امروز یکشنبه, 04 تیر 1396 - Sun 06 25 2017
شاعر بنام کشور: سعه صدر رهبر معظم انقلاب مثال‌زدنی است / هیچ زبانی در مقابل زبان دیگر قرار نگرفته است

 

معصومه درخشان - کارشناس ارشد ارتباطات طی گفت و گویی با استاد عسگر شاهی زاده در پایگاه خبری مهرصبا نوشت :  شاعر بنام کشور با بیان اینکه سعه صدر رهبر معظم انقلاب در جلسات شعرخوانی مثال‌زدنی است، گفت: رهبر معظم انقلاب در ادبیات کهن و معاصر، شعر و نو، ادبیات آئینی و... صاحب‌نظر هستند.

گاهی وقت‌ها واژه‌ها کم می‌آید برای بیان یک احساس و آن هم زمانی که با یک شاعر هم سخن شوی، شاعری که رسم ادب و احترام را به جا می‌آورد آن گاه که از استاد خود به نیکی نام می‌برد و خود را مدیون اندیشه‌های پاک می‌داند و می‌گوید اگر صد سال عمر کنم و تمام ساعات و دقیقه‌ها سر بر سجده بگذارم نمی‌توانم شکر این نعمت خدای متعال را به جای بیاورم چرا که من در محله‌ای  چشم گشوده‌ام که از یک طرف با تاج الشعرا استاد یحیوی و از طرف دیگر با خاندان مکرم استاد موذن‌زاده همسایه شدم و اکنون 70 سال است در محله تاج‌الشعرا زندگی می‌کنم و از رایحه این دو بزرگوار فیض برده و در وادی شعر حماسی و آئینی روح من آرام می‌گیرد.

علاقه او به تاج‌الشعرا استاد یحیوی چنان ریشه در جسم و روحش دارد که تمام اشعار او را در سینه خود حفظ کرده است و این سخن رهبر معظم انقلاب را در وصف استاد یحیوی همیشه به یادگار دارد که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند: اگر مردم ایران ترکی می‌دانستند استاد یحیوی نه تاج‌الشعرای آذربایجان بلکه تاج‌الشعرای ایران بود.

از استاد عسگر شاهی‌زاده اردبیلی سخن می‌گوئیم ، او که وقتی اشعار حماسی حضرت سیدالشهدا را به زبان آورد چشم‌هایش بارانی شده و گلوی بغض کرده‌اش  انگار رستاخیر عظیم عاشورا را پیش دیدگانش مجسم می‌کند.

استاد عسگر شاهی‌زاده، شاعر دلسوز اهل بیت و مکتب امام حسین(ع) است.

با او همکلام و هم صحبت شدیم تا از اشعار حماسی او فیض برده و از اینکه چکونه شعر سرایی را آغاز کرد سخن آغاز کنیم.

استاد شاهی‌زاده از همان کودکی در جلسات شعر  استاد یحیوی حاضر بوده در کلاس پنجم متوجه شده است که قریحه شعرسرایی دارد ولی به رسم ادب و احترام هرگز و هرگز پیش استاد یحیوی ابراز نکرده است که او نیز شعر می‌سراید.

وی می‌گوید: در زمان تحصیل در کلاس پنجم که گلستان سعدی، کلیله و دمنه و مرزبان نامه می‌خواندیم آنها در من اثرگذار گذاشت و به سراغ نثر رفتم تا سال 46 به همین طریق ادامه دادم و پس از آن گذرم به تبریز افتاد و در محضر استاد عابد، استاد شیدا، استاد نظمی و صائب‌تبریزی جلوه‌های ادبی آموختم.

او 37 سال در وادی ادبیات، عرفان، تصوف و فلسفه مشق عشق کرده است و پس از بازنشستگی در سال 1377 به مدت 10 آثار فاخر خواجه حافظ شیراز را مورد بررسی و مداقه قرار داده و حاصل آن شده است که بر 480 غزل لسان‌الغیب حافظ شیراز چهار جلد شرح نوشته است تحت عنوان «تا قاف اندیشه».

همچنین شرحی بر آثار ملا محمد فضولی نیز توسط وی با عنوان «مشق جنون» به نگارش در آورده  است که اولین بار با الفبای لاتین در باکو چاپ گردیده و سپس با الفبای فارسی در تهران چاپ شده است.

او در عرصه نظم نیز  کتاب «دولت بیدار» با مقدمه استاد یحیی شیدا را نوشت، با 10 سال فاصله جلد دوم با عنوان «شرح بی‌نهایت» به زیور چاپ آراسته گردید و 10 سال بعد نیز « یک حرف از هزاران» و جلد چهارم آثار نظم استاد شاهی‌زاده با عنوان «صدای آفتاب» به طبع و نشر رسیده است.

شاهی‌زاده می‌گوید: ادبیات آئینی و اشعار مراثی را مدیون استاد یحیوی و استاد موذن‌زاده هستم و غزل و قصیده را مدیون تبریز و استادان تبریزی و از جمله استاد شیدا هستم.

وی با چنان عشقی از مطالعه سخن می‌گوید که در برابرش شرمنده می‌شویم. او که در روز حداقل 10 ساعت و حداکثر 12 ساعت در روز مطالعه می‌کند و می‌گوید: می‌ترسم عمر تمام شود و من از مطالعه بمانم.

شاهی‌زاده در لابه‌لای صحبت‌های خود ضمن خواندن اشعار حماسی اضافه کرد: 50 سال مطالعات منظوم و منثور در جهت اشعار آئینی  و ادبی داشته‌ام و چهار جلد کتاب در وصف شهدا و اسرای کربلا، شخصیت و حماسه و مدنیت شهدای کربلا به چاپ رسانده‌ام.

وی تاکنون چهار بار در جلسات شعر خوانی  میلاد امام حسن(ع) در محضر رهبر معظم انقلاب حاضر شده است وی می‌گوید: سال اولی که در محضر حضرت آقا بودیم و نوبت به من رسید تا غزلی در وصف امام حسن (ع) بخوانم رهبر معظم انقلاب با صراحت گفت: آقای شاهی توسل کن و من بلند شدم و اشعار معارف را شروع کرده و خواندم:

مگو که هستم و منت بر وجودم من/  اگر نبود حسین بن علی نبودم من

و تا آخر ادامه دادم.

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در ادبیات کهن و معاصر، شعر و نو، ادبیات آئینی و... صاحب نظر هستند.

شاهی‌زاده، سعه صدر رهبر معظم انقلاب در جلسات شعرخوانی را مثال‌زدنی عنوان کرد و گفت: سعه صدر ایشان واقعا تعریف کردنی است چرا که در ابتدا  فرصت را به شعرا می‌دهند برخی شاعران  شعرهای طولانی می‌خوانند  و حتی برخی جوانان شعر 60 بیتی می‌خواندند که رهبر معظم انقلاب در کمال محبت اشعار را گوش می‌کردند در این میان یکی از عزیزان  جوان یک شعر طولانی خواند و وقتی  رهبر معظم انقلاب آغاز کردند  نقطه ضعف و قوت شعرها را با اشراف کامل توضیح می‌دادند این شاعر جوان چند بار میان کلام ایشان وارد شد و جواب می‌داد تا اینکه رهبر معظم انقلاب فرمود: من این همه شعر را گوش دادم مخصوصا شعر شما را  و وسط این اشعار حرفی نزدم پس شما هم تامل کن تا صحبت‌های من تمام شود.

شاعر دلسوز اهل بیت در ادامه از این که متاسفانه مفاخر آذربایجان مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند، افزود: متاسفانه  تمام مفاخر آذربایجان مورد کم توجهی  قرار گرفته‌اند و بخشی از این قضیه به مسئولان فرهنگی مربوط می‌شود که باید گفت یا نتوانسته‌اند حق این بزرگان را ادا کنند و یا این که موانعی سر راه این موضوع قرار گرفته است و موضع دوم به مردم مربوط است که سراغ خواص نرفته‌اند.

هیچ زبانی در مقابل زبان دیگر قرار نگرفته است

شاهی‌زاده با بیان این که هیچ زبانی در مقابل زبان دیگر قرار نگرفته است، افزود: هیچ زبانی بر  زبان دیگر تخالف و تقابلی ندارد، زبان ذهنیات را منعکس می‌کند  و البته باید گفت بعضی زبان‌ها وسعت زیادی دارند.

قبل از انقلاب ادیبان دنیا جمع شدند تا برای هر زبانی یک نماینده انتخاب کنند از ایران شاهنامه فردوسی را انتخاب کردند بعد از انقلاب نیز دوباره شاهنامه را انتخاب کردند و این نشان از وسعت زبان فارسی است.

نمک شعر اردبیل کمتر است

شاعر اهل بیت وجود تفاوت بین شاعران تبریز و اردبیلی را رد کرد و  افزود: تفاوت اساسی بین شاعران تبریز و اردبیل نیست اما تبریز در اشعار مراثی یک امتیاز و برتری دارد و آن این است که شعرهای تبریز عموما از نظر قوانین شعری سالم است اما در شعر اردبیل مراعات دستور زبان را به جا نمی آورند و به عبارتی نمک شعر اردبیل کمتر است.

شاهی‌زاده که تخلص او نیز شاهی است در خصوص اشعار مرتبط با شهدای هشت سال  دفاع مقدس و شهدای حرم  افزود: عقیده ام این است شهدای هشت سال دفاع مقدس و شهدای حرم را نباید جدا از حضرت سیدالشهدا در نظر گرفت معتقدم شهدای حرم دارای عظمت بزرگی هستند باید اشعار مربوط به شهدای دفاع مقدس و شهدای حرم  در بین اشعار حماسی امام حسین (ع) گنجانده شوند.

و دو بیت شعر نیز در این خصوص سروده‌ام

کسی کو را دهد روح الامین جام / کسی کو  می‌برد از بی‌نشان کام

کسی کو برتر است از عقل و اوهام / تویی ای حضرت سرباز گمنام

تمام هم و غم استاد عسگر شاهی‌زاده اردبیلی در بیتی جمع شده است و حتی رهبر معظم انقلاب در سال‌های قبل در سفر به اردبیل از بین هزاران شعر این شاعر دلسوز اهل بیت، استاد شاهی‌زاده را خطاب قرار داده و این بیت را خوانده‌اند:

گرگ ظهور ایده حق سجع و وزن و قافیه دن              و گرنه شاعر و شعر و شعار عار اولسون

شاهی‌زاده با مقایسه فضای شعر ایران اسلامی در قبل و بعد از انقلاب گفت: شعر زمانی شعر است که از یک منبع الهی و معنوی الهام بگیرد یعنی شعر او  الهی باشد.

این منشا را ممکن است انسان در اثر ریاضت به دست آورد و گاهی ممکن است این معنویت در جلوی چشم انسان باشد و ما کم نداریم صحنه‌های از جان گذشتگی جوانان ما در هشت سال دفاع مقدس‌، فداکاری‌ها و عروج کردن‌های شهدای عزیزمان که صحنه‌های بی‌بدیلی خلق کردند و  اکنون هم شهدای حرم که مایه سربلندی ما شده اند فضای شعر انقلاب را متحول و دگرگون کرده است.

کلام محاوره‌ای به عظمت عاشورا لطمه می‌زند

شاعر باصفای اهل بیت در ادامه با اظهار ناراحتی از برخی مداحان  که در مراسم عزاداری شعرهای و کلمات و عبارت‌های محاوره‌ای استفاده می‌کنند، تصریح کرد: ادبیات و کلام محاوره‌ای عظمت رستاخیز عاشورا و عظمت قیام حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را  تهدید می‌کند.این کلام (قربون چشات) بی‌حرمتی به امام حسین(ع) است.  این کلام محاوره‌ای هم به ادبیات و هم به مفهوم رستاخیز عاشورا صدمه می‌زند.

وی افزود: باید فراموش نکنیم شاعر و مداح امام حسین باید اهل فقه، منبر و بازگو کننده احکام دین باشد.

استاد شاهی‌زاده با توجه به سبک شعری خود اظهار داشت: مسایل سیاسی و اجتماعی را به اشعار نوحه وارد کرده و به شعر عرفانی تمایل پیدا کردم و از دیوان فارسی کمک گرفته و برخی شعرها را ملمع سرودم. در ملمع زبان ترکی و فارسی چنان به هم آمیخته می‌شوند که جذابیت شعر را چندین برابر افزایش می‌دهد.

بر ماست که شاعران و بزرگان خود را ارج نهیم و از آنان به نیکی یاد کرده تا آیندگان نیز نام نیک آنان را فراموش نکنند.

وی با اظهار ناراحتی از این موضوع که در فضای مجازی شعری منتسب به وی در مورد برخورد و تقابل دو زبان ترکی و فارسی منتشر شده است، تصریح کرد: بعد از اتفاق برنامه فتیله یک شعر از جانب من در فضای مجازی منتشر شده بود که این اشعار هیچ ربطی به من نداشت و من چنین اشعاری را نسروده‌ام و هیچ آشنایی با فضای مجازی ندارم که حتی بخواهم از طریق فضای مجازی شعری را منتشر کنم.

شاهی‌زاده افزود: من شکوائیه‌ای تنظیم کرده و این موضوع را از طریق اداره ارشاد و دفتر امام جمعه اردبیل و از طریق پلیس فتا پیگیر شدم و امیدوارم خداوند منتشرکنندگان این اشعار کاذب را هدایت کند.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2159045
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
6328
6078
148982
2159045
امروز: یکشنبه، 04 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .