امروز شنبه, 03 تیر 1396 - Sat 06 24 2017
توجه به روابط عمومی؛ تکریم افکار عمومی

هفته روابط عمومی مناسبتی است تا اهمیت و ظرفیت های آن، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و کاربردهای آن برای توسعه سازمانی و اجتماعی بررسی شود.

 

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا به نقل از ایرنا، ‌مرکز ثقل مناسبت های روابط عمومی، مردم و به عبارتی صحیح تر افکار عمومی هستند و از این رو رابطه افکار عمومی و روابط عمومی لازم و ملزوم یکدیگر ارزیابی می شود.
به عبارت بهتر و کاملتر، روابط عمومی را شاید بتوان نهاد بررسی و تاثیر و تاثر بر افکار عمومی نام نهاد.
روابط عمومی از یک سو باید مجموعه ای از اطلاعات را تولید، فرآوری، بسته بندی و به جامعه و افکار عمومی منتقل کند تا اسباب لازم برای تنویر آن فراهم شود و از سوی دیگر باید محمل معتمد افکار عمومی باشد و در این راه از تمامی فنون و ابزارها برای دسترسی به افکار عمومی، جمع بندی و انعکاس آن به مدیریت و زمینه سازی برای تاثیر بر فرایند تصمیم سازی و تصمیم گیری بهره گیرد.
این رسالت سترگ و ارزشمند است. امروزه که جامعه در تلاش برای گذار به مرحله توسعه است و افکار عمومی در مسیر بالندگی قرار گرفته، نیاز به تقویت نهاد روابط عمومی و ارتقای این حرفه برای عملکرد شایسته در مقطع حساس کنونی احساس می شود.
براین اساس باید مناسبت هفته روابط عمومی را فرصتی مغتنم دانست و تاکید داشت که محدودیت های موجود ناشی از مشکلات اقتصادی نباید دامن روابط عمومی را بگیرد زیرا تقویت رواط عمومی ما را در گذر سالم و سریع از این موانع یاری خواهد کرد.

* روابط عمومی کلید طلایی برای تولید قدرت ارتباطی
دبیر کل سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی های کشور در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه روابط عمومی، کلید طلایی است، یکی از ظرفیت های روابط عمومی را، تولید قدرت ارتباطی که پیامد توجه به افکار عمومی ارزیابی کرد و گفت: ما در عرصه بین المللی از این توان استفاده کرده و به حقوق حقه خود در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای دست پیدا کردیم و اگر از آن در عرصه داخلی استفاده شود، در نتیجه به رضایت مردم و همراهی افکار عمومی برای کسب نتایج لازم خواهیم رسید.
هوشمند سفیدی با بیان اینکه امروز روابط عمومی ها دچار روزمرگی شده اند، خواستار توجه به پیشبرد اهداف بر اساس کمپین ارتباطی شد.
وی در عین حال اظهار داشت: اگر طبق برنامه هدفمند و یکپارچه در پی نیل به اهداف معین نباشیم، کسب نتایج خوب و مطمئن ممکن نخواهد شد و امکان ارزیابی میزان موفقیت ها یا ناکامی ها را عملاً پیدا نخواهیم کرد.

* پژوهش زیربنای عملکرد ارتباطی
دبیرکل سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی های کشور همچنین با تأکید بر اینکه روابط عمومی صرفا انجام یک سری عملیات و اقدام های ارتباطی نیست، پژوهش را زیربنای عملکرد ارتباطی دانست و گفت: پس از اجرای عملیات و سنجش اثربخشی اقدامات از الزامات کاری روابط عمومی هاست.
به گفته سفیدی، اثربخش و فراتر از یک واحد سازمانی مجری، برخی امور ارتباطی متجلی می‌سازد، توجه به «تأثیرات» گسترده و عمیق مجموعه فعالیت‌های ارتباطی است که تحت این اصطلاح به‌ کار برده می‌شود.
وی ادامه داد: در این میان، عنصر بی بدیل فعالیت‌های روابط عمومی «شناخت» و «آگاهی» است. ایجاد شناخت و توسعه آگاهی در قالبی نظام مند و هدفدار برای نیل به تأثیرات معین با بهره گیری از مجموعه نظریه‌های علمی و فناوری‌های متعدد و اعجاز آمیز، مزیت‌های مهمی برای روابط عمومی ایجاد کرده است که با توجه به آنها دیگر نمی توان روابط عمومی را کوچک و ناچیز شمرد.
این فعال رسانه ای و پیشکسوت حرفه روابط عمومی و ارتباطات تصریح کرد: امروز باید این ظرفیت ها را احترام گذاشت و با درکی آگاهانه، آنها را به‌ کار گرفت.

* درخواست از دولت محترم
دبیرکل سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی های کشور در خصوص مطالبات خود از دولت هم گفت: ما از دولت نگاه تخصصی و استفاده از متخصصین در امور روابط عمومی، توجه به نهادها و NGO ها و نشریه های فعال، اختصاص ردیف اعتباری به برخی از روابط عمومی ها، دانش آموختگان رشته و جذب آنها، توسعه تحصیلات تکمیلی و حمایت از جنبش نرم افزاری در حوزه را می خواهیم.

* روابط عمومی هنری عجین با رفتار همگان
رییس انجمن متخصصان روابط عمومی نیز در گفت و گو با ایرنا، از روابط عمومی به عنوان هنری که با رفتار تک تک انسانها عجین شده یاد کرد و گفت: دوران گذار خود را از نوباوگی به نوجوانی و جوانی و از سنت و گذشته کم تاثیر خود به دوران نوین و اثربخش تر طی می‌کند.
مهدی باقریان اظهار داشت: امروزه در هر اتفاق و رخداد مهمی نام و نقش روابط عمومی به صورتی برجسته و موثر به چشم می خورد و کسانی که قرار است در مشاغل حساس مدیریتی ایفای نقش کنند، یا آموزش مهارت های ارتباطی می بینند و یا مشاوران ارتباطی و رسانه ای خود را از میان کارگزاران خبره هنر هشتم بر می گزینند.
به گفته این پیشکسوت حرفه روابط عمومی و ارتباطات کشور، اینک و در موقعیتی که واحدهای روابط عمومی و هسته‌های ارتباط آفرین در همه نهادها و سازمان‌ها جایگاه و نقش خود را بیش از پیش پیدا کرده اند از این رو باید گفت فراگیر شدن روابط عمومی می تواند شروعی برای یک کار بزرگ باشد؛ فراگیری و گسترشی که ما را به سوی استقرار یک نظام ارتباطی مردم مدار و شهروند محور پیش خواهد برد و هسته اصلی آن بر اعضای متخصص و آگاه به منظور طراحی و پرورش ایده های جدید و پیشبرد طرح های خلاقانه تکیه دارد.

* تقویت روابط عمومی، تقویت افکار عمومی
امروز نباید تردید کرد که تقویت روابط عمومی، تقویت افکار عمومی است و هر جامعه ای که بتواند از قدرت عمومی بهره مند باشد، می تواند در مسیر رشد و بالندگی خود قرین توفیق شود.
گزارش از:‌ علی اکبر قزوینیان

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2148693
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
2054
6246
138630
2148693
امروز: شنبه، 03 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .