×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۶ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
بزک دوزک‌های سال نو

معصومه درخشان طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، بازار سالن‌های آرایشگری سکه است و بسیاری از خانم‌ها در صدد هستند به مدد خدمات آرایشگری با چهره‌های جدید به استقبال سال نو بروند.

سال که کهنه می‌شود انگار چهره‌ها نیز رنگ کهنه‌گی می‌گیرند و همزمان با آغاز سال جدید باید چهره‌ها نیز تازه شوند و حالا به مدد سالن‌های آرایشی، دیگر فردی دغدغه چهره نامناسب و پیر شدن پوست را ندارد.

سالن‌های آرایشی این روزها با فرارسیدن روزهای پایانی سال تا پاسی از شب بازارشان سکه است و دیگر از آن زمان گذشته است که آرایشگران در یک اتاق کوچک به کوتاه کردن مو و اصلاح ساده صورت می‌پرداختند بلکه اکنون  از اکستنشن مو و مژه، لیفت، کاشت و ترمیم و تزریق ژل و خیلی چیزهای دیگر صحبت می‌شود که معنی و مفهوم خیلی از این عبارت‌ها و کارکرد انواع دستگاه‌ها که در سالن‌های آرایشی وجود دارد، برای خود مشتریان نیز ناآشناست.

اکستنشن مو بازارگرمی جدید سالن‌های آرایشی

اکستنشن مو و مژه ، بازارگرمی جدید در میان انواع خدمات شب عید سالن‌های آرایشی است که این روزها طرفداران زیادی دارد.

خانم وکیلی مدیر یکی از سالن‌های آرایشی در خیابان آبرسان است از وی در مورد چگونگی انجام اکستشن پرسیدم که گفت: اکستنشن روشی است برای پرپشت کردن موی افرادی که حجم موی کمتری دارند و این جدیدترین نوع خدماتی است که در سالن‌های آرایشی ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: معمولا افرادی که موهای نازک و کم حجم دارند مشتری اکستنشن هستند و در کنار آن برخی از مشتریان نیز برای تنوع در مدل موهای خود و تغییر در چهره به سراغ اکستنشن می‌آیند و خواهان تغییر در چهره خود به واسطه مو هستند.

وکیلی، از اکستشن به عنوان جدیدترین کار سالن‌های آرایشی نام برد و ادامه داد: ما برای انجام عمل اکستنشن به موهای طبیعی افراد نیاز داریم به همین جهت الان فروش موهای طبیعی افراد، مشتریان زیادی دارد و سالن‌های آرایشی نیز خواستار موهای طبیعی با کیفیت بالا با تار موهای محکم هستند تا با اضافه کردن به موهای مشتریان رضایت آنها را جلب کرده و درآمد کسب کنند.

آن چنانکه که وی توضیح می‌دهد، سالن‌های آرایشی موهای کاملا طبیعی بدون رنگ، مش و بدون موخوره را از افراد مختلف خریداری می‌کنند و این موها بسته به کم حجم یا پرحجم بودن موی افراد به قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسد. قیمت‌هایی که از ۵۰۰هزار تومان تا گاهی ۲ میلیون تومان خریداری می‌شود و مطمئنا با انجام اکستنشن چند برابر قیمت سود دریافت می‌کنند.

کلاه گیس‌ها در حاشیه

اگر زمانی افراد برای حضور در مجلس جشن عروسی از کلاه گیس استفاده می‌کردند ولی اکنون روش اکستنشن، این کلاه گیس‌ها را به حاشیه برده است و سالن‌های آرایشی با انواع روش‌ها و ترفندها مشتریان خود را به استفاده از اکستنشن تشویق و ترغیب می‌کنند.

سالن‌داران با روش‌هایی از جمله تبلیغ برای موهای طبیعی که ظاهری زیبا و بهتر داشته و حالت  ایده‌آل‌تری به موهای شما در مجالس عروسی و مهمانی‌ها می‌بخشند و قابلیت فر، رنگ و مش و حتی قابلیت دکلره کردن را دارند، مشتریان را به سمت اکستنشن تشویق می‌کنند.

چهره‌ای جدید به مدد مصنوعات آرایشی

البته داستان اکستنشن تنها به موی سر ختم نمی‌شود بلکه سالن‌های آرایشگری اکستنشن مژه نیز انجام می‌دهند که به نظر می‌رسد کار چندان جالبی نباشد و با خطراتی برای چشم مواجه است، ولی با همه این خطرات هستند مشتریانی که خواهان اکستنشن مژه هستند و دوست دارند در دید و بازدیدهای عید چهره‌ای کاملا جدید و متفاوت داشته باشند، آن هم به مدد مصنوعاتی که به چهره خود می‌افزایند.

در اکستنشن مژه تعدادی تار مژه مصنوعی معمولا۴۰ تا ۶۰عدد با استفاده از چسب مخصوص به مژه‌های طبیعی افراد وصل می‌شود تا به این صورت مژه‌ها پر و تیره‌تر به نظر برسد.

البته این مژه‌هایی که به مدد اکستنشن پر و تیره شده‌اند دائمی و همیشگی نیستند و در هر بار شستن صورت و خوابیدن ریزش می‌کنند و اگر افراد بخواهند ترمیم کنند دوباره همان کارها  را باید با پرداخت هزینه مجدد انجام دهند.

موها همیشه با کیفیت نیستند/ ​بازار لیفت مژه هم سکه است

البته نباید فکر کنید که تمام سالن‌های آرایشی به کیفیت موهایی که اکستنشن می‌کنند، اهمیت می‌دهند بلکه برخی از آنها کاری با کیفیت مو ندارند و هر مویی که باشد، استفاده می‌کنند و حتی از موهای موخوره‌دار و شکسته شده نیز بهره می‌برند.

این روزها علاوه بر بازار عید و بازارگرمی اکستنشن در سالن‌های آرایشی، بازار لیفت مژه هم سکه است.

حالا عمل لیفت چیست؟ این سوالی است که از مهری خانم که در سالن‌های آرایشی مختلف عمل لیفت انجام می‌دهد، می‌پرسم و او می‌گوید: لیفت کردن مژه یعنی با استفاده از مواد مخصوص، رنگ مژه‌ها تیره‌تر شده و به حالت فر تبدیل می‌شود.

مهری خانم ادامه داد: البته حالت فر و تیره شدن رنگ مژه‌ها دائمی نیست که بخواهد برای همیشه به این شکل بماند بلکه این نوع از کار به مرور زمان و در اثر شستن به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

بهایی هنگفت برای استقبال از سال جدید

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال قیمت خدمات سالن‌های آرایشگری نیز با افزایش قیمت چشمگیری مواجه شده است در واقع این بهایی است که افراد برای تازه شدن چهره‌هایشان برای سال جدید می‌پردازند، به عنوان مثال اگر قیمت لیفت مژه تا سه ماه ۳۰۰هزار تومان بود حالا مشتریان باید مبلغی معادل یک میلیون و بالاتر بپردازند تا مژه‌هایشان تیره‌تر شده و به حالت فر درآید.

خانم‌هایی که همیشه موی کوتاه داشتند و به مدد اکستنشن  موهای آنها بلند شده  و بعد از عمل اکستنشن احساس شادی و مسرت دارند، باید بدانند که این احساس شادی و خوشحالی تا چند هفته بعد ادامه خواهد داشت‌، چرا که بعد از آن  احساس رضایت جای خود را با خارش‌های مداوم کف سر، ریختن موهای وصل شده به تارهای مو، سنگین شدن سر و… عوض خواهد کرد.

مهری خانم با اشاره به اینکه این موضوع به مشتریان گفته می‌شود که ممکن است اکستنشن عوارضی به همراه داشته باشد و باعث التهاب پوست سر و خارش شود ولی مشتریان به شدت علاقمند هستند که در ایام خاصی از سال همچون فرارسیدن عید نوروز چهره‌ای متفاوت داشته باشند.

خارش سر و کم حجم شدن موها چند هفته بعد از اکستنشن مهم‌ترین عارضه‌ای است که می‌توان از لابه لای حرف‌ها و صحبت‌های او فهمید، هر چند که مهری خانم به صراحت این موضوع را مطرح نمی‌کند ولی از نوع حرف‌هایش به راحتی می‌توان دریافت که این کار بر خلاف آن چیزی که مد شده و تعریف می‌کنند، کار کم خطری نیست و علاوه بر هزینه بالای آن باعث آسیب شدید به موهای سر افراد می‌شود.

تب کاشت ناخن با هزینه‌های بالا

با شخصی شدن رسانه‌ها و گسترش رسانه‌هایی که هر روز مدهای جدیدی در عرصه پیرایشگری و آرایشگری ارائه می‌کنند، هر روز که جلوتر می‌رویم با مدل‌های جدیدی از آرایش‌های متفاوت مواجه می‌شویم که یکی دیگر از نمونه‌های آن کاشت و مانیکور ناخن است.

هر چند پزشکان عفونی شدن لایه‌های زیرین پوست اطراف ناخن را در اثر کاشت ناخن بارها و بارها هشدار داده‌اند و از خانم‌ها می‌خواهند از کاشت ناخن صرف‌نظر کنند ولی تب کاشت ناخن آن قدر در بین خانم‌ها افزایش پیدا کرده است که به راحتی نمی‌شود آنان را از این کار برحذر داشت و صدور اطلاعیه، اخطاریه و بخشنامه نیز ‌کارساز نیست و عوامل فرهنگی و اجتماعی زیادی در گسترش و شیوع این ناهنجاری‌ها در جامعه دخیل است.

المیرا خانم یکی دیگر از آرایشگرانی است که در منطقه زعفرانیه تبریز در مغازه اجاره‌ای خود به کار آرایشگری مشغول  بوده و از درآمد آرایشگری خود راضی است ولی آن طور که مثل سالن‌داران بخواهد پول پارو کند آنگونه نیست.

وی به خبرنگار ما می‌گوید: طی این سال‌ها من مشتریان ثابتی دارم و به سبک و سیاق جدید کار نمی‌کنم، معمولا همکارانی که سالن‌های آرایشگری بزرگی دارند، درآمدهای زیادی داشته و سود سرشار نصیبشان می‌شود.

وی ادامه داد: این روزها کاشت ناخن طرفداران زیادی دارد و با توجه به فرارسیدن سال جدید و آراستگی در روزهای عید و دید و بازدیدهای خود در سال جدید، کاشت ناخن را با همه عوارض آن انتخاب می‌کنند.

کاشت ناخن علاوه بر عفونت پوست دور ناخن، باعث التهاب و کبودی اطراف ناخن شده و هزینه‌های زیادی نیز دارد. از جنبه شرعی هم علما باید نظر بدهند که اصلا می‌توان با ناخن‌هایی که روی ناخن اصلی فرد چسبیده، اعمال عبادی و شرعی را به جای آورد یا خیر؟

افزایش بیماری‌های پوست و مو

زهرا رضایی،کارشناس بهداشت نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما در تبریز با اشاره به افزایش و شیوع  بیماری‌های پوست و مو از طریق سالن‌های آرایشگری گفت: با توجه به افزایش خدمات آرایشگران به جامعه هدف زنان متاسفانه بیماری‌های پوست و نیز افرایش می‌یابد.

او با اشاره اکستنشن مو که در سالن‌های آرایشی انجام می‌گیرد، بیان داشت: در عمل  اکستنشن موی یک فرد را به موی فرد دیگری وصل می‌کنند بدون توجه به اینکه آیا موی ثانویه‌ای که به موی سر یک فرد وصل می‌شود، اصول بهداشتی در آن رعایت شده است.

رضایی ادامه داد: متاسفانه با انجام این روش شیوع و گسترش شپش در موی افراد زیادی دیده شده است، چرا که نکات بهداشتی رعایت نمی‌شود و خانم‌هایی که چند هفته بعد از اکستنشن به درمانگاه‌ها و مراکز پزشکی و بهداشتی مراجعه می‌کنند، با خارش شدید و بیش از حد در سر مواجه می‌شوند که با بررسی‌های کارشناسی متوجه زاد و ولد شپش در موی افراد شده‌ایم و این ناشی از عدم رعایت نکات بهداشتی است .

وی، التهاب پوست سر، پوسته پوسته شدن، خارش شدید نازک شدن موی افراد، موخوره  و کم حجم شدن آن را از عوارض برخی از خدمات ارائه شده در سالن‌های آرایشی ذکر کرد.

کارشناس بهداشت همچنین با اشاره به کاشت ناخن در این سالن‌ها نیز اظهار داشت: متاسفانه کاشت ناخن باعث جمع شدن میکروب‌های بیماری‌زا زیر ناخن‌ها شده و باعث شیوع آلودگی می‌شود همچنین عفونی شدن پوست زیر ناخن و اطراف آن باعث آسیب دیدن پوست دست و ایجاد حساسیت در آن می‌شود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
طراحی سایت