امروز یکشنبه, 04 تیر 1396 - Sun 06 25 2017
آیا به شانس اعتقاد دارید؟

تبعیض های اجتماعی، ناکامی ها، بی عدالتی و ... از دلایل اعتقاد به "شانس" است.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، بهناز مقدم کارشناس علوم اجتماعی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اعتقاد به شانس گفت: شانس  در اصل لغتی فرانسوی و به معنای فرصت است و از آن دست کلماتی است که در فرهنگ ما به وفور از آن استفاده می شود و بسیاری از افراد به وجود آن در زندگی اعتقاد دارند. 
 
وی ادامه داد: اگر شانس را وقوع رویدادی بدون دلیل و علت فرض کنیم از نظر فلسفی این امر کاملا مردود است چرا که هر پدیده و اتفاقی در عالم، نیازمند یک علت بیرونی است. به عنوان مثال علت یک سانحه رانندگی، خواب آلودگی راننده، نقص فنی خودرو، انحراف از مسیر اصلی یا صدها دلیل دیگر است و ربط دادن چنین اتفاقاتی به شانس و اقبال منطقی نبوده و نوعی فرافکنی است. 
 
مقدم افزود: گاهی برخی افراد از روی عدم آگاهی به علت یک رویداد آن را به شانس ربط می دهند؛ وجود تبعیض های اجتماعی، بی عدالتی، ظلم، ناکامی های فردی و ... از دلایل دیگری است که برخی را بر آن می دارد واژه شانس را جایگزین علل مجهوله کنند. 
 
این کارشناس در پایان گفت: در روایات اسلامی نیز به پدیده شانس  اشاره ای نشده است  و استاد مطهری آنهایی را که به بخت و تصادف اعتقاد دارند، افرادی غیر واقع بین و متوهم می داند، به نظر ایشان هیچکس خوشبخت یا بدبخت به دنیا نمی آید و اخلاق، تلاش ، ایمان و پشتکار  در موفقیت افراد دخیل است.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2154632
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
1915
6078
144569
2154632
امروز: یکشنبه، 04 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .