امروز شنبه, 03 تیر 1396 - Sat 06 24 2017
پاسدار کیست و ضرورت وجود سپاه در جامعه چیست؟

 

علی محمّد عزّتی طی یادداشتی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت برخی از مردم از خود می پرسند اکنون که دیگر چندین سال از دوران دفاع مقدس سپری شده است، وجود سپاه در جامعه چه ضرورتی دارد یا اصلا نقش و وظیفه سپاه چیست و چه کارکردی دارد.

   قبل از اینکه به این سوالات و سوالات مشابه آن پاسخ بگوییم بایستی ابتدا مروری داشته باشیم بر چگونگی و علت پیدایش این مجموعه، چون اگر شناخت درستی از علل تشکیل آن نداشته باشیم درک واقعیات برای ما میسر نخواهد بود.

با مروری بر تاریخ اسلام می بینیم که از زمان پیامبر اکرم(ص) تا کنون همواره افراد خداجویی بوده اند که از روی خیراندیشی در رفع محرومیت و دستگیری از مظلومان و مستضعفان جامعه، تشریک کرده و با همکاری یکدیگر به سازندگی پرداخته اند.

   با شکل گیری انقلاب اسلامی و از آنجا که هدف از این انقلاب مبارزه با ظلم و ستم و دستگیری از محرومان و مستضعفان جامعه اسلامی است، امام خمینی(ره) این گروه های خودجوش را سازماندهی و منسجم کرد و با تعریف ساختاری ویژه ، آن را با واژه بسیج نامگذاری نمود و سپاه؛نهادی است تاسیس شده از سوی ایشان برای جذب، آموزش، سازماندهی و بکارگیری این نیروی عظیم مردمی در راستای حفظ و صیانت از انقلاب اسلامی و دستاودهای آن.

   دشمنان کوردل همواره در تلاشند تا با برنامه ریزی های شبانه روزی خود، طعم شیرین انقلاب اسلامی را بر مذاق این ملت تلخ نمایند و با پایه ریزی دوباره حکومت طاغوت و استکبار در جامعه، اموال و منابع این کشور را به تاراج برده، ناموس مردم را به حراج گذارند و با برقراری آزادی کذایی، آزادی به معنای واقعی را از آنان صلب کنند چرا که آنان، آزادی را در بی بند و باری جنسی خلاصه می کنند و با مشغول نمودن کشورهای مستعمره در لذات جنسی و لاابالی گری، به منافع نامشروعشان به راحتی دست می یابند.

   اما ببینیم سپاه از ابتدای شکلگیری تا کنون چه کرده است:

   از آنجا که هدف از تاسیس این نهاد مقدس، حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن است، با بیداری و بینایی هر زمان و هر مکانی که احساس کرده است تهدیدی علیه انقلاب اسلامی وجود دارد وارد صحنه شده و با عملکردی بهنگام و صحیح، دسیسه های منافقان داخلی و دشمنان خارجی را خنثی کرده است.

-     با هجوم نظامی عراق به پشتیانی استکبار جهانی و ده ها کشور دیگر به خاک کشور برای نابودی انقلاب اسلامی، وارد صحنه شده و با انجام عملیاتهای مختلف به شکلی باور نکردنی معادلات نظامی دنیا را بر هم ریخته و با عِدّه و عُدّه ای غیرقابل مقایسه با عِدّه و عُدّه دشمن، 8 سال در برابر زیاده خواهی های آنان ایستاد و نگذاشت حتی یک وجب از خاک کشور را تصاحب نمایند و با این پیروزی پایه های انقلاب اسلامی را استوارتر کرد و به دشمن فهماند که با حمله نظامی نمی تواند این ملت را از پای درآورد.

-    ملموسترین فعالیت سپاه پس از جنگ تحمیلی در دو بعد سازندگی و حفظ امنیت کشور بود. از یک سو با گروهک های ضد انقلاب و منافقان کوردل جنگید و امنیت را در جامعه حاکم کرد و از سوی دیگر با تشکیل گروه های جهادی مختلف به بازسازی ضایعات ناشی از جنگ و محرومیت زدایی از کشور پرداخت.

-    در وهله بعد سپاه وارد عرصه های مختلف سازندگی شد و در جهت رشد و بالندگی انقلاب اسلامی و خودکفایی کشور تمام توان خود را به کار برد.  با رفع محرومیت از روستاهای کشور، رشد و شکوفایی در عرصه های علمی و فناوری، بالندگی نظامی و تولید و ساخت تجهیزات و ادوات نظامی و ... پله های ترقی کشور را فراهم کرد و با آماده سازی بسترهای لازم، عرصه فعالیتهای علمی و شکوفایی استعدادهای درخشان جامعه را به ارمغان آورد.

-    با هجوم فرهنگی، اقنتصادی و سیاسی دشمن وارد صحنه شد و با بصیرت افزایی و روشنگری آحاد ملت، تهدیدات سیاسی و فرهنگی را در هم شکست و با فراهم سازی زمینه های اشتغال آسان، حمایت از مشاغل خانگی و تولیدات زود بازده و اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی، کشور را در عرصه های مختلف اقتصادی به خودکفایی رساند و تحریمها را بی اثر کرد. 

-    با انجام خدمات مستشاری در کشورهای مسلمان منطقه، فراتر از مرزهای کشور با دشمنان جنگید و عرصه دخالت و هجوم نظامی را بر آنان تنگ کرد و شکست های مفتضحانه آمریکا و اسرائیل در منطقه را رقم زد.

-    با انجام رزمایش های مختلف و به نمایش گذاشتن قدرت دفاعی کشور، نقش بازدارندگی خود را به خوبی ایفا کرد، به گونه ای که امروز دیگر حتی فکر حمله نظامی به ایران هم به ذهن دشمن خطور نمی کند.

-    با دستگیری جاسوسانی که به انحای مختلف سعی در نفوذ از مرزهای آبی، خاکی و هوایی کشور داشتند، کام دشمن را تلخ کرد و اشک را در دیدگانشان جاری ساخت و رعب و وحشت را در دلشان حاکم کرد.

   آری عملکرد و دستاورهای سپاه قابل شمارش نیست و با مرور این دستاوردها به راحتی می توان دریافت که پاسدار کیست و ضرورت وجود سپاه در جامعه چیست.

پاسدار سرباز مطیع ولایت و حافظ انقلاب اسلامی و ارزشهاست و بنا به فرموده مقام معظم رهبری(مدظله العالی) رصد دائمی مسائل داخلی، منطقه ای و بین المللی وظیفه سپاه است و از منظر ایشان معنای پاسداری یعنی حفظ حالت پیش روندگی و پیش برندگی انقلاب اسلامی، پاسداری از حرکت انقلاب و پیشرفت انقلابی.

   از آنجا که دشمن در صدد نفوذ در این کشور است و به درستی دریافته است که تا زمانی که سپاه پاسداران و بسیج وجود دارد، این امکان برایش میسر نیست؛ تمام توان خود را برای ایجاد شکاف بین سپاه پاسداران و مردم با ایجاد جوّ سپاه هراسی، بسیج هراسی و پاسدار هراسی، به کار گرفته است و متاسفانه با نفوذ در برخی از مسئولان جامعه سعی در تسهیل این امر دارد.   

   پس مردم باید مراقب جریان نفوذ شمن باشند و با دقت در فرمایشات رهبر بصیر و شجاع کشور و تبعیت از فرامین ایشان، همواره در مسیر چراغی که معظّم له روشن کرده است، گام بردارند تا توطئه های دشمن مانندهمیشه خنثی شده و انقلاب اسلامی بارورتر گردد و انشاء الله پرچم این انقلاب به دست صاحب اصلی آن - حضرت بقیه الله الاعظم- سپرده شود.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2147663
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
1024
6246
137600
2147663
امروز: شنبه، 03 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .