امروز یکشنبه, 04 تیر 1396 - Sun 06 25 2017
سونامی تنزل فرهنگ در نام‌گذاری واژگونی نام ها در واژگان بی هویت

 

معصومه درخشان کارشناس ارشد ارتباطات طی گزارشی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت : هر کدام از ما به یک نامی شناخته شده ایم و با آن اسم صدایمان می زنند گاهی این اسامی چنان خوش لحن و خوش صداست که بر دلمان می نشیند و از گفتن اسم و ناممان ذوق زده می شویم و گاهی این نام ها معنا و جلوه خاصی ندارند به طوری که در یک جمع وقتی نام کسی را صدا می زنیم بی اختیار زمزمه ها  در مذمت آن نام آغاز می شود.

خانواده های ایرانی طبق یک اصول خاص نام فرزندان خود را انتخاب می کنند و البته باید گفت  در حل حاضر انتخاب اسامی دستخوش تغییرات عمده ای شده است .اگر در گذشته انتخاب نام فرزندان به عهده  مادربزرگ و پدربزرگ ها بود و آنها نام فرزندان خود را بر اساس معیارهای خاصی انتخاب می کردند اما امروزه  مشاهده می کنیم  عوامل متعددی در انتخاب نام فرزندان خانواده ها دخیل است.

در برخی خانواده ها همچنان استفاده از نام های مذهبی  حرف اول را در انتخاب نام فرزندان می زند و در برخی خانواده ها نیز نام های ملی که گاها از نام های  ایران باستان  گرفته شده است به چشم می خورد و برخی خانواده ها نیز به اصطلاح  از نام های امروزی استفاده می کنند و در کنار آنها برخی خانواده نیز معتقدند که باید نام فرزند آنها در بین جمع فامیل باید تک و تنها باشد بنابراین از  نام های  عجیب و غریب استفاده می کنند.

همه این عوامل دست به دست هم می دهد و وقتی فرزند خانواده بزرگ تر می شود  نام خود را نپسندیده و خود را با آن نام بیگانه می داند .

طبق آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال کشور تا پایان سال  93نام فاطمه با فراوانی 48 هزار و 903 نام، و پس از آن نام  زهرا با 29 هزار و 803 نام و نازنین زهرا با فراوانی17 هزار و 802 نام بیشترین نام های دخترانه بود که ایرانیان برای فرزندان  دختر خود انتخاب کرده اند و نام یسنا نیز برای 16 هزار و 442 دختر ایرانی به ثبت رسیده است  و پس ازآن نام های زینب ، فاطمه زهرا ، باران ، رها ، ثنا، کوثر و مریم در رتبه های بعدی قرار دارند .

همچنین بر اساس این گزارش  در بین فرزندان پسر نیز نام های امیر علی، با 35 هزار و 667 نام ، محمد طاها، با 25 هزار و 162نام، محمد با 23 هزار و 829 نام و امیر حسین با 23 هزار و 626 نام و  علی نیز با 20 هزار و 859 نام بیشترین نام هایی بودند که در بین خانواده های ایرانی  برای فرزندان پسر نامگذاری شده است

و نام های حسین، امیر محمد ، امیر عباس و محمد مهدی نیز رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند.

سکینه ساعدی ، کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار فارس با اشاره به وجود سفارش ائمه اطهار برای نامگذاری فرزندان می گوید:روایت های مختلفی در مورد انتخاب نام نیکو بر روی فرزندان وجود دارد.

چنانچه  پیامبر اکرم در حدیثی می فرماید: اولین هدیه و عطای هریک از شما به فرزندتان  نام نیکو، اسم خوب و زیبائی است که به او اختصاص می دهید. همچنین ایشان در حدیث دیگری می فرمایند : حق فرزند بر پدر آن است که نام نیک و زیبا بر او نهد ، و دربلوغ او را همسری دهد و به او نوشتن بیاموزد.

وی افزود :علیرغم سفارش اولیای  دینی متاسفانه مشاهاده می شود برخی از خانواده ها این سفارش دینی را ناددیه گرفته و اسامی خارج از عرف و نامبارکی را برای فرزندان خود انتخاب می کنند .

ساعدی با ذکر خاطره ای در این باره افزود: در یکی از جلسات نام یک پسر بچه 6ساله را پرسیدم گفت اسم من جیمی است، به مادر این کودک گفتم وقتی در آینده این کودک به سفر حج برود آیا او را حاجی جیمی صدایش می کنید؟ بهتر نبود در انتخاب نام او کمی حساسیت بیشتری داشتید.

وی خاطر نشان کرد : در گذشته مادربزرگ و پدر بزرگ ها با مشورت کردن با قرآن کریم یک نام زیبا از اسامی و صفات خدای متعال یا نام یکی از ائمه اطهار را بر روی فرزندان خود انتخاب می کردند اما امروزه دیگر خبری از بزرگ تر ها در نامگذاری نیست.

این کارشناس مذهبی معتقد است امروزه نه تنها خبری از بزرگتر ها نیست بلکه گاهی اوقات مشورت کردن با پدر و مادر بزرگ ها باعث اختلاف بین زوجین می شود و کار به اختلاف و اوقات تلخی و نارضایتی می انجامد

اقبال موقتی از یک اسم خاص

هر چند ما در یک جامعه اسلامی زندگی می کنیم اما در عصر ارتباطات و رسانه به سر می بریم . در حال حاضر  رسانه ها با پخش انواع سریال ها و برنامه ها ذائقه ما را عوض می کنند و استقبال از نام های هنرمندان و چهره های مطرح شده در این سریال ها افزایش می یابد که نمونه بارز آن سریال ستایش است. که طی سال های اخیر از رسانه ملی پخش شد و اقبال عمومی از نام ستایش در نامگذاری دختران به شدت افزایش یافت.  

تعدادی از نام ها یک اقبال موقتی دارند ، براساس اعلام سازمان ثبت‌احوال، سريال‌ها و فيلم‌هاي سينمايي هم در برخي مواقع الگوي انتخاب نام مي‌شوند و به عنوان مثال سريال «ستايش» در اين زمينه تاثيرگذار بود.

در سال 85 نام "ستايش" رتبه پنجم را داشت و به موازات پخش این سریال  فراواني آن افزايش يافته و در سال 89 و 90همزمان با پخش سریال ستایش به سومين نام پرطرفدار در كشور تبدیل شده بود

همچنین همزمان با پخش سريال‌هاي «ميوه ممنوعه» و «پنج كيلومتر تا بهشت» تمايل به انتخاب نام‌هاي «هستي» و «آيدا» كه شخصيت‌هاي اصلي اين سريال‌ها بودند در كشور افزايش يافت.

البته از آن جایی که کشور ما یک کشور قومی و قبیله ای است فرهنگ نام های دخترانه و پسرانه در مناطق مختلف کشور بی تاثیر از این فرهنگ و اداب و رسوم نیست.

همچنین در نامگذاری فرزندان برخی معتقدند اگر در یک خانواده ای عزیزی زود هنگام از میان آنها رفته است نام او را بر روی یکی از فرزندان خانواده می گذارند تا یاد و نام او  در ذهن ها بماند اما امروزه این فرهنگ در میان زوج های جوان رنگ باخته است.

البته انتخاب نام افراد با هر نیت و بر اساس معیارهایی که انتخاب شده باشد هم اکنون قابلیت تغییر اسامی افراد در سازمان ثبت احوال کشور و به تبع آن در تمامی شهرستان ها وجود دارد که باید گفت تغییر اسامی افراد یک پیش شرط هایی دارد .

علی جعفری آذر، مدیرکل ثبت احوال استان آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار فارس در مورد چگونگی تغییرنام افراد می گوید: برابر ماده 20 قانون ثبت احوال کشور انتخاب نام با اعلام کننده است، انتخاب نام هایی که موجب هتک حرمت به مقدسات اسلامی گردد ممنوع است

وی در مورد نام های قابل تغییر نیز افزود: اسامی مرکب ناموزون مانند شهره فاطمه، سعید بهزاد،  همچنین نام هایی که معرف صفت مذموم و مغایر با ارزش های والای انسانی باشند قابل تغییر هستند.

جعفری آذرخاطر نشان کرد: نام هایی که موجب اشاعه و ترویج فرهنگ بیگانه در کشور گردد مانند وانوشکا، ژاکاردو قابل تغییر هستند  و نام هایی که موجب تحقیر اشخاص بوده یا معنای لغوی آنها قابل پذیرش نباشد.

مدیر کل ثبت احوال آذربایجان شرقی اظهار داشت: اسامی نامناسب با جنس مانند ماشاءالله برای دختران و نام اشرف یا اکرام برای پسران نیز قابل پذیرش نبوده و قابل تغییر است.

تصحیح اشتباهات املایی در نام اشخاص که به دلیل عدم آشنایی مامور با لهجه و الفاظ و معانی و یا ناشی از تلفظ اظهار کننده پیش آمده باشد نیز جزو اسامی هستند که می توان آن را تغییر داد .

بنا به گفته وی ، هم نام بودن نام پدر و مادر با نام فرزندان و هم نام بودن برادران و خواهران در یک خانواده نیز  جزو مواردی است که می توان نسبت به تغییر آنها اقدام کرد.

در این میان  وجود دارند افرادی که از نام خود رضایت چندانی نداشته و برای تغییر نام خود اقدام می کنند چرا که صدا کردن نام آنها  ذهن  را به سمت و سوی یک مورد خاص هدایت می کند .

آیدین پسر جوانی است که برای تغییر نام خود اقدام نموده است وقتی علت این کارش را می پرسم می گوید: وقتی نام مرا صدا می زنند  بی درنگ نام شکلات آیدین به ذهنم می آید و بعضی وقت ها نیز مورد طنز  و تمسخر دوستان و دیگران قرار می گیرم.

وی گفت: پدر و مادرم در کودکی نام مرا متناسب با نام خواهرم آیلین انتخاب کرده و نام آیدین را برایم  گذاشته اند  که مورد علاقه و پسند من نیست.

رونیکا دختر دانشجویی است که از صدا زدن نام خود توسط دوستان و برخی اقوامش بسیار ناراحت و دلگیر است به همین منظور قصد دارد اسمش را عوض کند دلیل این کارش را می پرسم ،جواب می دهد  نمیدانم اسم قحط بود که پدر و مادرم نام رونیکا را برایم انتخاب کرده اند .

وی می گوید: فرهنگ ما خیلی پائین است برخی از دوستانم وقتی با نظر آنها مخالفت کرده و با آنها همم عقیده  نیستم مرا به اسم رونیکا، پلیکا صدایم میز نند واین موضوع سیستم عصبی مرا بهم می ریزد.

وی اضافه می کند : می دانم خیلی زمان می خواهد تا انها  مرا با اسم جدیدم بپذیرند اما حداقلش این است که دوستان جدیدم  نام قبلی مرا ندانسته و با نام جدید صدایم می کنند.

رونیکا اظهارداشت: من نمی دانستم که چگونه می توان اسم افراد را عوض کرد با راهنمایی دوستانم فهمیدم که باید به اداره ثبت احوال مراجعه کنم و یکسری کارهای اداری که وقت گیر و زمان بر است.

عزیز هم نام یک آقای 30ساله است که با وی همصحبت شده ام ، می گوید وقتی نام مرا صدا می کنند  به یاد مادر بزرگ ها می افتم  که نوه ها مادربزرگشان را به نام عزیز صدا می کنند برای همین تصمیم گرفته ام نام خود را به محمد رضا تغییر دهم.

رضایی یکی از شهروندان تبریزی است که در خصوص نامگذاری فرزندان گفت: با وجودی که ما مسلمان هستیم ولی متاسفانه امروزه نام های فرزندان خود را از نام سریال های ماهواره ای انتخاب می کنیم.

وی افزود: با توجه به این که ما با شخصیت های مطرح شده در این سریال ها همذات پنداری کرده و آنها را دوست داریم بنابراین نام این هنرپیشه ها  برای فرزندان انتخاب می شود  و البته این موضوع به فرهنگ و قومیت ما صدمه می زند.

آراز یکی دیگر از جوانانی است که به سوالم در خصوص انتخاب نام پاسخ داده و می گوید: با توجه به این که ما در یک منطقه ترک نشین ساکن هستیم ، پدر من به شدت به زبان و فرهنگ ترکی معتقد است بنابراین اسم من و بقیه خواهر و برادرهایم نیز از اسامی ترکی و بومی منطقه خودمان است. و البته اداره کل ثبت احوال نیز با نام های ترکی و بومی ممنوعیتی ندارد به نظر من بهتر است هر کس متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم خود نامی برای فرزندان خود انتخاب نماید.

معصومه محسنی ، بانویی میانسال است که دارای 9 فرزند می باشد از او می پرسم بر اساس چه معیاری نام فرزندان خود را انتخاب کرده است، می گوید: در زمان ما معیاری وجود نداشت وقتی فرزندم به دنیا می آمد پدر شوهرم پیشنماز مسجد را به خانه دعوت می کرد و او در گوش فرزندم اذان و اقامه می گفت و نام یکی از ائمه اطهار را در گوشش صدا می کرد  و همان نام مورد پسند همه بود و هیچ حرف و حدیث دیگری نبود.

وی اظهار داشت : البته در زمان ما اگر پدر یا مادر شوهری فوت کرده بود  نام اولین فرزند را به نام او اختصاص می دادند  تا نام او  فراموش نشود.

این بانوی میانسال 67ساله  اضافه کرد: الان فرزندانم هر کدام پدر و مادر شده اند  خودشان نام نوه هایم را انتخاب کرده اند بدون این که هیچ مشورتی با بزرگ تر ها داشته باشند .

خانم دیگری که شاهد گفت و گوی ماست به جمع ما می پیوندد، او نظرش را این گونه مطرح می کند: برخی والدین بر کمیاب بودن نام فرزندان خود  تاکید دارند و می خواهند نام دختر و پسرشان در بین فامیل و آشنا تک و تنها باشد بنابراین  ترجیح می دهند نامی انتخاب کنند که فراوانی کمتری داشته باشد؛ همین امر باعث شده است شاهد اسامی عجیب و غریبی باشیم که گاهی به گوش می رسد.

 

 


 

 

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2157764
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
5047
6078
147701
2157764
امروز: یکشنبه، 04 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .