×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ شهریور - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
خاطره طعم خوش عید برای کودکان

معصومه درخشان طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

با کودکان و نوجوانان کاردستی درست کنید ،چیدن سفره هفت سین را به آنها بسپارید و با دست آنها عیدی بدهید تا خاطرات خوبی از عید و استقبال از نوروز در ذهنشان ثبت و ضبط شود.

از قدیم گفته‌اند عید برای بچه‌هاست و شیرینی و لذت عید را بچه‌ها بیشتر از بزرگترها زیر زبانشان مزه مزه می‌کند حتی اگر پدرو مادرها خریدی برای خود نکرده باشند مهم نیست بلکه آنها تمام توان خود را به کار می‌گیرند تا بچه‌هایشان هیچ کم و کسری نداشته باشند.

در این میان و در کنار همه لذت هایی که کودکان از عید نوروز می‌برند کارشناسان توصیه می‌کنند در ایام عید و استقبال از نوروز باستانی، کودکان و نوجوانان را در کارها و مقدمات استقبال از بهار و عید نوروز مشارکت دهید تا آنها نیز ضمن شادمانی از انجام یکسری کارهای کوچک و بزرگ  از این فعالیت ها لذت ببرند.

کارهای کوچکی که اگر با مشارکت پدر و مادرها انجام شود خاطره خوب و خوشی برایشان ثبت و ضبط می‌شود.

هرچند طی مراسم خاصی در مهدکودک ها کودکان را با حال و هوای عید نوروز آشنا می‌کنند ولی مشارکت کردن در کارهایی که مطابق با سن و سال آنها باشد حس خوب همراه با زیبایی به آنها می‌بخشد و طراوت و شادابی برای آنها دارد.

هفت سین را به کودکان و نوجوانان بسپارید

سیده محبوبه موسوی جامعه‌شناس فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار ما در این زمینه می‌گوید:اسفند که فرامی‌رسد زمزمه تازه شدن سال جدید را برایمان به ارمغان می‌آورد و در این میان چه خوب است که خاطرات زیبایی در ذهن کودکان باقی بماند، برای این منظور مادر خانواده بیشتر از هرکسی در این زمینه نقش دارد.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین آداب و رسوم عید نوروز چیدن سفره هفت سین است و چه خوب که تهیه و آماده کردن سفره هفت سین به کمک بچه‌ها صورت گیرد و چه بهتر اینکه آماده کردن هفت سین را برکودکان و نوجوانان بسپارید تا با نظارت شما والدین این کار را انجام دهند.

زمانی که با همدیگر در تدارک تهیه و چیدن سفره هفت سین هستید، در مورد نمادهای هفت سین به کودکان و نوجوانان توضیح دهید که این سین‌ها هر کدام برچه اصول و نمادی قرار دارند تا آنها نیز یاد بگیرند و به دوستان خود نیز یاد دهند.انجام این کارها به نوعی مسوولیت دادن به کودکان و نوجوانان است و آنها را با چگونگی انجام وظایف خود آشنا می کند.

آداب مهمانی رفتن با کودکان

این جامعه‌شناس فرهنگی با اشاره به اینکه آداب مهمانی رفتن با کودکان نیز در ایام عید نوروز رفتار خاص خود را می‌طلبد، اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های والدین در دید و بازدیدهای نوروزی پرخوری، شلوغی یا بی‌ادبی کردن فرزندان  است که گاهی اوقات موجب ناراحتی والدین و نارضایتی صاحبخانه می شود، والدین برای رفع این مشکل می‌توانند قبل از فرارسیدن عید نوروز در قالب قصه،داستان و بازی‌های کودکانه همچون خاله‌بازی یا شبیه‌سازی دید و بازدید عید، برخی از رفتارهای ناراحت‌کننده کودکان را با همدیگر بازی کنند و مادر در مورد رفتار نادرست آن کودک توضیح دهد که باعث ناراحتی او و مادرش در موقع عید دیدنی می‌شود.

وی ادامه داد: در بازی‌های کودکانه می‌توان به کودک آموزش داد که رفتارهای خوب و مثبت یک کودک چگونه می‌تواند باشد.

همچنین در بازی های کودکان می‌توان خود کودک را داور قرار داد و پدر و مادر در نقش کودک خوب و کودک بد نقش‌های مختلفی داشته باشند و از کودک بخواهند که به رفتار آنها نمره خوب یا بد بدهد.

با این نوع بازی‌های جمعی با کودکان دیگر نیازی به ناراحتی و اینکه کودک یا والدین عصبی شوند، وجود ندارد و به راحتی می‌توان رفتار کودک را کنترل کرد و در کنار آن کودکان نیز با بسیاری از بحث‌های تربیتی آشنا می‌شوند.

قصه‌گویی و بازی با کودکان مهم‌ترین ابزار آموزشی

موسوی با اشاره به اینکه بسیاری از خانواده ها  از بحث بازی کردن با کودکان در آموختن روش‌های تربیتی غافل هستند، افزود: قصه‌گویی و بازی کردن یکی از ابزارهای مهم آموزشی است که در آکادمی‌های بزرگ تربیتی روی آن بحث و تبادل‌نظر می‌شود ولی متاسفانه به علت عدم آشنایی خانواده‌ها با این موضوعات بیشتر سعی می‌شود که با زبان کلامی و به صورت مستقیم نکات تذکر داده شود که این روند رفتار مناسبی نیست و باعث ایجاد تنش و عصبانیت بین کودکان و والدین می‌شود.

فرهنگ عیدی بدهید

یکی دیگر از رسم و رسوم عید نوروز عیدی دادن به کودکان است که جامعه‌شناس فرهنگی دادن هدیه‌های فرهنگی را در اولویت دانست و گفت: دادن هدیه‌های فرهنگی به کودکان و نوجوانان آنها را با موضوعات فرهنگی آشناتر می‌کند.

موسوی ادامه داد: البته در خانواده‌های ایرانی بیشتر دادن پول به عنوان عیدی رایج تر است البته بهتر اینکه  دادن این عیدی‌ها نیز توسط کودکان و نوجوانان صورت گیرد تا خاطره عیدی دادن را از دوران کودکی تجربه کنند.

البته لزومی ندارد که عیدی همیشه اسکناس‌های نوباشد بلکه عیدی می‌تواند یک روسری طرح دار زیبا، یک کتاب مفید، یک شاخه گل زیبا، یک کارت پستال  با جمله‌ای خاص و ….باشد که کودکان از اهدای آن به کودکان و نوجوانان همسن و سال خود لذت ببرند.

با کودکان کاردستی درست کنید

مریم پورفتحی، مربی مهد کودک نیز در توضیح رفتارهای کودکان در ایام عید نوروز گفت: کاردستی درست کردن در آستانه عید نوروز می‌تواند یکی از کارهایی باشد که باعث تنوع فعالیت‌های والدین و کودکان شود.از آن جایی که کودکان علاقه‌مند به درست کردن کاردستی‌های ریز و درشت هستند، بهتر است والدین از خلاقیت آنها برای درست کردن کاردستی برای همبازی و همسن و سالان خود استفاده کرده و به عنوان هدیه به آنها داده و عید نوروز متفاوتی داشته باشند.

وی افزود: اکنون به کمک رسانه‌ها و انواع صفحاتی که در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد می‌توان با استفاده از وسایلی که کاربرد زیادی در منزل ندارند، کاردستی‌های زیادی درست کرد و به نحو احسن از آنها استفاده کرد.

همچنین طرح‌های کارت پستال عید را نیز می‌توان با سلیقه و ابتکار نوجوانان به اشکال زیبا تبدیل کرد تا کودکان و نوجوانان نیز با آداب و رسوم و سنت‌های زیبای گذشتگان در برگزاری مراسم عید نوروز آشنا شوند.

در تعطیلات به تغذیه و خواب کودکان دقت کنید

وی با اشاره به تجربیات کسب کرده در طی فعالیت مربیگری خود در مورد مراقبت والدین از کودکان در ایام عید نوروز گفت: متاسفانه گاهی اوقات مشاهده کرده‌ایم بعد از تعطیلات عید نوروز کودکانی که به مهد کودک آمده‌اند چندان شادابی و طراوت قبل از عید را ندارند و این ناشی از بی‌توجهی یا کم توجهی والدین نسبت به تغذیه و خواب کودکان است.

این مربی مهد کودک ادامه داد: به عنوان مثال بی‌توجهی به نوع تغذیه و خواب کودکان باعث می‌شود شاهد پیشامدهای ناگوار برای کودکان باشیم و چه بسا بروز چنین رفتارهایی موجب ایجاد رفتارهای پرخطر در کودکان می‌شود که خوشی ایام عید را به کام برخی از خانواده ها تلخ می کند.

پورفتحی تاکید کرد: از سوی دیگر در این ایام به علت تعطیلی و تماشای تلویزیون تا پاسی از شب، باعث می‌شود کودکان تا دیروقت بیدار بمانند و ممکن است تا فردا ظهر بخوابند که این نوع رفتار در تعطیلات باعث می‌شود برگشت به حالت اولیه به سختی امکان‌پذیر بوده و سیستم خواب کودکان به هم می‌ریزد و علاوه بر آن وعده صبحانه کودک در اثر دیر بیدار شدن حذف می‌شود، به همین منظور بهتر است در ایام تعطیلات نوروزی طبق برنامه‌ریزی‌های قبل از عید به رژیم غذایی و خواب کودکان توجه شود.

از ریزه‌خواری کودکان جلوگیری کنید

این مربی مهدکودک ادامه داد: بهتر است خانواده برای استفاده از تلویزیون زمان خاصی را تعیین کنند تا استفاده از برنامه‌های تلویزیونی کنترل شده باشد همچنین در هنگام تماشای برنامه‌های تلویزیونی از ریزه‌خواری و خوردن شکلات و شیرینی زیاد پرهیز کنند و بهتر از همه آنها این است که کودکان را با بازی و سرگرمی همچنین فعالیت‌های بدنی مشغول کنید.

وی به والدین توصیه کرد: ساعات خواب کودک را به بهانه سفرهای نوروزی یا دید و بازدیدهای بی‌موقع برهم نزنید یا با بیدار نگهداشتن‌های طولانی مدت باعث گریه، لجبازی و عصبانیت کودک نشوید.

در مهمانی‌ها حواستان به کودک و همبازی‌هایش باشد

اگر کودک‌تان همبازی هم سن و سال خود دارد و در اتاق کودک میزبان مشغول به بازی و فعالیت است، هرگز او را به حال خود رها نکنید. حواستان به امنیت اتاق بازی باشد بچه‌ها وقتی دور هم جمع می‌شوند کارهای خطرناک بسیار انجام می‌دهند و یا این که برخی از بچه‌ها بر سر تصاحب اسباب بازی‌ها و یا زورگویی به دیگر بچه‌ها، ساز ناسازگاری می‌زنند و حتی گاه ممکن است کتک‌کاری کنند.

یکی از راه‌های جلوگیری از تلخ کردن میهمانی‌های عید این است که برخی از اسباب‌بازی‌های مورد علاقه و قابل حمل کودک را به همراه داشته باشید تا اگر کودکتان ابراز بی‌حوصلگی یا بهانه‌گیری کرد، آنها را به او بدهید تا با آنها مشغول و سرگرم شود.

Views All Time
Views All Time
۱۵۳
Views Today
Views Today
۱

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false