امروز سه شنبه, 16 آذر 1395 - Tue 12 06 2016
روزه، تجدید قوای معنوی برای شروعی دوباره

روزه روح را پالایش کرده و رذایل اخلاقی را می‌زداید.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، پروانه درویشیان کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار  باشگاه خبرنگاران جوان،درباره اثرات معنوی روزه گفت: نفس انسان دارای نیروی دوگانه است که نسبت به برخی امور تمایل و نسبت به امور دیگری دافعه دارد. اگر این نیرو تحت کنترل و پرورش قرار نگیرد، امیال و غرایز دچار افسار گسیختگی شده و فرد را به انحطاط می کشد. 
 
وی افزود: برای پیشگیری از این امر روش های متفاوتی وجود دارد که روزه یکی از تأثیرگذارترین آنهاست. روزه گرفتن علاوه بر فواید علمی و پزشکی ثابت شده، تأثیرات معنوی بسیاری نیز دارد. روزه یا " صیام" بر وزن "فِعال" به معنی خودداری کردن شدید است. محدود شدن وعده های غذایی و پرهیز از خوردن و آشامیدن به مدت سی روز می تواند به منزله یک دوره آموزشی یک ماهه تلقی شود تا روزه دار با اجتناب از امور منکر و نهی شده به تزکیه نفس بپردازد. 
 
این کارشناس ادامه داد: دانشمندان از اثرات روزه کاملاً آگاهند به همین دلیل دانشمندان برخی کشورها مثل روسیه به مردم توصیه می کنند حداقل 6 روز در ماه چیزی نخورند. 
 
درویشیان تصریح کرد: فرد روزه دار علاوه بر پرهیز از خوردن و آشامیدن باید مراقب افکار، امیال و رفتارهای خود نیز باشد. این یکـ ماه فرصت مناسبی جهت تزکیه نفس است. پیامبر اکرم (ص) می فرماید: با نفس های خود جهاد کنید با کم کردن غذا و نوشیدنی تا فرشتگان به شما سایه افکنند و شیطان از شما بگریزد. 
 
وی در پایان گفت: تخلیه روح از حرص و آز، کبر، کینه، حسد، سوء ظن و ... درون را پالایش کرده و باعث می شود فرد تجدید قوا کرده و با روح صیقل یافته در مسیر  اهداف خود گام بردارد.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

864019
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
5226
4073
29021
864019
امروز: سه شنبه، 16 آذر 1395


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

عضویت

ثبت نام کاربر
یا انصراف
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .