×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳ تیر - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
​برق شما را نگیرد!

معصومه درخشان طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

آغاز سال نو برای ما ایرانی‌ها مخصوصا خانم‌ها با رسم و رسوم خاص همراه است که خانه تکانی جزو لاینفک این رسوم است.

با وجودی که امروز دیگر از آن خانه‌های بزرگ خبری نیست که چند خانواده با هم زندگی می‌کرده و با هم مشغول خانه تکانی بودند اما الان درهر شرایطی در آپارتمان‌های چندمتری تا خانه تکانی صورت نگیرد، انگار عید نمی‌شود.

هر چند که خانم‌ها طی سال در حال بشور و بساب هستند ولی خانه تکانی دم عید حال و هوای دیگری دارد و به قول معروف مگر می‌شود بدون خانه تکانی به استقبال سال جدید رفت؟

خانم، شاغل و خانه‌دار هم ندارد، همه خانم‌ها به نوعی در خانه تکانی از همدیگر سبقت می‌گیرند و در این میان برخی از خانم‌ها که متاسفانه تعدادشان هم کم نیست، اصول ایمنی را رعایت نمی‌کنند و یادشان می‌رود اول ایمنی بعد کار.

یادشان می‌رود ایمنی ترمز حادثه است و بدون فراهم کردن مقدمات ایمنی کار موجب آسیب رساندن به روح و جسم خود می‌شوند، خانم‌هایی که تا روزها بعد از آغاز سال نو از بیماری‌های ریه، حنجره و تنفسی، گردن درد، مسمومیت‌های داخلی ناشی از استفاده مواد اسیدی و کمر درد گلایه‌های بی‌امان دارند.

در این گزارش سعی کرده‌ایم در گفت وگو با کارشناسان به مواردی اشاره کنیم که موجب بی‌دقتی و بی‌احتیاطی در خانه تکانی شده و موجب آسیب زدن به اعضای خانواده می‌گردد تا هشداری باشد برای خانواده‌ها و مخصوصا خانم‌ها که در خانه تکانی عید این موارد را رعایت کنند.

دردهای عضلانی را جدی بگیرید

سعید احمدی متخصص طب فیزیکی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به فعالیت خانم‌ها در خانه تکانی عید گفت: آسیب‌های وارد شده بر اعضای خانواده در این ایام بیشتر است و معمولا در خانه تکانی‌ها خانم‌ها نقش زیادی دارند، هرچند بقیه اعضای خانواده نیز باید مشارکت داشته باشند در عین حال با رعایت و در نظر داشتن نکات بسیار ساده و ابتدایی می‌توان ایمنی و سلامت بدن را حفظ کرد تا بدون آن که به سلامتی فرد خدشه ای وارد آید، بتواند به امور مورد نظر خود رسیدگی کنند.

وی آسیب‌های خانه تکانی را  شامل آسیب‌های فیزیکی و شیمیایی دانست و افزود: این آسیب‌ها تمام بدن را درگیر می‌کند،انجام طولانی مدت کارها و سرپا ایستادن بدون توجه به طولانی بودن مدت زمان کار کردن موجب دردهای عضلانی شدید و خشک شدن مفاصل می‌گردد. خشکی مفاصل موجب بروز آسیب‌هایی در ناحیه کمر، ستون فقرات،کمربند شانه ای و زانوها می گردد.

مواظب سقوط از ارتفاع باشید

بسیار دیده شده است که شکسته شدن استخوان دست و پا، لگن و آسیب دیدن ستون فقرات در اثر سقوط از ارتفاع صدمات زیادی به خانم ها وارد کرده است که متخصص طب فیزیکی در این زمینه افزود: برخی از خانم‌ها که مشغول پاک کردن شیشه‌ها، لوستر،چراغ و کمدها هستند از نردبان و چهارپایه استفاده می‌کنند ولی به دلیل بی‌احتیاطی و تنظیم نشدن پایه های نردبان و چهارپایه سقوط کرده و باعث بروز آسیب‌های زیادی می‌شوند و اگر ارتفاع دوبرابر قد انسان باشد صدمات وارد شده چند برابر می‌شود و اگر فرد بر روی یک زمین سفت و سخت یا لبه تیز و تیغ بیفتند، آسیب وارد شده بر ستون فقرات به مراتب افزایش می‌یابد.

سقوط از ارتفاع ممکن است با ضربه به سر، قفسه سینه و گردن نیز همراه باشد، بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین خطراتی بهتر است از ابتدا به بخش ایمنی و فنی کار توجه کرد.

قرار دادن مناسب پایه‌های نردبان و اطمینان از اینکه پایه‌ها تکان نمی‌خورد، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از این حوادث داشته باشد و نکته بعدی که خانم‌ها باید مورد توجه قرار دهند این است که دور و اطراف محیط کار خود را از اجسام تیز و برنده خالی کنند و در اطراف نردبان و چهارپایه بالش‌های نرم و سبک بچینند تا خدای نکرده در صورت تکان خوردن پایه نردبان و سقوط احتمال آسیب دیدن کمتر شود.

پوشیدن لباس کار مناسب و عایق‌بندی در منزل و محل کار از دیگر مواردی است که از سوی خانم‌ها جدی گرفته نمی‌شود و باعث ایجاد استرس ، اضطراب و خطرات زیاد در منزل می‌شود.

در هنگام تمیز کردن پله‌ها نیز خانم‌ها باید احتیاط کرده و به خاطر بسپارند هنگامی که می‌خواهید راه پله‌ها را تمیز کنید از لیز نبودن سطح پله‌ها و همین طور محکم بودن نرده‌ها اطمینان حاصل کنند.

متخصص طب فیزیکی در ادامه یادآور شد: کارهایی مانند تمیز کردن دیوار یا سطوح واقع در ارتفاع بالا باعث می‌شوند دست‌ها در ارتفاع بالاتر از آرنج قرار بگیرند و در نتیجه، فشار زیادی به عضلات دست و مفصل شانه وارد شود و در درازمدت، درد مزمن شانه و محدودیت حرکت آن ایجاد خواهد شد، این نوع کارها را با وسایل مخصوص خود یا با قرار گرفتن بر نردبان، صندلی یا زیرپایی ایمن باید انجام داد.

برق شما را نگیرد

احمدی با اشاره به خطر برق‌گرفتگی در خانه‌تکانی گفت: قبل از شروع به کار تمیز کاری و نظافت منزل، جاهایی که احساس می‌کنید آب می‌تواند خطرآفرین باشد، مواظب خود باشید، به عنوان مثال هیچ‌وقت شیر آب را نزدیک یا داخل پریزهای برق نگیرید چون دچار برق‌گرفتگی می‌شوید و قبل از آن حتما وسایل برقی را از پریز درآورید و سعی کنید در این مواقع همیشه کفش‌های عایق‌دار بپوشید که جریان برق را انتقال ندهند و در پیشگیری از برق‌گرفتگی مفید باشند.

وی گفت: در هنگام شستشوی دیوارهای آشپزخانه از دست زدن یا تماس پوستی با دیوارها اجتناب کنید تا دچار برق‌گرفتگی نشوید.

اجسام سنگین را به تنهایی جابه جا نکنید

وی در ادامه صحبت‌های خود مهمتر از همه توصیه کرد که خانم‌ها از جابه جایی اجسام سنگین به شدت پرهیز کنند چرا که جابه جایی اجسام سنگین باعث بروز دیسک و آسیب‌های ستون فقرات می‌شود و در کنار آن باید همه اعضای خانواده در خانه تکانی مشارکت داشته باشند تا یک نفر دچار آسیب‌های سخت ناشی از خانه تکانی نشود.

ترکیب کردن مواد شوینده خطرناک‌ترین کار ممکن

زهرا رضایی،کارشناس بهداشت نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما در مورد آسیب‌های وارد شده به افراد در خانه‌تکانی گفت: یکی از شایع‌ترین مواردی که در خانه تکانی بروز می‌کند، ناراحتی‌های ریوی است که متاسفانه خانم‌ها به دلیل وسواس در تمیز کردن آشپزخانه، ظرف و ظروف، حمام و سرویس بهداشتی خود را با آن درگیر کرده و سلامتی خود را به خطر می‌اندازند.

وی ادامه داد: متاسفانه بسیار مشاهده می‌شود که خانم‌ها انواع مختلفی از مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده را با هم ترکیب می‌کنند، در حالی که این خطرناک‌ترین کار ممکن است چرا که هر کدام از مواد شوینده دارای ترکیبات متفاوتی هستند و وقتی خانم‌ها در فضای بسته‌ای چون حمام یا سرویس بهداشتی کار می‌کنند، باعث می‌شوند انواع سموم ناشی از مواد شیمیایی وارد بدن شده و مخصوصا مجاری تنفسی را درگیر کند.

زضایی تاکید کرد: برخی از خانم‌ها با تصور اینکه اگر مواد شوینده مختلف را با هم ترکیب کنند اثر پاک‌کنندگی بیشتری دارد و یک محلول قوی به دست می‌آید که می‌تواند جرم‌ها را پاک کند و به درخشندگی سرامیک‌ها، حمام و سرویس بهداشتی منجر شود، این کار را انجام می‌دهند در حالی که این خطر بزرگی به همراه دارد.

این کارشناس بهداشت افزود: از آنجا که سرویس‌های بهداشتی در فضای بسته و کوچک قرار دارد، ماندن طولانی مدت در فضاهای فوق‌الذکر می‌تواند آسیب زیادی را به ریه و حنجره افراد وارد کند، کار کردن در هوای آزاد می‌تواند این آسیب ها را به حداقل برساند.

رضایی تصریح کرد: هر کدام  از مواد شوینده به تنهایی اثرات مخربی بر روی پوست و ریه انسان دارند و حالا وقتی با همدیگر ترکیب شوند باعث سوزش چشم، تحریک ریه و مخاط تنفسی، سرفه‌های پی در پی ، خشکی لب و دهان می‌شود.

وسواس اجازه نمی‌دهد فرمان تمیزی صادر شود

این کارشناس بهداشت با اشاره به وجود وسواس بیشتر در برخی خانم ها اظهارداشت: متاسفانه برخی از خانم‌ها به وسواس فکری مبتلا هستند و هرقدر می‌شویند، گمان می کنند هنوز به اندازه کافی تمیز نشده است در حالی که این یک فرمان مغزی است که این وسواس اجازه نمی‌دهد تا از مغز مبنی بر تمیزی ارسال شود و در نتیجه علاوه بر آسیب‌های جسمی، صدمات جبران ناپذیر روحی نیز متوجه خانم ها می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: استفاده نکردن از دستکش پارچه ای و پلاستیکی از دیگر آسیب ها و صدماتی است که خانم‌ها با آن مواجه هستند و در اثر رعایت نکردن این موارد، اگزمای پوستی در درازمدت را به همراه خواهد داشت بنابراین استفاده از کرم‌های نرم کننده و حفاظتی توصیه می‌شود و باید تماس مستقیم با سایر پودرها و مواد شوینده را به حداقل رساند تا به این صورت از بروز بسیاری از بیماری های پوستی جلوگیری کرد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت