امروز چهارشنبه, 26 مهر 1396 - Wed 10 18 2017
مانیفست مقاومت (2)

 

کدام اقدام؟  کدام عمل؟

رضا عباسی اقدم طی یادداشتی در پایگاه خبری مهرصبا نوشت : گزارشی به دو شرکت معتبر صابون سازی رسید مبنی بر اینکه برخی جعبه های صابون، خالی بوده و وارد بازار شده و موجب نارضایتی مشتریان از آن شرکت گردیده است. ترس از دست دادن مشتری و اعتبار باعث شد تا هر دو شرکت بلافاصله با جدیت و اولویت به بررسی مشکل بپردازند و در نهایت خط تولید خود را اصلاح و مشکل را حل کردند. شرکت اول تیم تخصصی و کارشناسی تشکیل داده و پس از روزها جلسه و بازدید و بررسی، در نهایت یک دستگاه دارای قدرت تشخیص جعبه خالی با قیمتی میلیونی خریده و دو کارگر استخدام کردند تا در انتهای خط تولید بر دستگاه و خروجی محصولات نظارت کنند. این کارخانه دیگر با مشکل جعبه خالی مواجه نشده و بازار و سود خود را حفظ کرد. این یعنی توجه به بازار و تفکر حرفه ای و دید اقتصادی. اما شرکت دوم چه کرد؟ آنها جلسه ای ترتیب داده و مشکل را بررسی کرده و در یک اتاق فکر مشکل و راهکارها را مطرح کردند. در نهایت مقرر شد در انتهای خط تولید یک پنکه قرار دهند تا باد پنکه جعبه های خالی را پرت کرده و از خط تولید خارج کند! به همین راحتی!

بحث اقتصاد مقاومتی مطرح شده توسط مقام معظم رهبری، مقوله ای است که در تمام کشورها به فراخور وضعیت عمومی هر کشور وجود داشته و به اشکال مختلف اجرا می شود. پر واضح است که منظور رهبری تکیه بر داشته های ایرانی و تلاش در جهت خودکفایی و یافتن راهکارهای عملی برای رهایی از وابستگی به دیگران بوده است. چراکه بواسطه تحریم و محدودیت های اعمال شده جهانی علیه ایران  برخی فعالیت های بزرگ دچار مشکل می شوند. همچنین از طرف دیگر بواسطه تهدیدهای جبهه غرب لازم است تا در تمام زمینه ها ازجمله در حوزه اقتصاد، بر توانمندی های داخلی تکیه کرده و حمایت کنیم. همانطور که در شماره قبل ذکر شد، امید است تا با افکار و اندیشه های خلاقانه به مقوله اقتصاد مقاومتی کمک کنیم. امیدواریم ما نیز مانند مسئولین شرکت اول در مثال بالا نباشیم که به برگزاری سمینارها و جلسات و همایش ها و جایزه باران ها و نان رسانی به دوستان و انتفاع شخصی- جناحی و اضافه کاری و هزینه سازی و . . . بپردازیم! بعد از چندین سال شعارهای مرتبط به اقتصاد مقاومتی، اینک رهبر انقلاب بر کلمات کلیدی "اقدام و عمل" تأکید کرده اند و این یعنی آنچه تاکنون صورت گرفته مفید و کاربردی نبوده است. امسال سال "اقدام و عمل" است، نه سال جلسه و همایش! نه سال بخشنامه و دستورالعمل! نه سال سخنرانی و امر و نهی! نه سال مسابقه و مقاله نویسی! بله امسال بایسته و شایسته این است که بجای تمام این برنامه های امتحان شده، گزارش عملکرد بدهیم، نمونه کار ارائه کنیم، از داشته ها و کرده ها بگوییم، و در پایان طبق خود را به مَحَک قضاوت بگذاریم که چقدر فکر و اندیشه و خلاقیت و ابتکار را در قالب "اقدام و عمل" بکار بسته ایم و چقدر در زمان و نفر و ریال و امکانات صرفه جویی کرده ایم. امسال باید از اقدامات انجام گرفته و عملیات منتج به نتیجه بگوییم. این فرایند امسال نیازمند بودجه و هزینه و همایش و مسابقه نیست، بلکه نیازمند فکر سازنده و اقدام مفید و عمل مثبت است. امسال جای افزودن نیست زمان کاستن است، کاستن از برنامه های زائد و اضافی و حاشیه ای. بقول متخصصین امر "ما گاه نه از افزودن که از کاستن می آموزیم." یعنی مانند دانشجویی که دهها کتاب و جزوه و دفتر و ورقه و کاغذ و خودکار و مداد را دور و برش تلمبار کرده و چنان غرق شلوغی شده که هیچ قدم مثبتی نمی تواند بردارد. در فرهنگ ژاپن تفکری هست تحت عنوان "مُدا زدایی" به این معنی که شلوغی و تراکم را بزداییم تا بتوانیم کاری کم اما مفید انجام دهیم. مانند دانشجویی نباشیم که آنقدر غرق انبوه کتاب و جزوه ها شده که درمانده و بی تحرک می ماند. یا مانند کارمندی که روی میزش آنقدر کاغذ و پوشه و پرونده هست که هرگز نمی تواند بفهمد چه می کند. ما نیازمند کمی اقدام مناسب و اندکی عمل کاربردی هستیم . . .

... ادامه دارد

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2816071
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
3625
7514
125681
2816071
امروز: چهارشنبه، 26 مهر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .