×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
جاکلیدی‌های خاطره‌ساز

معصومه درخشان طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

جاکلیدی‌های ریز و درشت که به زیبایی در کنارهم جا خوش کرده‌اند، مجموعه شخصی یک شهروند جوان تبریزی را تشکیل می‌دهد که حاصل ۱۵ سال تلاش وی برای خرید و جمع‌آوری این مجموعه چشم‌نواز است.

جاکلیدی‌های ریز و درشت در داخل دو کمد دیواری به زیبایی در کنار هم چیده شده‌اند، به هر کدام از آنها که نگاه می‌کنی به وجد می‌آیی از ذوق و سلیقه  فردی که آنها را به تناسب و نسبت به بزرگی و کوچکی و قد و قواره  هر کدام از آنها را مرتب بر روی میخ‌های کوچک آویزان کرده و تعدادی از آنها را روی پایه چیده است تا چشم هر بیننده دارای ذوقی را به خود جلب کند.

این جاکلیدی‌های زیبا و چشم‌نواز حاصل ۱۵ سال تلاش  محمد سلیمی جوان خوش ذوق تبریزی است که ۲۶ بهار زندگیش را پشت سر گذاشته و فارغ‌التحصیل مقطع  کارشناسی رشته مهندسی شهرسازی است.

محمد سلیمی‌باهر در سال ۸۲ و زمانی که نوجوانی ۱۱ساله بود، تصمیم گرفت یک مجموعه شخصی جمع‌آوری کند، از آنجایی که به جاکلیدی علاقه زیادی داشت به دنبال علاقه خود رفت و حالا صاحب مجموعه شخصی جا کلیدی  است که تعداد آنها حدود یک‌هزار عدد است.

وی با اشاره به جاکلیدی‌هایی که هدیه گرفته بود به خبرنگار ما گفت: با وجودی که خاله و مادرم قبلا چند عدد جاکلیدی هدیه داده بودند، فکر نمی‌کردم  روزی مجموعه شخصی داشته باشم  ولی بعد از مدتی تصمیم گرفتم به صورت جدی علاقه خود را دنبال کنم.

۱۱ساله بودم که گفتم می‌خواهم جاکلیدی جمع کنم، ابتدا حرفم جدی گرفته نشد ولی بعد از مدت کمی وقتی علاقه مرا دیدند که در کارم جدی هستم اعضای خانواده نیز کمکم کردند و مخصوصا پدرم در تهیه و خرید جاکلیدی‌ها بسیار همراهی‌ام کردند.

جاکلیدی‌هایی از ۲۳ کشور جهان

اولین جاکلیدی او یک گورخر است که آن را در سال ۸۲ به قیمت ۵۰۰ تومان خریده است.

در این مجموعه شخصی که به زیبایی در کنار هم ردیف شده‌اند جاکلیدی‌هایی از کشورهای مختلف جهان دیده می‌شود که به طرز ماهرانه و زیبایی در کنار هم به ردیف جا خوش کرده‌اند که محمد آقای جوان تعداد این کشورها را ۲۳ کشور اعلام می‌کند.

این جاکلیدی‌ها محصول کشورهای فرانسه، اسپانیا، هلند، بلغارستان، پرتغال، ترکیه، کوبا، آذربایجان، دبی، قطر، قرقیزستان، روسیه، آفریقای جنوبی، اندونزی، نیوزلند، هندوستان، ویتنام، تونس، بوتان، نپال، ایتالیا، ازبکستان و آمریکا هستند.

این شهروند جوان تبریزی در طی ۱۵سال حدود یک‌هزار عدد جاکلیدی در طرح ها، رنگ ها و سایزهای متنوع و زیبا جمع آوری کرده و در صدد است مجموعه خود را غنی تر کرده و آن را افزایش دهد.

در مجموعه شخصی محمد سلیمی‌باهر جاکلیدی‌هایی به شکل شخصیت‌ای انیمیشنی و کارتونی به خوبی نمایان است. شخصیت‌های کارتونی مثل شازده کوچولو، شرک، جوجه کوچولو، میکی موس، انگری برد، کایوت، فوتبالیست ها، شخصیت‌های شگفت‌ انگیزان ،بره ناقلا، ملوان زبل، گارفیلد، پلنگ صورتی، شخصیت پو، چوب دستی هری پاتر، آرم مدرسه هاگ‌ وارد، باب اسفنجی، مرد عنکبوتی، ۱۰۱سگ خالدار، گربه‌های اشرافی، پینوکیو ،کریزی فراگ، انیمیشن‌های دیزنی و …دیده می‌شود.

نمادهای حیوانات هم بخش دیگری از این مجموعه زیباست، نمادهای اردک، مرغ و خروس، گرگ، فیل، اسب، سگ،روباه، پنگوئن، خوک،کوسه، تمساح و پرندگانی چون طاووس، کبوتر، جغد و …چشم‌نوازی زیبایی دارند.

13971211000036 Test NewPhotoFree.jpg

جاکلیدی های ۵۰۰ تومانی تا ۱۴۰هزار تومانی

در این مجموعه جالب و تماشایی کیف و کفش‌ها نیز جلوه دیگری دارند، کفش‌های کتانی، پوتین، اسکیت، دمپایی و اسپورت، پاپوش و … چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

این شهروند جوان هر کدام از این جاکلیدی‌ها  را به قیمت های متفاوتی خریداری کرده است. جاکلیدی‌هایی به قیمت ۵۰۰ تومان تا ۱۴۰هزار تومان.

روی هر کدام از جاکلیدی‌ها که دست می‌گذارم سلیمی باهر با جزئیات تمام از قیمت و مکان خرید و قدمت آن توضیح داده و می‌گوید: علاقه عجیبی به این جاکلید‌ها دارم اگر روزی به هر علتی از آنها دور شوم یا اتفاق خاصی برای آنها بیفتد به شدت ناراحت می‌شوم.

او از مجموعه شخصی خود به عنوان یک نمایشگاه پرطرفدار یاد کرد و ادامه داد: در بین اقوام، دوستان و خویشاوندان این مجموعه علاقمندان زیادی دارد به نحوی که بسیاری از اقوام از شهرستان‌ها به عشق تماشای این مجموعه آمده و  ساعت‌ها محو تماشای آن می‌شوند.

سلیمی‌باهر با اشاره به اینکه عمویم غلامحسین سلیمی‌باهر به کشورهای مختلف دنیا سفر کرده و یک جهانگرد است ادامه داد: جاکلیدی‌های کشورهای خارجی هدیه عمو به من است و به قول معروف وقتی وارد هر کشوری می شود اول از همه به فکر خرید جاکلیدی برای من است.

خوشحالی و علاقه او برای جاکلیدی‌هایش تمامی ندارد، آنجا که لابه لای حرف‌هایش می‌گوید” مثل بچه‌ها هستم، وقتی یک جا‌کلیدی جدید می‌خرم تا مدت‌ها آن را با خودم بر می‌دارم و همیشه با من است”  که می‌توان به اوج علاقه او پی برد.

خاطراتی جالب با طعم جاکلیدی

وی با اشاره به  خاطرات خود از نحوه خرید هر کدام از جاکلیدی‌هایش گفت: ۱۰سال  پیش در ویترین یک مغازه کیف فروشی جاکلیدی زیبایی دیدم و از فروشنده خواستم آن را به من بفروشد ولی فروشنده قبول نکرد و گفت «این جاکلیدی را برای ویترین خودم خریده ام و فروشی نیست» چندبار به آن مغازه رفتم و هر بار درخواست خود را مطرح کردم، بار آخر فروشنده گفت واقعا خریداری، گفتم بله قیمتش را بگو.

فکر می‌کنم مرد فروشنده همین‌طوری یک قیمتی گفت و شاید خواست مرا منصرف کند، گفت «قیمت جاکلیدی ۲۸هزار تومان، باز هم می‌خری؟» و من گفتم بله ، آن موقع ۲۸هزار تومان برای جاکلیدی رقم بسیار زیادی بود ولی من خیلی مشتاق خریدن بودم و به همان قیمت آن را خریدم، البته فروشنده باور نمی‌کرد بتوانم با آن قیمت بخرم.

یکی دیگر از خاطرات جالب او با طعم جاکلیدی به آقای ناظم مدرسه گره می‌خورد که محمد آقا می‌گوید: از آنجایی که جاکلیدی‌های جدیدم را تا مدت‌ها با خود دارم یکی از آنها را به مدرسه بردم و از قضا آقای ناظم آن را دید و ایراد گرفت که چرا آن را به مدرسه آوردی، من هم گفتم اینکه چیزی نیست یک جاکلیدی ساده است، خلاصه آقای ناظم قبول نکرد، برادرم را نیز واسطه فرستادم تا جاکلیدیم را پس بگیرد اما فایده ای نداشت، از آنجایی که آقای ناظم از جاکلیدی خیلی خوشش آمده  بود پول آن را به برادرم پرداخت کرده و گفته بود من این را برای خودم بر می‌دارم.

نماد میدان سرخ مسکو، نشان ملی  اسپانیا، نقشه کشور ویتنام، ایتالیا، ایران و نماد صنایع‌ ستی کشورهایی همچون اندونزی، قرقیزستان، هند و چند کشور دیگر از جمله نمادهای موجود در این مجموعه شخصی زیبا هستند.

وقتی به دقت در طرح‌های جاکلیدی‌ها دقیق‌تر می‌شوم، جاکلیدی‌های مکان‌‌های معروف دنیا مانند  برج العربی دبی، کلیسای بلغارستان، برج نماد پرتغال، عمارت تاج محل هند، نماد خروس پرتغال، طاق پیروزی و برج ایفل فرانسه و برخی از نمادهای کشورهایی که به چشمم آشناست.

مجموعه شخصی محمد سلیمی‌باهر در دو کمد دیواری به خوبی تزیین و نگهداری می‌شوند، مجموعه ای که وی از آن به عنوان مجموعه مدرن و قدیمی یاد کرده و می گوید: مجموعه مدرن حدود ۶ سال است که خریداری شده ولی مجموعه قبلی بیشتر از ۱۵سال قدمت دارد.

جنس این جاکلیدی‌ها از چرم، برنز، پلی استر، حصیر، کاه، پلاستیک، فلزی، پارچه‌ای، شیشه، چوب نگین و نمد است.

سخت است از بین این همه جاکلیدی که یکی از یکی زیباتر و قشنگ‌تر است، یکی را انتخاب کرد و گفت این را بیشتر دوست دارم و محمد جوان نیز اظهار می‌کند که نمی‌توانم انتخاب کنم ولی در حالت کلی، مجموعه‌‌ جاکلیدی‌هایم که از خارج آمده‌اند را بیشتر دوست دارم و در کنار آن گورخر که اولین آنهاست برایم دلنشین‌تر است.

سوال بعدی از محمد آقای جوان این است که آیا از این مجموعه هدیه ای به فردی داده است؟ پاسخ سوالم مثبت است که وی در جواب می‌گوید: جاکلیدی‌های زیادی را به دوستانم  هدیه داده ام حتی از این مجموعه شخصی دو عدد جاکلیدی به دو نفر از دوستانم هدیه داده‌ام. هدیه اول آرم خودروی کادیلاک بود آن را به دوستم که ماشین خریده بود دادم و جاکلیدی دوم جاکلیدی بود که از ترکیه برایم آورده بودند آن را به عنوان هدیه تولد به دوستم دادم.

جاکلیدی‌های نگین‌دار و صدادار، جا کلیدی با نماد آلات موسیقی مثل گیتار، سازدهنی، طبل و گیتار الکتریکی و برخی دیگر از طرح‌ها و آرم‌های مربوطه از دیگر جاکلیدی‌های زیبای این مجموعه شخصی هستند.

محمد سلیمی باهر علاقه ای به جمع کردن جاکلیدی با طرح‌ها و نمادهای تبلیغاتی بانک‌ها، شرکت یا موسسات  را ندارد و در کنار آن، جا کلیدی‌هایی با نماد حروف الفبا نیز در مجموعه شخصی وی دیده نمی‌شود.

جاکلیدی‌های قدیمی مثل چاقو که دسته آن از عاج فیل است و آرم ایران ناسیونال که در ماشین‌های آن زمان نصب می‌شد از قدیمی‌ترین جاکلیدی‌های موجود در این مجموعه شخصی است.

جدیدترین جاکلیدی که به چشم می‌خورد جاکلیدی کراوات‌دار است که هفته گذشته از جلفا خریده است.

او تا کنون از مجموعه شخصی خود نمایشگاهی برگزار نکرده و در صورت همکاری و هماهنگی مسوولان فرهنگی و هنری آذربایجان‌شرقی آماده برگزاری نمایشگاه در مناسبت‌ها و ایام خاص است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت