امروز پنج شنبه, 08 تیر 1396 - Thu 06 29 2017
اعتقاد به برخی خرافات ریشه در ناتوانی افراد دارد

 

مسئولیت پذیری و شجاعتِ قبول کردن اشتباهات، از علائم سلامت روانی است.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا ؛ حبیبه تک دهقان کارشناس روان شناسی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به دلایل اعتقاد به خرافات، گفت: انسان ها ذاتاً دوست دارند زمانی که اقدام به انجام کاری می کنند تمام عوامل بیرونی با آنها همسو شود تا او زودتر به هدفش برسد و این امر برای او خوشایند است.
 
وی ادامه داد: اعتقاد به برخی خرافات مثل رخ دادن اتفاقات ناخوشایند در صورت رد شدن از زیر نردبان ناشی از این است که انسان ها در ذهن خود به دنبال دلایل رویدادها می گردند اما چون از آن عاجز می شوند ناخودآگاه آن اتفاق را به شکل نادرست توجیه می کنند.
 
تک دهقان در ادامه توضیح داد: وقتی کسی کاری را شروع می کند ولی از عهده انجام بر نمی آید و با شکست مواجه می شود، دست به فرافکنی می زند  یعنی آن را به افراد یا اشیا بیرون ربط می دهد تا وجدانش آسوده شده و از خود رفع تکلیف کند.
 
وی با تأکید بر اینکه در دین ما " توکل" در امور  توصیه شده است، تصریح کرد: توکل به این معناست که فرد برای انجام کاری تمام تلاشش را انجام دهد و نتیجه را به خدا واگذار کند.
 
تک دهقان افزود: اگر علل، عوامل و قدرتی غیر از قدرت لایزال الهی را در زندگی و امور جهان دخیل بدانیم و به شکل افراطی به آن معتقد باشیم مرتکب شرک شده ایم و این عمل حرام است.
 
این کارشناس در پایان گفت: افراد برای رهایی از بند خرافات بهتر است سعی کنند مسئولیت پذیری را در خود تقویت کرده و شجاعت پذیرش اشتباهاتشان را داشته باشند و اگر در انجام کاری موفق نشدند مسئولیت آن را به عهده گرفته  و در جهت جبران اشتباهاتشان برآیند.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2183015
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
2260
6320
172952
2183015
امروز: پنج شنبه، 08 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .