×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱ مهر - ۱۳۹۸   - ساعت: ۲۰:۰۰
it is true
true
true
نمایشگاه قرآن تبریز و هزار راه نرفته

معصومه درخشان طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:

آخرین تجربه برگزاری موفق نمایشگاه قرآن کریم در تبریز به ۱۱ سال پیش برمی گردد که در مصلای تبریز برگزار شده بود ولی حالا معلوم نیست چرا مدیریت مصلا با برگزاری نمایشگاه قرآن در آن مکان موافق نیست و از ظرفیت عظیم آن برای کارهای فرهنگی و قرآنی استفاده نمی‌شود.

یازده سال پیش نمایشگاه بزرگ قرآنی در ماه مبارک رمضان در سال ۸۷ با حضور و مشارکت بیش از ۱۳۰ موسسه فرهنگی و قرآنی در مصلای بزرگ تبریز برگزار شد که به شدت نیز مورد استقبال و بازدید عموم شهروندان قرار گرفت.

بعد از آن سال برگزاری نمایشگاه قرآن کریم در تبریز با اما و اگرهای مختلف روبه رو بوده و همیشه در حاشیه قرار گرفته است، سال ۹۷ که نمایشگاه قرآن کریم برگزار نشد و سال‌های قبل نیز برای رفع تکلیف در دانشگاه‌ها یا نمایشگاه بین‌المللی تبریز برگزار شده بود که با بی‌رغبتی و عدم استقبال شهروندان مواجه گردید.

امسال نیز نمایشگاه قرآن کریم که یکی از مطالبات به حق عموم شهروندان، جامعه قرانی و فعالان این حوزه است در حالی آغاز به‌کار کرده است که ماه مبارک رمضان به روزهای پایانی  خود نزدیک شده و  شمارش معکوس برای اتمام این ماه عزیز آغاز گردیده است.

نمایشگاه قرآن و عترت تبریز از تاریخ پنجشنبه ۹ خرداد ماه در پارک طوبی (پارک مفاخر) تبریز آغاز گردیده و تا ۱۷ خرداد ادامه دارد.در حالی که تبلیغات و اطلاع‌رسانی خاصی نیز برای برگزاری این نمایشگاه صورت نگرفته و عموم شهروندان نیز از وجود چنین نمایشگاهی اطلاع کافی ندارند.

نمایشگاه قرآن  تبریز در حالی کار خود را آغاز کرده است که  برگزار شدن یا نشدن این نمایشگاه که به نوعی مطالبه عموم شهروندان است در هاله‌ای از ابهام قرار داشت و متولیان فرهنگی و قرآنی شهر نیز حاضر به پاسخگویی به افکار عمومی نبودند که چرا باوجود برگزاری نمایشگاه قرآن در تهران و سایر کلان‌شهرها از برگزاری نمایشگاه قرآن در تبریز خبری نیست.

مکان مناسبی برای برگزاری نمایشگاه وجود ندارد

ابراهیم لایقی، معاون قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در سومین روز برگزاری نمایشگاه قرآن کریم در محل برگزاری نمایشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار مااظهار کرد: آخرین تجربه برگزاری موفق  نمایشگاه قرآن کریم در تبریز به ۱۱ سال پیش بر می‌گردد که در مصلای بزرگ تبریز برگزار شده بود ولی حالا معلوم نیست چرا مدیریت مصلای با برگزاری نمایشگاه قرآن کریم در آن مکان موافقت نمی‌کند.

وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه قرآنی ۱۱ سال پیش در مصلای بزرگ تبریز از کیفیت و شایستگی بسیار زیادی برخوردار بود که با استقبال زیاد شهروندان مواجه شده بود.

لایقی با اشاره به اینکه در آن نمایشگاه بیش از ۱۳۰ موسسه قرآنی و فرهنگی حضور داشتند، تصریح کرد:برای آن نمایشگاه  ۷۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده بود و مردم رضایت زیادی داشتند ولی بعد از آن سال دیگر نمایشگاه قرآنی در شأن و جایگاه تبریز برگزار نشده است و برخی از دستگاه‌هایی که به برگزار نشدن نمایشگاه قرآن در تبریز اعتراض می‌کنند خودشان در این نمایشگاه حضور ندارند و انگار همیشه حق به جانب بوده و تنها اعتراض  کردن را آموخته‌اند.

مصلای بزرگ تبریز بهترین مکان برگزاری نمایشگاه

معاون قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه مصلای تبریز بهترین مکان برای برگزاری نمایشگاه قرآن است خاطرنشان کرد: در تبریز مکان مناسبی برای برگزاری نمایشگاه قرآن وجود ندارد و همین موضوع عمده‌ترین عامل موفقیت‌آمیز نبودن نمایشگاه‌های قرآنی طی سال‌های اخیر در تبریز است،  بهترین مکان برای برگزاری نمایشگاه قرآن مصلای تبریز است، چرا که در دسترس‌ترین مکان بوده و در هسته مرکزی شهر قرار دارد و از همه نقاط شهر به آن دسترسی وجود دارد و اکنون معلوم نیست به چه علت مدیریت آن همکاری‌های لازم را برای برگزاری نمایشگاه را انجام نمی‌دهد.

لایقی با اشاره به  انجام رایزنی‌ها و هماهنگی‌های صورت گرفته  با مصلای برای برگزاری نمایشگاه در سال‌های قبل گفت: به عنوان مثال در سال‌های قبل، مدیرکل وقت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد تبریز شخصا با مدیریت مصلای صحبت‌های مقدماتی را برای برگزاری نمایشگاه انجام داد و آنها موافقت کردند ولی چند روز مانده به برگزاری نمایشگاه آن را لغو کرده و مانع از برگزاری نمایشگاه در مصلای شدند.

نمایشگاه قرآن در محل نمایشگاه بین‌المللی تجربه ای ناموفق

لایقی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بااشاره به تجربه برگزاری نمایشگاه قرآن در محل نمایشگاه بین‌المللی تبریز افزود: در سال ۹۳ نمایشگاه قرآن در محل نمایشگاه بین‌المللی تبریز برگزار شد که ۱۸۰ میلیون تومان هزینه در بر داشت ولی تجربه موفقی به همراه نداشت و مورد استقبال و پذیرش شهروندان قرار نگرفت و البته طبیعی هم بود که مردم روزه‌دار نمی‌توانند مسافت زیادی را برای نمایشگاه بین‌المللی طی کنند، چرا که رفت و آمد مردم به آنجا به سهولت و آسانی انجام  نمی‌گیرد.

چرا مصلای تهران با برگزاری نمایشگاه کتاب و قرآن خراب نمی‌شود

حسن عباسیان، مدیر موسسه فرهنگی و قرآنی «یاران انتظار سبز» و یکی از فعالان فرهنگی و قرآنی تبریز با انتقاد از عملکرد مدیریت مصلای تبریز در برگزاری نمایشگاه  قرآن تبریز بیان داشت: متاسفانه مدیرعامل بنیاد مصلای صرفاً به این دلیل که مصلای خراب می‌شود اجازه نمی‌دهد نمایشگاه قرآن در داخل آن برگزار شود.

وی نیز یکی از بزرگترین چالش‌ها و آسیب‌های مطرح شده در مورد موفق نبودن برگزاری نمایشگاه قرآن در سال‌های اخیر را نبود مکان و فضای مناسب اعلام کرد و افزود: در این شهر به این بزرگی جایی برای برگزار کردن نمایشگاه قرآن وجود ندارد و مصلای هم که بهترین و مناسب‌ترین مکان است اجازه نمی‌ دهند.

عباسیان با طرح این سوال که چرا مصلای تهران خراب نمی‌شود و عمده‌ترین کارهای عظیم فرهنگی و قرآنی در مصلای تهران برگزار می‌شود، عنوان کرد: همه ساله شاهد هستیم  نمایشگاه بزرگ بین‌المللی کتاب به آن بزرگی و عظمت در مصلای تهران برگزار می‌شود و نمایشگاه قرآن نیز همه ساله و به صورت ثابت در مصلای پذیرای علاقمندان است پس چطور مصلای تهران خراب نمی‌شود ولی اگر ما بخواهیم یک نمایشگاه قرآن در مصلای تبریز برگزار کنیم خراب می‌شود.

در نمایشگاه تهران همه پای‌کارند

فعال فرهنگی و قرآنی تبریز با اشاره به اینکه زمان برگزاری نمایشگاه نیز زمان مناسبی نیست، ادامه داد: من نیز موافق هستم که  برگزاری نمایشگاه در آخرین هفته ماه مبارک رمضان زمان  مناسبی نیست و امیدواریم برای سال‌های بعد با برنامه‌ریزی بهتر و مناسب‌تری به برگزاری نمایشگاه اقدام شود.

عباسیان که در هفته‌های اولیه ماه مبارک رمضان در نمایشگاه قرآن تهران حضور داشت با اعلام اینکه نمی‌توان نمایشگاه قرآن تهران را با نمایشگاه تبریز مقایسه کرد، گفت:برای نمایشگاه تهران ۱۰ میلیارد تومان هزینه می‌کنند ولی ما برای نمایشگاه تبریز نمی‌توانیم حتی ۱۰ میلیون تومان هزینه و اعتبار جذب کنیم.

وی با اشاره به اینکه در نمایشگاه قرآن تهران مشارکت حداکثری بین وزارتخانه‌ها و ادارات وجود دارد، اذعان داشت:در تهران تمامی وزارتخانه‌ها  با تمامی هزینه‌ها، تجهیزات و امکانات  تدارکاتی پای‌کار هستند ولی در تبریز همه ادارات خود را کنار کشیده‌اند و می‌گویند فقط اداره‌کل فرهنگ و ارشاد به تنهایی مسوولیت نمایشگاه را بر عهده گرفته و آن را برگزار کند.

مدیر موسسه فرهنگی و قرآنی «یاران انتظار سبز» تصریح کرد: اگر تنها یک درصد بودجه و اعتبار نمایشگاه تهران را به تبریز اختصاص دهند مانند نمایشگاه قرآن تهران را در تبریز برگزار می‌کنیم.

نمایشگاه قرآن دورهمی و ضیافت بعد از افطار

مقداد ربیعی، نماینده انتشارات «آثار علم» یکی از غرفه‌دارانی است که در نمایشگاه قرآن تبریز به فروش انواع کتاب‌های مذهبی و قرآنی مشغول است وی از شهر تهران در این نمایشگاه حضور پیدا کرده و با اشاره به سوت و کور بودن نمایشگاه به خبرنگار ما ابراز کرد: در تهران نمایشگاه قرآن تا ساعت ۱۲ شب ادامه دارد و خانواده‌ها بعد از افطار با دلخوشی و با شور و اشتیاق فراوان در نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند، انگار خانواده‌ها بعد از افطار به یک مهمانی و دورهمی معنوی و رمضانی دعوت شده‌اند، به‌‌قدری اشتیاق مردم زیاد است که در دومین روز نمایشگاه کتاب‌ها و محصولات فرهنگی و قرآنی ما به اتمام می‌رسد.

وی با بیان اینکه اولین حضور در نمایشگاه قرآن شهرستان را تجربه می‌کند، ادامه داد: متاسفانه هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی در مورد این نمایشگاه دیده نمی‌شود علاوه بر آنکه زمان برگزاری مناسب نیست زمان بازدید از نمایشگاه نیز اصلا مناسب نبوده و از این رو مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.

ربیعی خاطرنشان کرد: اگر در ورودی پارک یک برنامه فرهنگی قرآنی برگزار می‌شد که رهگذران  و عموم شهروندان را به این پارک و نمایشگاه متوجه می‌کرد خیلی خوب و عالی بود ولی دریغ از اینکه هیچ تبلیغ و اطلاع‌رسانی ساده‌ای هم در سطح شهر در مورد نمایشگاه وجود ندارد.

نماینده انتشارات «آثار علم» افزود: برگزاری برنامه‌های جنبی در کنار نمایشگاه اصلی یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌توان به‌واسطه آن عموم مردم را به تماشای نمایشگاه ترغیب کرد.

بهترین زمان نمایشگاه اولین هفته ماه مبارک رمضان

خانه حجاب و موسسه فرهنگی و هنری سادات یکی از مجموعه‌هایی بود که در این نمایشگاه به عرضه محصولات حجاب و عفاف می‌پرداخت.

حامد شعاع که به عنوان مدیر این غرفه حضور داشت گفت: اگر زمان بازدید از نمایشگاه قرآن به بعد از افطار موکول می‌شد در استقبال شهروندان بسیار تاثیرگذار بود. ضمنا در همه شهرهای ایران معمولا نمایشگاه قرآن و محصولات فرهنگی و قرآنی در اولین هفته ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود که شور و اشتیاق مردم برای ماه مبارک رمضان بیشتر است ولی در تبریز در آخرین هفته آن هم بدون تبلیغات و اطلاع‌رسانی هیچ نکته قابل توجهی ندارد.

نشانه‌ای از تبلیغات در شهر وجود ندارد

وی با اشاره به اینکه  متولیان برگزاری نمایشگاه تعامل خوبی با غرفه‌داران دارند، بیان کرد: در عین حال که از آنها تشکر می‌کنیم ولی باید گفت؛ ضعف اطلاع‌رسانی در مورد نمایشگاه به شدت مشهود است به‌طوریکه هیچ نشانه‌ای از تبلیغات در سطح شهر وجود ندارد و حتی افرادی که در همین پارک هستند، نمی‌دانند که در این گوشه پارک نمایشگاهی دایر است.

خانم عبادی همکار قرآنی  موسسه مهد قرآن و عترت تبریز و خانم کاردان همکار موسسه جامعه القرآن با اعلام اینکه زمان برگزاری نمایشگاه به هیچ‌وجه زمان مناسبی نیست، بر این موضوع تاکید کردند که هفته آخر ماه مبارک رمضان برای برگزاری چنین نمایشگاهی یک فرصت سوخته است و به هیچ وجه  حق نمایشگاه ادا نمی‌شود و در شأن و جایگاه مردم تبریز نیست.

آنها با اشاره به ایام تعطیلات پایان هفته معتقد بودند: با توجه به مسافرت‌های صورت گرفته عموم شهروندان بهترین زمان برای برگزاری نمایشگاه اولین هفته ماه مبارک رمضان بود و امید است از سال‌های آینده این موارد مد نظر قرار گیرد.

عبادی با اشاره به اطلاع‌رسانی ضعیف نمایشگاه گفت: تصمیم‌گیری برای برگزاری نمایشگاه در هفته پایانی ماه مبارک رمضان نشان می‌دهد تصمیم شتاب‌زده‌ای گرفته شده است، بنابراین هیچ‌گونه تبلیغات و اطلاع‌رسانی نیز انجام نشده. اگر قبلا اطلاع داده بودند، موسسات قرآنی می‌توانستند برنامه‌های مختلف قرآنی را با حضور نونهالان قرآنی انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: اجرای برنامه زنده در نمایشگاه خیلی مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار می‌گیرد که با اطلاع‌رسانی قبلی موسسات قرآنی می‌توانستند مسابقات قرآنی و فرهنگی تدارک دیده و همفکری بیشتری با همدیگر داشته باشند.

کوتاه سخن اینکه نبود فضای مناسب شهری ،اطلاع‌رسانی ضعیف، انتخاب زمان نامناسب برای برگزاری (هفته آخر رمضان) بودجه و اعتبارات  برگزاری نمایشگاه قرآن از عمده‌ترین موضوعاتی  بودند که در بین شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه مطرح شد و امید است در برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاه در سال‌های آینده مورد توجه قرار گیرند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false