×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱ مهر - ۱۳۹۸   - ساعت: ۱۹:۵۶
it is true
true
true
نقش نخبگان در نظریه دو مرحله ای ارتباطات/تحول‌خواهی را مطالبه کنیم

معصومه درخشان طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

قدرت کلام و نفوذ رسانه‌ای نخبگان در موضوعات و مسائل مختلف باعث می‌شود قدرت تعقل، خردورزی و کنش اجتماعی جامعه قوی‌تر شده و راه‌های جدید و اثربخشی برای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب تدوین شود.

اندیشه‌های بیانیه گام دوم انقلاب در پنجمین دهه حیات انقلاب اسلامی راهبردی است، برای تداوم انقلابی که ریشه‌های آن نشات گرفته از انقلاب سرخ حسینی و تداوم آن ایجاد دولت اسلامی در سایه‌سار مکتب سبز مهدوی است و در این میان طبق فرمایشات مقام معظم رهبری جوانانی که پرورش یافته مکتب انقلاب اسلامی بوده و در عرصه‌های علمی، عدالت‌خواهی و بصیرت‌افزایی، خدمات اجتماعی و فرهنگی بالنده هستند، باید با روحیه مطالبه‌گری خود اهداف و چشم‌اندازهای بیانیه گام دوم انقلاب را تحقق بخشند و این امر میسر نمی‌شود مگر در سایه اعتماد و اطمینان به جوانانی که صاحبان اصلی این انقلاب هستند.

تحول‌خواهی را مطالبه کنیم

علی اسلامی، استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار ما، متن بیانیه گام دوم انقلاب را متن فاخر و عالمانه ذکر کرد و گفت: مقام معظم رهبری بیانیه گام دوم انقلاب را به صورت فاخر و عالمانه تنظیم و تدوین نموده  و بر هم‌گرایی و هم‌افزایی هر چه بیشتر بین آحاد مردم و دولتمردان تاکید و تصریح کرده‌اند که با مساعدت و راهنمایی آحاد جامعه شاهد تغییرات و تحولات عمده در کشور خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه برای تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب به تحولاتی در جامعه نیاز داریم، خاطرنشان کرد: با تغییر نسل در جامعه به تحول نسلی، تحول گفتمانی و تحول ساختاری در جامعه نیاز داریم تا با این تغییر و تحولات صورت گرفته تحول خواهی را مطالبه کنیم.

جوانان پیشگامان نسل دوم انقلاب

اسلامی با اشاره به اینکه باید به نسل جوان جامعه اعتماد بیشتری صورت گیرد،تصریح کرد: خطاب اصلی مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب نسل جوان هستند، جوانانی که پرورش یافته مکتب انقلاب اسلامی هستند و چشم امید رهبر به آنان است، جوانانی که در عرصه‌های علمی، عدالت‌خواهی و بصیرت‌افزایی، خدمات اجتماعی و فرهنگی بالنده هستند و رهبر معظم انقلاب با جامع‌نگری، عاقبت‌اندیشی، خردورزی و خوش‌فکری در جوانان اعتماد کرده و آنها را پیشگامان نسل دوم انقلاب عنوان کرده‌اند بنابراین باید نقش‌های فعال‌تر،بنیادی‌تر و گسترده‌تری به جوانان واگذار شود تا زمینه برای تحقق دولت اسلامی فراهم شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به توصیه‌های مقام معظم رهبری به جوانان ادامه داد: متن این بیانیه در دل خود حرف‌های زیادی برای جوانان دارد، به طوری که مقام معظم رهبری در فرازی از این بیانیه جوانان را مورد خطاب قرار داده و فرموده‌اند،« عزیزان! نادانسته‌ها را جز با تجربه‌ خود یا گوش سپردن به تجربه‌ دیگران نمی‌توان دانست. بسیاری از آنچه را ما دیده و آزموده‌ایم، نسل شما هنوز نیازموده و ندیده است. ما دیده‌ایم و شما خواهید دید. دهه‌های آینده دهه‌ شما است و شمایید که باید کارآزموده و پُرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آن را هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمیٰ (ارواحنافداه) است، نزدیک کنید. برای برداشتن گام‌های استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه‌ها درس گرفت؛ اگر از این راهبرد غفلت شود، دروغ‌ها به جای حقیقت خواهند نشست و آینده مورد تهدیدهای ناشناخته قرار خواهد گرفت. دشمنان انقلاب با انگیزه‌ای قوی، تحریف و دروغ‌پردازی درباره‌ گذشته و حتّی زمان حال را دنبال می کنند و از پول و همه‌ ابزارها برای آن بهره می گیرند. رهزنان فکر و عقیده و آگاهی بسیارند؛ حقیقت را از دشمن و پیاده‌ نظامش نمی توان شنید»

حذف هزینه‌های زائد در دستور کار

وی با اشاره به متن بیانیه گام دوم انقلاب که مقام معظم رهبری برای ورود انقلاب به پنجمین دهه حیات خود صادر کرده‌اند، افزود: بخش قابل توجهی از این بیانیه در جهت مبارزه با فساد، بی‌عدالتی و تبعیض است و ایشان یکی از مهم‌ترین عیوب و کاستی‌های کشور در بخش اقتصاد وجود هزینه‌های زائد در بخش‌هایی از دستگاه‌های حکومتی اعلام کرده‌اند بنابراین ضرورت مبارزه با بی‌عدالتی و جلوگیری از اسراف بیت‌المال به خوبی باید مدنظر قرار گیرد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: از جمله مواردی که به فساد و بی‌عدالتی در جامعه دامن می‌زند، عدم نظارت دقیق ،جدی و حساب شده به دستگاه‌های حاکم بر جامعه است و مهم‌ترین نهاد نظارتی در مجلس که نمایندگان در اختیار دارند،دیوان محاسبات کشور و کمیسیون اصل ۹۰است، اگر هر کدام از نهادهای نظارتی  کار نظارتی خود را با مهارت و دقت بیشتری پیگیری کنند، تخلفات کمتر و فساد و بی‌عدالتی روزبه روز کاهش پیدا می‌کند و رهبر معظم انقلاب نیز در بیانیه گام دوم انقلاب نظارت را عنصر اساسی ذکر کرده و به شدت خواهان مبارزه با فساد اقتصادی و بی‌عدالتی هستند.

عدالت و مبارزه با فساد لازم و ملزوم یکدیگر

اسلامی ادامه داد: چنانچه مقام معظم رهبری به صراحت اعلام کرده‌اند،« دستگاه‌های نظارتی و دولتی باید با قاطعیت و حساسیت، از تشکیل نطفه فساد پیشگیری و با رشد آن مبارزه کنند. این مبارزه نیازمند انسان‌هایی با ایمان و جهادگر، و منیع‌الطبع با دستانی پاک و دل‌هایی نورانی است.

وی ادامه داد: عدالت و مبارزه با فساد لازم و ملزوم یکدیگرند. فساد اقتصادی و اخلاقی و سیاسی، توده‌ چرکین کشورها و نظام‌ها و اگر در بدنه‌ حکومت‌ها عارض شود، زلزله‌ ویرانگر و ضربه‌ زننده به مشروعیّت آنهاست و این برای نظامی چون جمهوری اسلامی که نیازمند مشروعیّتی فراتر از مشروعیّت‌های مرسوم و مبنایی‌تر از مقبولیّت اجتماعی است، بسیار جدّی‌تر و بنیانی‌تر از دیگر نظام‌هاست. وسوسه‌ مال و مقام و ریاست، حتّی در عَلَوی‌ترین حکومت تاریخ یعنی حکومت خود حضرت علی (ع) کسانی را لغزاند، پس خطر بُروز این تهدید در جمهوری اسلامی هم که روزی مدیران و مسئولانش مسابقه‌ زهد انقلابی و ساده‌زیستی می‌دادند، هرگز بعید نبوده و نیست و این ایجاب می‌کند که دستگاهی کارآمد با نگاهی تیزبین و رفتاری قاطع در قوای سه‌گانه حضور دائم داشته باشد و به‌معنای واقعی با فساد مبارزه کند، به ویژه در درون دستگاه‌های حکومتی».

اسلامی گفت: از سوی دیگر وقتی دقیق تحلیل و ارزیابی کنیم، مشاهده می‌شود در کشور ما تعدد نهادهای نظارتی به شدت آسیب‌زا هستند به طوری که نهادهای نظارتی دچار موازی‌کاری شده‌اند و علاوه بر نهادهای نظارتی که از سوی قانون به عنوان ناظر انتخاب شده‌اند، برخی از نهادهای امنیتی نیز به دنبال نظارت در برخی حوزه‌ها هستند و این موازی‌کاری باعث می‌شود نتیجه مطلوب و قابل قبولی حاصل نشود.

نقش نخبگان در نظریه دو مرحله ای ارتباطات

معصومه آفتابی، کارشناس ارشد رسانه و ارتباطات نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به نظریه دو مرحله‌ای ارتباط گفت: طبق نظریه دو مرحله‌ای ارتباط نقش نخبگان در تحقق اهداف گام دوم انقلاب بسیار حائز اهمیت است چرا که آنها بیانیه گام دوم انقلاب را می‌توانند با تحلیل و ارزیابی درست به مردم منتقل کرده و عملیاتی کنند.

وی افزود: رسالت اجتماعی یکی از مقوله‌هایی است که بر عهده نخبگان جامعه قرار داده شده است و این نخبگان بیشتر از بقیه افراد و شهروندان عمومی جامعه مورد مطالبه قرار می‌گیرند، نخبگان جامعه در تمام دنیا در برابر افکار عمومی جامعه مسوولیت دارند و مقام معظم رهبری نیز بارها به نقش نخبگان در جامعه اشاره کرده و با ابلاغ عمومی سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت از نخبگان جامعه خواسته بودند، با اظهار نظریه تئوری تحلیل و بررسی نظریات مختلف و گوناگون در جهت تکمیل و غنی سازی این الگوی مهم پیشرفت دقت و همکاری لازم را داشته باشند.

آفتابی ادامه داد:  اکنون نیز با تدوین گام دوم انقلاب ضمن بررسی چهار دهه  تلاش ملت بزرگ ایران مسیر حرکت آینده انقلاب اسلامی و افق روشن آن را ترسیم کرده  و به صورت مجدد برنقش نخبگان در تحقق اهداف گام دوم انقلاب تاکید و تصریح کردند.

قدرت مرجع سازی نخبگان

این کارشناس ارشد رسانه و ارتباطات با اشاره به اینکه نخبگان نقش پیشرو در تحولات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را در جامعه بر عهده دارند، خاطرنشان کرد: نخبگان عرصه‌های مختلف مورد توجه مردم بوده و کارهای خود را براساس نظریات نخبگان تدوین می‌کنند و از سوی دیگر نخبگان قدرت مرجع‌سازی در بین جامعه دارند و می توانند با کنترل و هدایت افکار عمومی در جهت روشن و کاهش هزینه‌های عمومی و اجرایی کشور روند حرکت به سوی اهداف و چشم‌اندازهای گام دوم انقلاب را سرعت بخشند.

آفتابی، زمینه‌سازی برای پذیرش یک موضوع جدید را در جامعه یکی از وظایف نخبگان در جامعه ذکر کرد و افزود: اگر زمینه‌های فکری یک جامعه برای پذیرش یک موضوع آماده نباشد، نمی‌توان به خوبی به اهداف از پیش تعیین شده دست یافت ولی اگر نخبگان زمینه‌ها و بسترهای لازم برای پذیرش یک موضوع را در بین مردم نهادینه کنند، می‌توان به پذیرش آن موضوع امیدوار شد و در گام دوم انقلاب نیز چنین امری بسیار حائز اهمیت است که نخبگان جامعه با بسترسازی مناسب افکارعمومی با ابعاد و لایه‌های مختلف گام دوم انقلاب برای پیشرفت و آبادانی کشور و تحقق اهداف انقلاب اسلامی آماده کنند چرا که رفتار و عکس‌العمل نخبگان در مواجهه با یک موضوع توده جامعه را به آن سو هدایت می‌کند.

این کارشناس رسانه، قدرت کلام و نفوذ رسانه‌ای نخبگان را بالاتر و مهم‌تر از همه موارد ذکر کرد و افزود: قدرت تحلیل و کلام نخبگان در موضوعات و مسائل مختلف باعث می‌شود قدرت تعقل، خردورزی و کنش اجتماعی جامعه قوی‌تر شده و راه‌های جدید و اثربخشی برای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در گام دوم انقلاب تدوین شود.

وی، استفاده از نظریات و تئوری‌های نخبگان برای اخذ تصمیمات مهم و راهبردی برای کشور را موضوع ضروری عنوان کرد و اظهار داشت: اگر نخبگان به عنوان مشاوران مورد اطمینان و وثوق مدیران کل و مسوولان ارشد کشور قرار بگیرند، به نحو احسن می‌توانند بسترهای فکری و عملیاتی تحقق اهداف چشم‌انداز گام دوم انقلاب را به ثمر برسانند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false