امروز پنج شنبه, 30 شهریور 1396 - Thu 09 21 2017
اتمام عملیات اجرایی تونل شماره ۵ راه آهن میانه-اردبیل

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها گفت: عملیات لاینینگ تونل شماره ۵ راه‌آهن میانه- اردبیل به طول ۶۲۱ متر به پایان رسید.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا به نقل از خبرگزاری مهر، مسعود نصرآزادانی ضمن اعلام این خبر گفت: تونل شماره ۵ راه‌آهن میانه- اردبیل در قطعه ۲- الف به طول ۶۲۱ متر در محدوده شهرستان میانه در مناطق کوهستانی با خاک سست و ریزشی واقع شده است که حفاری این تونل در شرایط ویژه با زمان ایستایی بسیار کوتاه و با استفاده از تحکیمات موقت، قاب‌های فولادی و در بعضی مناطق با تزریق مواد تحکیمی همراه بوده است.

وی افزود:  این تونل در در منطقه‌ای با جنس خاک بسیار ضعیف تا متوسط قرار گرفته است. حفاری تونل شماره ۵  با توجه به خاک منطقه می بایستی در ۲ مرحله فوقانی و تحتانی انجام شود.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها ضمن اشاره به نصب تجهیزات به منظور سنجش حرکات تونل خاطر نشان کرد: در مناطق بسیار حساس قبل از حفاری عملیات فورپولینگ انجام شده است و پس از حفاری با کار گذاشتن قاب فلزی و بتن پاشی یا همان شاتکریت نسبت به تحکیم موقت و مقطعی تونل در محل حفاری اقدام شده است.

نصرآزادانی افزود: با اتمام عملیات لایننیگ بتنی نهایی تونل با استفاده از دو دستگاه قالب از محل بحرانی تونل به طرف دو سر تونل در آخر اردیبهشت ماه سالجاری، عملیات اجرایی به پایان رسید.

معاون ساخت وتوسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها با اشاره به پیشرفت فیزیکی کل پروژه اظهار داشت: راه‌آهن میانه- اردبیل در بخش زیرسازی ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با توجه به وجود ۶۰ دستگاه تونل در این خط‌آهن به طول ۲۴ کیلومتر، حفاری ۱۷ کیلومتر از تونل‌ها نیز به پایان رسیده است.

وی طول این خط‌آهن را ۱۷۵ کیلومتر اعلام کرد و افزود: این پروژه از دو بخش میانه- فیروزآباد به طول ۷۹ کیلومتر با پیشرفت فیزیکی۵۶ درصد و فیروزآباد- اردبیل به طول ۹۶ کیلومتر با پیشرفت فیزیکی۸۳ درصد تشکیل شده و برای عملیات اجرایی به ۹ قطعه تقسیم شده است. پیشرفت کل محور  با احتساب عملیات روسازی شامل بالاست، ریلگذاری، علایم و ارتباطات و ساختمان ایستگاه‌ها در حدود ۵/۴۳ درصد است.

نصرآزادانی در خصوص مزایای این خط‌آهن اشاره کرد: راه‌آه میانه- اردبیل موجب اتصال استان اردبیل به شبکه ریلی کشور می‌شود. تسهیل مراودات اقتصادی میان استان اردبیل و استان‌های مجاور، ایجاد سیستم حمل و نقل روان، سریع و ایمن، ارتباط با کارخانه ذوب آهن و استان‌های جنوبی کشور از دیگر مزایای این پروژه است. وی اعتبار هزینه شده برای این پروژه را ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و اظهار داشت: به منظور اتمام این طرح ۹هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

 

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2648768
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
3912
6768
116002
2648768
امروز: پنج شنبه، 30 شهریور 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .