امروز دوشنبه, 05 تیر 1396 - Mon 06 26 2017
اعتیادبه فناوری در50درصد نوجوانان جهان

مطالعات اخیر نشان می دهد حدود نیمی از نوجوانان جهان به گوشی های هوشمند اعتیاد دارند.

 

به گزارش گروه اخبارعلمی ایرنا از ساینس، در این مطالعه هزار و 240 نوجوان 12 تا 18 ساله به همراه والدینشان از نظر میزان استفاده از گوشی هوشمند و كیفیت روابط خانوادگی مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان می دهد نیمی از نوجوانان به گوشی هوشمند اعتیاد دارند و والدین نیز این موضوع را تایید می كنند.
محققان بر این باورند كه اعتیاد به فناوری می تواند برای هر شخصی اتفاق بیفتد. در این حالت شخص به جای حضور در جمع خانواده و شركت در فعالیت های گروهی، رفتن به سینما و تفریحات دیگر و شركت در فعالیت های ورزشی، ترجیح می دهد بیشتر وقت خود را صرف گشت و گذار در شبكه های اجتماعی، دریافت و ارسال پیام و فعالیت هایی از این قبیل كند.
نوجوانانی كه اصطلاحا به گوشی اعتیاد دارند، تلفن هوشمند خود را در هر ساعت چك می كنند و معمولا از تمركز لازم برای انجام فعالیت های روزانه برخوردار نیستند. افت شدید تحصیلی از دیگر مضرات اعتیاد به تلفن همراه است. بیش از نیمی از والدین شركت كننده در این مطالعه، از اینكه فرزندانشان تمام مدت گوشی به دست دارند گلایه كردند و این عامل را مهمترین دلیل مشاجره با فرزندان اعلام كردند.
در مطالعه ای كه سال 2015 میلادی صورت گرفت، 92 درصد نوجوانان به اینكه هر روز برای اتصال به شبكه های اجتماعی آنلاین می شوند، اعتراف كردند.
برخی از مهمترین مضرات اعتیاد به گوشی های هوشمند و شبكه های اجتماعی عبارتند از:
-آرتروز گردن
-كمر درد
-اختلال خواب
-دیابت
-اضافه وزن
-پرورش روحیه خشن
-افزایش ریسك پذیری و اقدام به كارهای خطرناك
-ضعف در برقراری ارتباط اجتماعی
-افت تحصیلی
-كاهش فعالیتهای شناختی مغز
-اختلال در یادگیری و حافظه
با توجه به اینكه اعتیاد به گوشی های هوشمند دامنگیر نیمی از نوجوانان است، اتخاذ راهكاری مناسب از جانب خانواده و مدرسه الزامیست. به والدین توصیه می شود كه با ملایمت و دوستانه، عوارض استفاده افراطی از فناوری های مختلف را برای نوجوانان شرح دهند و از طرفی قوانین محكمی برای ساعات استفاده از تلفن هوشمند در منزل وضع كنند. روابط گرم خانوادگی یكی از مهمترین روش هایی است كه نوجوان را به سمت خانواده جذب می كند. غذا خوردن تمام اعضای خانواده باهم، یكی از مهمترین فاكتور های خانواده سالم است.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2167737
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
7770
7250
157674
2167737
امروز: دوشنبه، 05 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .