امروز سه شنبه, 06 تیر 1396 - Tue 06 27 2017
تلاش باكو برای ثبت جهانی 'دلمه'

جمهوری آذربایجان با اعلام اینكه در حال برنامه ریزی برای ثبت جهانی دلمه (غذای ملی ایرانیان) در فهرست میراث جهانی یونسكو به نام خود می باشد، از تهیه اسناد لازم برای انجام این اقدام خبر داده است.

 

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا به نقل از ایرنا، دولت باكو پیشنهاد كرده كه سنت تهیه دلمه به عنوان خوراك متعلق به همه ملت های ترك در فهرست میراث جهانی یونسكو به ثبت برسد و وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان در حال تهیه اسناد مربوطه است.
دلمه یكی از قدیمی ترین غذاهای ایرانی از سده ها پیش از تشكیل بسیاری از كشورها از جمله ارمنستان و جمهوری آذربایجان است كه در جریان جدا شدن بخش های وسیعی از سرزمین ایران در دوران فتحعلی شاه قاجار بر اساس عهدنامه های گلستان در سال 1813 و تركمانچای در سال 1828 جزو روسیه تزاری شدند و سال 1991 با فروپاشی شوروی توانستند استقلال كسب كنند.
به گزارش خبرگزاری ریا نووستی، ابوالفضل قره یف وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان ضمن اعلام تلاش های این كشور برای ثبت جهانی دلمه، یادآور شد كه ارمنستان تلاش كرده لواش به عنوان غذای ارمنی در فهرست میراث جهانی یونسكو گنجانده شود.
ابوالفضل قره یف گفت: پوشیده نیست كه كشور همسایه (ارمنستان) نه فقط مدعی مالكیت اراضی آذربایجان است بلكه تلاش می كند فرهنگ از جمله آشپزی ملی كشور ما را به خود نسبت دهد.
وی خاطرنشان كرد كه طرف آذری همراه شخصیت های فرهنگی و دیپلمات های دیگر كشورها، شواهد و اسنادی ارائه كرد و اجازه نداد لواش در فهرست میراث جهانی یونسكو، خوراك ارمنی اعلام شود.
وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان همچنین در این باره گفته است كه دلمه خوراكی متعلق به تمام ملت های ترك است.

 

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2173400
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
4876
8557
163337
2173400
امروز: سه شنبه، 06 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .