امروز یکشنبه, 14 آذر 1395 - Sat 12 03 2016
آیا به شانس اعتقاد دارید؟

تبعیض های اجتماعی، ناکامی ها، بی عدالتی و ... از دلایل اعتقاد به "شانس" است.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، بهناز مقدم کارشناس علوم اجتماعی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اعتقاد به شانس گفت: شانس  در اصل لغتی فرانسوی و به معنای فرصت است و از آن دست کلماتی است که در فرهنگ ما به وفور از آن استفاده می شود و بسیاری از افراد به وجود آن در زندگی اعتقاد دارند. 
 
وی ادامه داد: اگر شانس را وقوع رویدادی بدون دلیل و علت فرض کنیم از نظر فلسفی این امر کاملا مردود است چرا که هر پدیده و اتفاقی در عالم، نیازمند یک علت بیرونی است. به عنوان مثال علت یک سانحه رانندگی، خواب آلودگی راننده، نقص فنی خودرو، انحراف از مسیر اصلی یا صدها دلیل دیگر است و ربط دادن چنین اتفاقاتی به شانس و اقبال منطقی نبوده و نوعی فرافکنی است. 
 
مقدم افزود: گاهی برخی افراد از روی عدم آگاهی به علت یک رویداد آن را به شانس ربط می دهند؛ وجود تبعیض های اجتماعی، بی عدالتی، ظلم، ناکامی های فردی و ... از دلایل دیگری است که برخی را بر آن می دارد واژه شانس را جایگزین علل مجهوله کنند. 
 
این کارشناس در پایان گفت: در روایات اسلامی نیز به پدیده شانس  اشاره ای نشده است  و استاد مطهری آنهایی را که به بخت و تصادف اعتقاد دارند، افرادی غیر واقع بین و متوهم می داند، به نظر ایشان هیچکس خوشبخت یا بدبخت به دنیا نمی آید و اخلاق، تلاش ، ایمان و پشتکار  در موفقیت افراد دخیل است.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

850395
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
1828
6456
15397
850395
امروز: یکشنبه، 14 آذر 1395


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

عضویت

ثبت نام کاربر
یا انصراف
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .