امروز پنج شنبه, 27 مهر 1396 - Thu 10 19 2017
رمضان در مالزی

ماه رمضان در مالزی همراه با رنگ و نور و شادی است و مسلمانان با اجرای سنت ها خود را مهیای رفتن به میهمانی خدا می کنند و حضور اقوام غیرمسلمان در این کشور نیز نه تنها تاثیری بر آیین این ماه مبارک ندارد، بلکه این گروه اقلیت را یک ماه همراه خود می کند.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا به نقل از ایرنا  ؛ با آغاز ماه مبارک رمضان، صدای زمزمه های رازگونه و ذکرهای ملتمسانه بندگان با خداوند یکتا در مساجد گوش را نوازش می کند و نور و عطر این حضور، مساجد را بیش از هر زمانی پررونق تر می کند.

صدای اذان و قرآن در هر کوی و برزن شنیده شده و صف های زیبای نماز به ویژه نماز تراویج پس از اقامه نماز عشاء روزه داران، نمایی ارائه می کند که شاید در هیچ دوره ای در مساجد مالزی نمی توان شاهد بود.

با فرارسیدن ماه رمضان بازار خرید لباس های نو و رنگین و صدای خنده کودکان همه جا را غرق در شادی می کند و حال و هوای دیگری به این کشور گرم استوایی می بخشد و بازار آویزهای رنگین و هدایای بسته بندی شده در مراکز خرید این کشور گرمتر از گذشته است.

حتی شیطنت های کودکانه و بازار ترقه بازی کودکان نیز تا رسیدن عیدِ مهربانی، پررونق است.

مالزی در جنوب شرق آسیا یک کشور اسلامی با 30 میلیون جمعیت است که 60 درصد جمعیت را مسلمان تشکیل می دهند و 40 درصد اقوام چینی و هندی با مذاهب متنوع در کنار آنها زندگی می کنند.

گروه هایی از این اقلیت ها نیز تلاش می کنند همگام با مسلمانان شده و یک روز رمضان را از روزه تجربه ای بیاموزند.

آغاز ماه مبارک رمضان در مالزی همچون دیگر کشورهای اسلامی همراه با آداب و سنت های خاصی است. تاثیر حضور اقوام مختلف چینی و هندی در این کشور با فرهنگ، تمدن و سنتهای خاص باعث جلوه گری بیشتر ماه رمضان به عنوان یک سنت اسلامی- مالایی شده است.

آذین بندی مکان های عمومی از جمله خیابان ها و مراکز خرید و پخش آهنگ های مخصوص این ماه همه نشان از آغاز ماه رمضان کریم دارد. با آغاز این ماه، مراکز خرید بیش از هر زمان دیگری پذیرای مشتریانی از مالزی و حتی گردشگرانی از دیگر کشورها است و اقلیت های قومی نیز از این بازار پررونق بی نصیب نمی شوند.

آمار ارائه شده در رسانه ها نشان می دهند در سال جاری میلادی با آغاز ماه مبارک رمضان گردشگران بیشماری از کشورهای عربی، مالزی را برای گذران تعطیلات تابستانی خود انتخاب کرده اند.

علاوه بر بیشتر شدن رنگ و بوی مذهبی مالزی در رمضان و فعال تر شدن مساجد نسبت به روزهای دیگر سال و به گوش رسیدن صدای نیایش از بلندگوهای مساجد در جای جای این کشور، فعالیت بازارهای محلی که اقدام به فروش انواع مایحتاج روزانه به ویژه غذا می کنند نیز بسیار چشمگیر است.

غروب هنگام بازارهای محلی برای خرید مایحتاج افطار بسیار پررونق است. در این کشور سفره افطار بسیار متنوع است، چرا که مالزی از لحاظ تنوع غذایی بسیار غنی است.

'نسی لمک' در انواع و با چاشنی های متنوع که ترکیبی است از مقداری برنج پخته شده با شیرنارگیل، تخم مرغ، ماهی های خشک و مقداری سبزیجات غذای غالب این شبهاست.

انواع ساتای که کباب چوبی مالایی است و 'لاکسا' نوعی سوپ تند مالایی هم در سفره مالزی ها دیده می شود.

در واقع رمضان ماه تجدید سنت های دیرینه در مالزی است و می توان در این ماه با روش زندگی، آداب غذایی، فرهنگ و چرخه اقتصاد این کشور در سال های گذشته آشنا شد.

ماه رمضان در مقایسه با دیگر اعیاد و روزهای مهم در این کشور همچون اعیاد چینی و هندی فرصت طولانی تری برای شناخت بیشتر فرهنگ جامعه مالایی است.

علاوه بر سنت های مذهبی و اسلامی که در مساجد می توان نظاره گر آن بود، ماه مبارک رمضان ماهی برای در کنار هم بودن خانواده در این کشور به شمار می رود.

اهمیت در کنار خانواده بودن و همگام به مسجد رفتن و یا صرف افطار جمعی را می توان در تمام طول ماه رمضان در خیابان ها، مساجد و حتی رستوارن های مالزی مشاهده کرد.

می توان گفت رمضان در مالزی علاوه بر پررونق شدن رنگ، نور و شادی، ماهی برای تجدید پیوندهای خانوادگی است.

در طول ماه مبارک رمضان در مالزی می توان شاهد سنت های اقوام غیرمالایی از جمله اقلیت هندی بود. مسلمانان در محله های هندی نشین این کشور رسیدن ماه رمضان را حتی به شیوه ای رنگین تر از دیگر نقاط برگزار می کنند.

بازار گرم خرید و فروش غذا، لباس های رنگین و دسته های زیبا و خوش عطر گل که بخشی از سنت های زیبای اقوام هندی است، هر بیننده ای را به وجد می آورد و این مراکز به محلی برای تجمع مسلمانان تبدیل می شود.

مالزی در روزهای ماه مبارک رمضان و با نزدیک شدن ساعات اذان مغرب و افطار چهره دیگری به خود می گیرد. در این ایام دیگر از ترافیک سنگین خیابان ها در شبانگاه و هنگام افطار به ویژه در کوالالامپور پایتخت مالزی خبری نیست.

کارمندان ادارات دولتی مالزی در این روزها با ساعات کاری کمتری روبرو هستند و تلاش می کنند ساعات بیشتری را در کنار خانواده گذرانده و یا در مساجد حضور یابند.

17 ماه مبارک رمضان نیز از ایام خاص در این کشور جنوب شرق آسیا است که به عنوان شب قدر و نزول قرآن درنظر گرفته شده و دولت سازمان های دولتی را در 7 ایالت و شهرهای فدرال تعطیل می کند.

مسلمانان مالزی در این روز با برپایی مراسم خاص ضمن ابراز احترام به ساحت قران کریم مراتب شکر خود از پروردگار متعال را به علت نزول این کتاب آسمانی ابراز می‌ کنند.

در روزهای پایانی ماه رمضان نیز اغلب مردم این کشور عزم سفر می کنند و روزهای مقارن با عید سعید فطر خیابان های شهرهای بزرگ خلوت ترین روزهای خود را به چشم می بیند.

همزمان با نزدیک شدن عید فطر و تعطیلات طولانی مدت آن در مالزی بازار آتش بازی ها گرم تر می شود و صدای ترقه با نوای شادی کودکان به هم می آمیزد و روزهای رنگین تری را رقم می زند.

عید فطر در مالزی همراه با سنت های ویژه و خاصی است و مسلمانان از دولتمردان تا مردم عادی کوچه و خیابان همزمان با آغاز جشن های عید فطر با پذیرایی از دوستان و آشنایان این روزهای فرخنده را جشن می گیرند.

سنت پذیرایی از مهمان در روز عید فطر حتی تا یک ماه بعد از این روز برقرار است و شاید زیباترین بخش آن پذیرایی مسلمانان مالزیایی از همه کسانی است که بر خوان نعمت خداوند در خانه آنها می نشینند، اعم از دوستان، اقوام، آشنایان و حتی کسانی که نمی شناسند.

پس از یک ماه امتحان الهی، نوبت شادی و سرور مسلمانانی فرامی رسد که در این امتحان سربلند بوده اند و کودکان نیز از این شادی عید فطر بی نصیب نمی مانند.

 

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2821142
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
2535
6161
130752
2821142
امروز: پنج شنبه، 27 مهر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .