×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲ بهمن - ۱۳۹۸   - ساعت: ۱۴:۲۳
it is true
true
true
شیوع موادمخدر در آذربایجان‌شرقی به ۱.۲ درصد رسید/ از هشدار درباره شیوع کمیکال تا کشف ۲ تن موادمخدر

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه نرخ رشد شیوع موادمخدر در استان ۲.۱ درصد است، گفت: میانگین رشد مصرف مواد در بین کارگران استان ۲۵ درصد و در بین دانش‌آموزان کمتر از نیم درصد است.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه، سرهنگ قاسم دهقانی، امروز در نشست خبری با رسانه‌های آذربایجان‌شرقی با عرض تسلیت شهادت سردار رشید اسلام، سپهبد حاج قاسم سلیمانی اظهار کرد: اوایل بامداد امروز نیز طبق قول حضرت آقا،  انتقام سخت در بهترین زمان انجام گرفت به‌طوریکه این روند ادامه خواهد داشت.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر استان با اشاره بر خرید و فروش موادمخدر، گفت: نگاه یک نگاه استعماری است زیرا سوق جوانان که نیروهای اصلی یک جامعه هستند به سمت انحراف و مصرف حاکم می‌باشد که قاچاقچیان و سوداگران مرگ نیز نقش اصلی را در انجام این کار تاثیرگذار هستند.

وی تصریح کرد: بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی تمام مسوولان و دستگاه‌ها هم قسم برای ریشه‌کنی اعتیاد شده‌اند ولی با وجود اقدامات اساسی و فرهنگی متاسفانه شاهد این هستیم که نتیجه دلخواه و مورد نطر هنوز کسب نشده است.

دهقانی با تاکید بر اینکه در بررسی و تجزیه و تحلیل جای دو اقدام خالی است، گفت: باید مبارزه با موادمخدر اجتماعی باشد و هر کسی به نقش خود را در این خصوص عمل کند و سایر دستگاه‌های نظارتی هم در این خصوص دست پلیس و قوه قضائیه را بگیرند.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر استان افزود: چند سالی است که مسوولان استانی به صورت مناسب پای کار هستند و تصمیمات اتخاذ شده بر مبنای کارشناسی می‌باشد.

وی یادآور شد: از جمله موفقیت‌هایی که در استان آذربایجان‌شرقی به عنوان نمونه کشوری و منطقه‌ای صورت گرفته است را می‌توان مرکز ماده ۱۶ نامید زیرا این مرکز بودجه دولتی ندارد و با کمک خیران محترم و حمایت خانواده‌هایی درگیر با موادمخدر فعالیت می‌کند.

کشف ۲ تن موادمخدر در استان 

دهقانی به عملکرد ۹ ماهه پلیس مبارزه با موادمخدر در استان اشاره و  خاطرنشان ساخت: در بحث مقابله و جلوگیری از موادمخدر با تلاش همکاران توانسته‌ایم بالغ بر ۲ تن و ۳ کیلو انواع مخدر کشف و ضبط شود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۱۲ درصد روبه‌ رو بود.

وی گفت: در افزایش موادمخدر صنعتی در شیشه ۷۲ درصد،  هروئین ۴۳ شاهد افزایش کشفیات هستیم و در کشف موادمخدر جدید و نوظهور  از جمله  گل و کمیکال ۴۲ درصد افزایش کشفیات داشتیم.

متلاشی شدن ۱۶ باند مواد مخدر با ۱۴۶ قاچاقچی

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر استان ادامه داد: امسال ۱۴۶ توزیع‌کننده و قاچاقچی اصلی در قالب ۱۶ باند دستگیر شده است.

وی به مقابله و دستگیری با خرده فروشی  که به عنوان ایادی قاچاقچیان هستند، اشاره کرد و گفت: یکی از خواسته‌های هیات رئیسه نیز دستگیری آنهاست که توانسته‌ایم ۴ هزار و ۱۴۰ نفر در سطح استان را که اقدام به خرده‌فروشی در معابر و پارک‌ها و خیابان می‌کرد را دستگیر کنیم.

کشف  ۲۲ کیلو موادمخدر روان‌گردان در شعاع ۵۰۰ متری مدارس و دانشگاه‌ها 

دهقانی با بیان اینکه پاکسازی اطراف مدارس و مراکز دانشجویی  از آغاز سال تحصیلی شروع شده است، افزود: نزدیک ۲۲ کیلو موادمخدر روان‌گردان در شعاع ۵۰۰ متری مدارس و دانشگاه‌ها در سطح استان کشف شده است به‌طوریکه برخی افراد سوءاستفاده‌گر در زمان‌های امتحانات به جلوی مدارس و دانشگاه رفته و با فریب جوانان در رابطه با تقویت حافظه آنها را به اعتیاد می‌کشند.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر استان متذکر شد: بیش از ۲۰۰ نفر خرده‌فروش در اطراف مدارس و دانشگاه‌ها دستگیر شده است.

وی بیان کرد:  ۴ هزار و ۱۰۰ فقره پرونده برای خرده‌فروشان تشکیل شده است.

آذربایجان‌شرقی استان بدون معتاد متجاهر

دهقانی با اشاره بر اینکه حوزه سوم ماموریت پلیس مبارزه با موادمخدر جمع‌آوری معتادین متجاهر است، اذعان داشت: میزان آلودگی یک استان از روی شکل و چهره افراد و رفتار پرخطر آنها قضاوت می‌شود به‌طوریکه هیچ معتاد متجاهری در ملاءعام نباید دیده شود و این چهارمین سالی است که استان آذربایجان‌شرقی استان بدون معتاد متجاهر است.

وی تصریح کرد: یک‌هزار و ۷۴۰ مرحله عملیات پاکسازی در سه حوزه پارک و بوستان‌ها، معابر و سطح شهر و جاده‌ها و اطراف مراکز آموزشی انجام گرفته است.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر استان مشکلات در راستای مبارزه با موادمخدر را مورد اشاره قرار داد و گفت: موادمخدر نوظهور جامعه هدف خود را نوجوانان و جوانان قرار داده است و اگر الان موادی تولید می‌شود، در حقیقت مورد سلیقه جوانان است زیرا هیچ جوانی علاقه ندارد تا با مصرف موادمخدر در گوشه‌ای نشسته و بی‌حال بماند، از این‌رو اکثریت موادمخدر برای جوانان از مدل تحرک و توان کاذب است.

وی اضافه کرد: راحتی مصرف در موادمخدر و به‌خصوص در نوظهورها نیاز به اسباب و وسایل خاص ندارد به‌طوریکه ۹۵ درصد موادمخدر نوظهور در قالب سیگار قابل مصرف می‌باشد.

دهقانی گفت: ارزان بودن موادمخدر جزو مشکلات مطروحه است زیرا همه این مواد در یک نخ سیگار می‌تواند مصرف شود.

هشدار درباره شیوع موادمخدر کمیکال 

وی خاطرنشان ساخت: مواد مخدر کمیکال در استان شایع شده است به طوریکه آزمایشات پزشکی مصرف این ماده را نشان نمی‌دهد همچنین عدم آگاهی والدین نسبت به موادمخدر جدید از جمله مشکلات موجود در رابطه با مبارزه با موادمخدر است به‌طوریکه خانواده‌ها هروئین را می‌شناسند ولی این مواد جدید را نمی‌شناسند و اکثرا ریشه آن را گیاهی می‌دانند.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر استان توضیح داد: باورهای غلط در رابطه با تبلیغات ترک اعتیاد یک هفته‌ای و داروهایی برای ترک اعتیاد زودهنگام وجود دارد که  ریشه آنها شیشه است.

وی ادامه داد: قرص‌های تقویت حافظه و تقویت قوای جنسی الگویی برای تبلیغ موادمخدر است به‌طوریکه الان موضوع تناسب اندام و لاغری موضوعی بوده که همه به دنبال آن هستند، از این‌رو تبلیغاتی برای قرص‌های لاغری وجود دارد که ریشه آنها موادمخدر می‌باشد.

دهقانی ابراز کرد: شاید در اذهان عمومی یکی از دلایل اعتیاد مشکلات اقتصادی باشد به‌طوریکه طبق بررسی یک موسسه درصد کمتری از شرکت‌کنندگان مشکلات اقتصادی را دلیل اعتیاد خود دانسته‌‌اند بلکه درصد بیشتر علل برای اعتیاد خلاءعاطفی و عدم توجه والدین می‌باشد.

انتقاد از  بی‌توجهی به موضوع آموزش و مهارت اجتماعی در خانواده‌ها

وی اذعان داشت: در بین خانواده‌ها به موضوع آموزش و مهارت اجتماعی توجهی نمی‌شود به‌طوریکه وقتی دانشجویی از خانواده جدا می‌شود، باید همچنان از او مراقبت کرد و به فرزندان خود “نه” گفتن را یاد دهیم.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر استان بیان داشت: باید به فرزندان خود یاد دهیم که مشورت را از دوستان خود نگیرند بلکه پدر و مادر باید خود را درگیر فرزندان خود کنند زیرا مشکل اصلی فرزندان دیگر پول توجیبی نیست.

 موادمخدر ام پی اس در قالب اسپری 

وی با تاکید بر اینکه مبداء و منبع اکثر شروع اعتیاد جشن‌ها و مهمانی دوستانه می‌باشد، گفت: در حال حاضر موادمخدری تحت عنوان ام پی اس در قالب اسپری وجود دارد که اگر روی هر چیزی زده شود و مایع جذب کند به یک موادمخدر بسیار خطرناک تبدیل می‌شود و متاسفانه الان موادمخدر جدید شکل و شمایل خاصی ندارد که بتوان آن را شناخت زیرا همین اسپری موادمخدر می‌تواند روی دستمال‌کاغذی و پارچه و هر چیزی که آب داشته باشد، زد و استفاده کرد.

دهقانی متذکر شد: مهمانی‌های دوستانه که در قالب جذب و مصرف آب باشد می‌تواند حتی با دستمال کاغذی هم به اعتیاد تبدیل شود.

وی یادآور شد: دستگیری‌های مکرر اکثر پرونده‌ها منجر به صدور قرار وثیقه می‌باشد به‌طوریکه بیش از ۹۵ درصد افراد دستگیر شده بعد از صدور قرار وثیقه آزاد می‌شود.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر گفت: اکثر دستگیری‌های ما روی افرادی است که قبلا سابقه داشتند ولی متاسفانه در حبس‌های طولانی یک فرد، دیگر عضو خانواده جایگزین فرد دستگیر شده و کار او را ادامه می‌دهد.

وی اضافه کرد: ۲۵ درصد دستگیری‌ها بار اول هستند ولی ۷۵ درصد دستگیری‌ها بیش از یکبار دستگیری هستند.

دهقانی با بیان اینکه ساختار گل و کمیکال شاه‌دانه است و این اسم و نوع مصرف و شکل است که تغییر می‌کند زیرا در طول تاریخ سه نوع موادمخدر محرک، توان‌افزا و سستی‌زا وجود دارد، گفت: اگر بخواهیم با روند علمی برخورد کنیم باید پیشگیری کرد و جلوی افرادی که تمایل به ورود به این جرگه دارند را گرفت.

وی تاکید کرد: حوزه کارگری و اعتیاد در این قشر از جمله موضوعات و مشکلات اصلی استان است که حتی از میانگین کشوری هم بالاست.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر متذکر شد: در حال حاضر مدارس در منطقه خطر شناسایی شده و برای دبیران، معاونان و مدیران و دانش‌آموزان و خانواده‌ها جلسات ویژه برگزار می‌کنیم به‌طوریکه در این ۹ ماه سال‌جاری ۲۸ هزار و ۲۰۰ نفر در مدارس و مراکز آموزشی و در کل ۹۸ هزار و ۸۰۰ نفر برنامه آموزشی برگزار شده است.

وی افزود: برخی شهرستان‌ها در استان محل دپو و امن برای ترانزیت و جاسازی موادمخدر است و شهرستان‌هایی نیز وجود دارد که دستگیری‌ها در آن، حاکی از وجود قاچاقچیان است.

دهقانی با بیان اینکه نرخ رشد شیوع موادمخدر در استان ۲/۱ است، بیان داشت: آذربایجان‌شرقی از لحاظ درصد میزان آلودگی در رتبه ۲۸ قرار دارد و یکی از استان‌های پاک است.

وی اذعان داشت: اثبات شده است که بیکاری، تجرد و  تاهل عامل اعتیاد نیست زیرا ۶۰ درصد افراد مصرف‌کننده دستگیر شده، متاهل و دارای کار هستند.

درگیری ۲۵ درصد از محیط‌های کارگری استان با موادمخدر

دهقانی گفت: ۲۵ درصد آلودگی در جامعه کارگری است که نسبت به میانگین کشوری بالاتر می‌باشد.

وی با تاکید بر اینکه عدم حمایت بعد از درمان  افراد پاک شده منجر شده است که میزان درصد بازگشت افراد بالا باشد، افزود: اعتیاد در حوزه دانشجویی و دانش‌آموزی میزان زیر نیم درصد می‌باشد.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر خاطرنشان ساخت: بیش از  ۹۵ درصد اکثر موارد پرونده شده،  آقایان هستند و نزدیک به ۱/۵ درصد دستگیرشدگان زنان هستند ولی در اعتیاد دیگر جنسیت مطرح نیست بلکه تبعات آن مدنظر می‌باشد.

وی با بیان اینکه در سطح استان آشپزخانه‌ای وجود ندارد، گفت: وجود خانه‌های مخروبه در مناطق حاشیه‌نشین و اطراف جزو دغدغه پلیس است زیرا ساقیان و توزیع‌کنندگان و مصرف‌کنندگان به خوبی می‌دانند که سطح عمومی و معابر برای مصرف‌کنندگان ناامن شده است، از این‌رو تعدادی از قاچاقچی‌های خرده‌فروش به اطراف و حاشیه‌نشین می‌روند  ولی قطعا جای آنها ثابت نیست و اگر چند بار  قرارهای خرید و فروش خود را در یک محلی انجام دهند به منزله تثبیت جای آنها نیست و پلیس در همه جا حضور دارد.

دهقانی تاکید کرد: اگر از سوی خبرنگاران، مسوولان و شهروندان اطلاع‌رسانی شود، در سریع‌ترین زمان به محل آمده و رسیدگی خواهیم کرد.

وی گفت: اخیرا در پشت مناطق حاشیه‌های عینالی معتادان حفره‌هایی کنده بودند که و در آنجا خوابیده و مواد مصرف می‌کردند که الان این حفره‌ها پر شده و افراد دستگیر شده به ماده ۱۶ منتقل شده‌‌اند.

خبرگزاری فارس

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false