×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۸   - ساعت: ۱۲:۵۶
it is true
true
true
گفتگو با معلم نمونه استانی از شهرستان میانه در سال ۹۸؛ * معلمی که برای موفقیت دانش آموزانش ازهیچ تلاش وکوششی دریغ نمی کند*

چندین سال است که به مناسبت سالروز شهادت معلمی بزرگ و فرزانه، استاد شهید مطهری، از معلمان سراسر استان تقدیر و تجلیل می شود. تکریم و تعظیم معلم تکریم و تعظیم علم است به این بهانه با اشرف انگوتی معلم نمونه استانی از شهرستان میانه به گفتگو نشسستیم.

مصاحبه اختصاصی روابط عمومی معاونت اداره کل و مدیریت آموزش و پرورش میانه با اشرف انگوتی معلم نمونه استان آذربایجانشرقی از شهرستان میانه؛

نقش کلیدی معلمان به عنوان مجریان آموزش عمومی و الگوهای اولیه دانش آموزان بسیار مهم جلوه می‌کند. چرا که معلمان جامعه، انسان سازان نسل بعدی‌اند، لذا نقش آنان به گفته حضرت امام خمینی (ره) همچون نقش انبیا است برای مردم.

هر ساله روز ۱۲اردیبهشت را به نام هفته معلم نامگذاری کردند تا هم یادی باشد برای منزلت مقام معلم و هم از رشادت های معلم تجلیل شوددر این هفته هر ساله معلمانی از سراسر مناطق با کسب امتیازات و توانمندی های که دارند به عنوان معلم نمونه استانی و منطقه ای معرفی می شوند.

همکاران و اولیای دانش آموزان ویژگی های ممتاز اورا پشتکار فراوان،توانمندی برنامه ریزی درسی،ارتباط مناسب با دانش آموزان واولیا،خستگی ناپذیری درکار،تواضع وفروتنی وخودش را برتر از دیگران نمی داند وبسیار وقت شناس عنوان می کنند.

انتخاب وی به عنوان معلم نمونه استانی در سال ۹۷ بهانه ای شد تا با ایشان به گفتگو بنشینیم که در ادامه می خوانید:

*لطفا برای شناخت بیشتر خوانندگان خودتان را معرفی نمائیدو از سوابق کاری تان بگویید؟

اشرف انگوتی هستم در سال ۱۳۵۲ در خانواده ای مذهبی  درروستای گلنگدر(حسن آباد)میانه متولد شدم. دوران ابتدایی رادر مدرسه روستایی گذراندم ودوران راهنمایی رادرمدرسه پروین اعتصامی ودوران متوسطه رادردبیرستان زینبیه سپری کردم .۲۴ سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش با مدرک کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی دارم و از دوران مدرسه علاقه زیادی به شغل معلمی داشتم که باعث شد با علاقه خاصی که در وجود من ایجاد شده بود مهمترین تصمیم زندگی ام  انتخاب شغل معلمی باشد و در حال حاضر در دبیرستان آیت اله احمدی میانجی به عنوان مدیر مدرسه در خدمت دانش آموزان می باشم.

*مختصری از تاریخچه کاری خود را بیان کنید:

 با ۲۴ سال سابقه در امر آموزش که۲۰ سال در پست مدیریت مدارس و ۴ سال در پست معاونت آموزشی ( ۷ سال در منطقه هشترود- ۵ سال در دبیرستان زینبیه میانه ۲ سال دبیرستان عفاف و ۱۰ سال در دبیرستان نمونه دولتی آیت اله احمدی میانجی) با تمام توان مشغول بوده ام.

معلمی را درسال ۱۳۷۴بامدیریت مدرسه راهنمایی روستای سلوک هشترودشروع کردم ودوسال اول خدمتم رادرآن روستاگذراندم.

از خاطرات دوران تحصیلی تان برایمان بازگو کنید:

درپایه دوم دبیرستان ازیکی ازدبیران بیشترمهارت زندگی آموختیم باوجودی که جغرافیا درس اختصاصی ما نبود ولی خانم اباذری آنقدر ارتباطشان با همه دانش آموزان خوب و دوستانه بودکه ما برای ساعات دیگر نیز از ایشان روحیه و انرژی مثبت می گرفتیم ایشان از این جنبه برای من الگو شدندکه به مشکلات آموزشی و روحی و خانوادگی همه دانش آموزان اهمیت میدادند و مثل یک مشاور دلسوز پیگیر حل آن میشدند، مهربانی ،شیوه تدریس و ادب و احترام ایشان در ذهن و خاطر دانش آموزانشان ماندگار هست و اکثر همکلاسیها هنوز با ایشان ارتباط دارند و من در هشتمین سال استخدام درآموزش وپرورش با افتخار معاون ایشان شدم ومدیریت دبیرستان زینبیه و عفاف را از ایشان تحویل گرفتم.

*از مهمترین عناوینی که در دوران خدمت کسب کرده اید شاخص ترین ها را نام ببرید:

در دوران مدیریت مدارس با برنامه ریزی و بهره گیری از توان جمعی همکاران توانسته ام چندین دوره در ارزیابی های شاخص های آموزشی (درصد قبولی آزمون های نهایی) درصد قبولی کنکور و مسابقات علمی ) و در حوزه شاخص های پرورشی با فرهنگ سازی و طرح ابتکارات خلاقانه توسط دانش آموزان نیز در حوزه عفاف و حجاب، نماز ، مسابقات قرآن و عترت، فرهنگی و هنری و شورای دانش آموزی، نتایج مطلوب و مقام های برتر منطقه و استانی را کسب نمایم که مرهون همدلی وهمکاری دبیران وعوامل اجرایی مدرسه واولیا دانش آموزان است.

*از بهترین و تلخ ترین خاطره ی دوران مدیریت خود برایمان بگویید :

در دوران مدیریت خود یکی از دانش آموزان بیماری نادری داشت که باعث به وجود آمدن دغدغه در بین همکاران و بنده شده بود که با مساعدت و پیگیری های همکاران و خیرین شهر توانستیم این دانش آموز را در دوران سخت معالجه بیماری یاری دهیم .

چند سال پیش نیز یکی از همکاران جوان که بیماری خاص داشت فوت کرد و باعث رقم خوردن خاطره تلخ از دست دادن یک همکار در تاریخچه زندگی ام شد.

تاثیرمشارکت اولیاومعلمان در امور مدرسه را تا چه اندازه مهم میدانید:

برای معلم درامرآموزش وتربیت دانش آموزگاهی مسایلی پیش می آیدکه چاره جویی آنها مستلزم آگاهی از علتهایی است که از شرایط خانواده ناشی میشود لذا کوشش و همکاری متقابل خانه و مدرسه ،نظارت ،هدایت ،حمایت و مشارکت اولیا میتواند موجبات رشد شخصیت و پیشرفت مطلوب تحصیلی دانش آموزان را فراهم آورد.

*از ابتکارات خود در جهت موفقیت هاتون  چند مورد را نام ببرید :

از جمله ابتکارات بنده در دوران خدمتم برای پیشبرد امور آموزشی مدرسه و موفقیت دانش آموزان در تمامی عرصه ها برگزاری همایش های علمی و آموزشی با دعوت از افراد موفق جامعه و  برپایی نمایشگاههای آموزشی و تربیتی و فرهنگی با همکاری و مشارکت دانش آموزان و اولیای آنها بوده است .

*انگیزه شما  برای انتخاب شغل معلمی چه بود:

بنده با علاقه ای که به آموزش و تربیت دانش آموزان داشتم وارد این عرصه شدم و از ابتدا تلاشم بر استفاده از تمام توانم در این زمینه بوده است.

*از برنامه ها و دغدغه های خود در زمینه شغلی تان بگویید :

 تجهیز مدرسه به بروزترین فناوری های آموزشی برای ارتقای سطح کیفیت آموزش در کلاسها از مهمترین برنامه های بنده در ادامه خدمتم در آموزش و پرورش خواهد بود.

*موضوعات مورد مطالعه شما چیست ؟

بیشتر روانشناسی ، مدیریت و برنامه ریزی درسی و مطالعه در زمینه تخصصی تعلیم و تربیت برای بروز بودنم در زمینه شغلی است .

*رتبه یا مقام های کسب شده شما در دوران خدمت آموزشی :

  • مدیر نمونه منطقه در سال تحصیلی  ۸۱-۱۳۸۰ و سال تحصیلی ۹۲-۱۳۹۱
  • کسب رتبه های برتر در آزمون های تخصصی مدیران در سطح منطقه
  • کسب رتبه اول در جذب خیرین و جلب مشارکت اولیا در امور مدرسه در سطح منطقه
  • مسئول کمیته بانوان مجمع خیرین مدرسه ساز ومدرسه یار منطقه
  • دریافت ۸ مورد تقدیر  وزارتی
  • دریافت ۷۲ مورد تقدیر  استانی
  • دریافت۱۴ مورد تقدیر  از فرمانداری  شهر میانه
  • دریافت ۲۴۷ مورد تقدیر  منطقه ای

*با شنیدن کلمات زیر یک یا چند عبارت که به ذهنتان می رسد عنوان کنید:

مدرسه:   کانون رشدوزندگی

دانش آموز:   پاک ومعصوم

کتاب:  آگاهی

معلم موفق:  الگو

آموزش وپرورش: مسئولیت سنگین

عدالت آموزشی:   امیدمناطق محروم

کلام آخر:

خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false