×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳۰ مهر - ۱۳۹۸   - ساعت: ۰۳:۳۲
it is true
true
true
فایده‌ای نهفته در چرت نیمروزی که احتمالا نمی‌دانید

بر اساس نتایج یک تحقیق جدید، چرت نیمروزی فواید بسیاری دارد که در این مطلب به مهمترین آن اشاره خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه، طبق نتایج یک مطالعه جدید، چرت نیمروزی نه تنها باعث شادابی و سرحالی می شود بلکه خطر حمله قلبی یا سکته را هم کاهش می دهد.محققان در این مطالعه به بررسی رابطه بین خواب نیمروزی و میانگین طول مدت خواب و خطر بیماری قلبی-عروقی مرگبار و غیرمرگبار در بین ۳۴۶۲ شرکت کننده از منطقه لوزان سوئیس پرداختند.

چرت نیمروزی خطر حمله قلبی را کاهش می‌دهد

میانگین سنی شرکت کنندگان ۳۵ تا ۷۵ سال بود و بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ در مطالعه شرکت داده شدند. اولین چکاپ این شرکت کنندگان بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ انجام شد و روند سلامت شان تا ۵ سال تحت نظر بود.

بالغ بر نیمی از شرکت کنندگان (۵۸ درصد، ۲۰۱۴ نفر) عنوان کردند که در طول هفته گذشته اصلا چرت نیمروزی نداشته اند؛ ۱۹ درصد (۶۶۷ نفر) یک یا دو بار در طول هفته خواب نیمروزی داشتند؛ ۱۲ درصد (۴۱۱ نفر) سه تا پنج بار چرب نیمروزی داشتند؛ و ۱۱ درصد (۳۷۰ نفر) ۶ تا ۷ بار خواب نیمروزی در طول هفته داشتند. محققان مشاهده کردند یک یا دو بار خواب نیمروزی در هفته با نصف شدن احتمال خطر حمله قلبی/سکته/نارسایی قلبی (۴۸ درصد) مرتبط بود. از اینرو محققان عنوان می‌کنند یک یا دو بار خواب نیمروزی در طول هفته می‌تواند خطر حمله قلبی را کاهش دهد.

منبع: مهر

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false