امروز یکشنبه, 04 تیر 1396 - Sun 06 25 2017
روزه، تجدید قوای معنوی برای شروعی دوباره

روزه روح را پالایش کرده و رذایل اخلاقی را می‌زداید.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، پروانه درویشیان کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار  باشگاه خبرنگاران جوان،درباره اثرات معنوی روزه گفت: نفس انسان دارای نیروی دوگانه است که نسبت به برخی امور تمایل و نسبت به امور دیگری دافعه دارد. اگر این نیرو تحت کنترل و پرورش قرار نگیرد، امیال و غرایز دچار افسار گسیختگی شده و فرد را به انحطاط می کشد. 
 
وی افزود: برای پیشگیری از این امر روش های متفاوتی وجود دارد که روزه یکی از تأثیرگذارترین آنهاست. روزه گرفتن علاوه بر فواید علمی و پزشکی ثابت شده، تأثیرات معنوی بسیاری نیز دارد. روزه یا " صیام" بر وزن "فِعال" به معنی خودداری کردن شدید است. محدود شدن وعده های غذایی و پرهیز از خوردن و آشامیدن به مدت سی روز می تواند به منزله یک دوره آموزشی یک ماهه تلقی شود تا روزه دار با اجتناب از امور منکر و نهی شده به تزکیه نفس بپردازد. 
 
این کارشناس ادامه داد: دانشمندان از اثرات روزه کاملاً آگاهند به همین دلیل دانشمندان برخی کشورها مثل روسیه به مردم توصیه می کنند حداقل 6 روز در ماه چیزی نخورند. 
 
درویشیان تصریح کرد: فرد روزه دار علاوه بر پرهیز از خوردن و آشامیدن باید مراقب افکار، امیال و رفتارهای خود نیز باشد. این یکـ ماه فرصت مناسبی جهت تزکیه نفس است. پیامبر اکرم (ص) می فرماید: با نفس های خود جهاد کنید با کم کردن غذا و نوشیدنی تا فرشتگان به شما سایه افکنند و شیطان از شما بگریزد. 
 
وی در پایان گفت: تخلیه روح از حرص و آز، کبر، کینه، حسد، سوء ظن و ... درون را پالایش کرده و باعث می شود فرد تجدید قوا کرده و با روح صیقل یافته در مسیر  اهداف خود گام بردارد.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2159798
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
7081
6078
149735
2159798
امروز: یکشنبه، 04 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .