امروز سه شنبه, 25 مهر 1396 - Tue 10 17 2017
باشکند، روستای بدون دخانیات آذربایجان شرقی

 

مردم با صفای روستای باشکند در بخش تیکمه داش شهرستان بستان آباد،ریه هایی پاک از هر گونه آلودگی های دخانی دارند.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا به نقل از ایرنا، هیچیک از اهالی این روستا لب به سیگار نمی زنند و مردم روستا دود سیگار و قلیان را به ریه های خود راه نمی دهند تا مبادا پاکی ریه های بی ریایشان ترک بردارد.
مهرداد شاکری دهیار روستای باشکند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه روستای باشکند دارای 300 نفر جمعیت است، می گوید: مردم این روستا که بیشتر در بخش کشاورزی و دامداری شاغل هستند، چهره دفاعی در برابر دخانیات به خود گرفته اند.
یکی از اهالی روستای باشکند نز که در 110 سالگی به سر می برد، طولانی بودن عمر خود را مدیون مصرف نکردن سیگار و فعالیت در بخش کشاورزی عنوان می کند.
قلی منادی با بیان اینکه در مدت عمر خود سیگار مصرف نکرده است، افزود: اگر کسی هم سیگار بکشد او را با مضرات مصرف سیگار آشنا می کنم.
معاون بهداشت و درمان شبکه بهداشت و درمان شهرستان بستان آباد نیز با برشمردن مضرات استفاده از سیگار گفت: بررسی های انجام شده، نشان می دهد که هیچ کدام از افراد روستای باشکند مبتلا به فشار خون، بیماری دیابت، آسم و انسداد ریوی نیستند.
دکتر رامک زوار کعبه، ارتباط مستقیم مصرف دخانیات با بیماری های قلبی و عروقی را یادآور شد و افزود: در شهرستان بستان آباد 20 درصد افراد بالای 30 سال فشار خون دارند.
وی با اشاره به اینکه در استان آذربایجان شرقی چنین روستایی که عاری از دخانیات باشد گزارش نشده است، گفت: روستای باشکند به عنوان الگوی روستای بدون دخانیات می تواند در کشور مطرح باشد.
یکی دیگر از روستائیان باشکند نیز با بیان اینکه نزدیک به 50 سال است که در این روستا زندگی می کند، گفت: در این روستا کسی را ندیده ام که لب به سیگار و یا دخانیات دیگر بزند.
جلیل صالحی که قد و قیافه شان به وزنه برداران می خورد، افزود: افراد سیگاری که از سایر مناطق به این روستا می آیند با دیدن نفرت مردم از مصرف سیگار، خود به خود شرمنده شده، سیگار خود را خاموش می کنند.
حسینقلی احمدی یکی دیگر از اهالی باشکند از پیشقدمی مردم این روستا در امور عام المنفعه سخن گفت و افزود: مردم این روستا هزینه های ناشی از مصرف دخانیات را در ساخت مسجد و کمک به نیازمندان صرف می کنند.
به هر حال سیگار به عنوان یکی از عوامل مرگ و میر انسان ها و دارای مضرات جبران ناپذیری است و سالانه در ایران حدود 50 هزار نفر در اثر استعمال آن جان خود را از دست می دهند.
مردم روستای 300 نفری باشکند شهرستان بستان آباد با آگاهی از مضرات سیگار و دخانیات برای سلامتی در چارچوب یک رفتار فرهنگی که از گذشتگان به آنان به ارث رسیده است، از انواع مواد دخانی دوری می کنند.
آنان به خوبی دریافته اند که داشتن جسمی سالم و توانمند نیازمند اجتناب از استعمال دخانیات است و با هم افزایی برای ادامه این سنت حسنه می کوشند.
شهرستان بستان آباد در 55کیلومتری شرق تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی واقع است.
از: علی کبیر

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2807681
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
2749
6937
117291
2807681
امروز: سه شنبه، 25 مهر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .