امروز سه شنبه, 25 مهر 1396 - Tue 10 17 2017
تکنولوژی و کودک

ساناز نعمتی کارشناس روانشناسی طی یادداشتی با عنوان تکنولوژی و کودک در پایگاه خبری مهرصبا نوشت:شبکه های اجتماعی و ابزارهای هوشمند یکی از پیامدهای انفجار فناوری است ودر عین حال علاوه بر آگاهی و ارتباط ، در بر دارنده ی آفت هایی است که سلامت جسمی و روانی فرد ، جامعه و بخصوص کودکان با استفاده از فناوری های ارتباطی ، در معرض خطر قرار می دهد .

 

والدین از اینکه فرزاندانشان توانایی استفاده از لوازم مربوط به فناوری را دارد، خوشحال می شوند و این مسئله را به عنوان شاخصی برای باهوش بودن فرزند خود در نظر می گیریند ، ددر صورتی که استفاده زود هنگام کودکان از فناوری می تواند تبعاتی داشته باشد که جبران پذیر نیست .

 

استفاده از ابزار فناوری در سنین پایین که معمولاً از سن سه سالگی به بعد می باشد، ارتباط کودک را با دنیای اطراف قطع می کند ؛ به گونه ای که گذر زمان را حس نمی کند،درحالی که سن کودکان برای ورود به شبکه های اجتماعی شانزده سال تعیین شده است .

 

تحقیات متعدد نشان می دهد که استفاده از وسایل ارتباط بصری (تلویزون و بازی ها ی کامپیوتری که در محیط مجازی و غیر قابل تجربه می باشد) غیر از اینکه باعث خشک شدن چشم و سفتی عضلات گردن می شود؛ اثرت مخربی هم روی تکامل مغز دارد. دکتر هیل نویسنده و متخصص کودکان در کتاب والدین مثبت با توجه به تحقیقات انجام شده تماشای تلویزیون را برای کودکان زیر دو سال زیانبار توصیف می کند چرا که تاثیر آن در رشد تخیل وزبان کودکان دو تا سه ساله مشهود بوده است؛ همچنین تاثیر برنامه های خشونت آمیز در رفتار اجتماعی که متاسفانه در حال حاضر نزدیک به هشتاد درصد برنامه های تلویزیونی و بازی های کامپیوتری را تشکیل می دهند.

 

_ استفاده بیش از حد این عواقب را به دنبال دارد :

 

1)ارزش گذاری کاذب

 

2)کاهش تمرکز و به تبع آن تاثیر منفی در تحصیلات کودک

 

3)عدم بر قراری موثر ارتباط و مهارتهای اجتماعی با هم سن و سال ها

 

4)عدم تحرک داشتن و فعالیت بدنی در نتیجه نا هماهنگی بین اندام ها

 

_ کنترل استفاده از فناوری  و بازی های کامپیوتری در کوکان

 

  اگر کودک شما دسترسی به  نرم افزار و بازیها پیدا کرده است و این امر به عنوان عادتی برای او در آمده است ، باید هم اکنون به فکر شروع قانون و تعین حدود برای به کارگیری این بازی ها باشید .

 

قبل از ارائه بازی کامپیوتری یک محدودیت زمانی مشخص را به کودک اطلاع دهید . برای کودکان در این محدوده سنی می توانید از ساعتهای زمان دار که معمولا در آشپزخانه ها بکار می رود ، استفاده کنید . مثلا به او بگویید تا این ساعت زنگ بزند می توانی بازی کنی و عدد آن را برای مثال روی 30 دقیقه قرار دهید . وقت بازی که به سر آمد اگر کودک به قانون اهمیت داد او را تشویق کنید و برای تمام کردن بموقع بازی پاداش دهید .ولی اگر زمان را ندیده گرفت یا برای زمان بیشتری وارد چانه زنی شد ، به آرامی قوانین بازی را به او توضیح دهید . اگر مخالفت ادامه داشت می توانید بازی با کامپیوتر را به عنوام نتیجه قانون شکنی ، برای مدت محددی متوقف کنید ، مثلا زمان بازی فردای کودک را بگیرید.  

 

برای این اعتراض کودک که " الان من وسط بازی ام . اینجا جای خیلی حساس بازی است و .. " راه حلی بیندیشید . اعلب بازیه های کامپیوتری ، قابلیت ذخیره سازی بازی را دارند . بنابراین ، بدون خراب شدن بازی، کودک قادر است وسط بازی هم، همه چیز را دست نخورده برای نوبت بعدی ذخیره کند . شاید لازم باشد که این ذخیره سازی را به او یاد بدهید  

 

چند سرگرمی دیگر برای وقتی که "زمان بازی تمام شده است " برای کودک در نظر بگیرید . مثل کمک در آشپزی به مامام یا کتاب خواندن با بابا یا مامان ، نقاشی کشیدن و ...این کار به انحراف توجه او از بازی کمک می کند و راحت تر دست از کامپیوتر می کشد .

 

به او بگویید قبل از بازی کامپیوتری باید همه کارهایش مثل جمع کردن اتاق و اسباب بازیهایش را انجام داده باشد . یا مثلا قبل از برنامه تلویزیون مورد علاقه باید این کارها انجام شده باشد.

 

از قرار دادن کامپیوتر در اتاق کودک و هرجائی که او بتواند دور از چشم شما به بازی مشغول شود ، خودداری کنید . بطور کلی بهتر است که کامپیوتر در محلی که جنبه عمومی تر دارد مثل اتاق نشمین قرار داده شود و جلوی آن نیز امکان نشستن برای دو تا سه نفر فراهم آید تا هم کاربرد این وسیله زیر نظر باشد و هم به عنوان یک وسیله، به اجتماعی شدن کودک کمک کند .

 

عده ای معتقدند که کامپیوتر باعث ایزوله شدن کاربر و ایجاد بیماریهایی مثل چاقی و تغییر یافت اسکلت بدن ( قوز، انحراف مهره های ستون فقرات و ... ) می شود و البته جنبه های مثبت به کارگیری کامپیوتر در آموزش کودکان نیز غیرقابل انکار است : مواردی مثل دیکته، ریاضی و درک متون و خیلی از مهارتهای دیگر . همچنین تقویت مهارت حرکتی ظریف کودکان و سرعت عمل آنها با این بازیها عملی است . اما چراغ خطر مهم این است که کامپیوتر جای روابط اجتماعی کودک را بگیرید و کودک به جای پیدا کردن دوست با این وسیله ارتباط برقرار کند که این حالت حتی در کودکان مثیت هم به مراتب تقویت می شود و عملا کودک در یک حلقه معیوب قرار می گیرد .

 

نکاتی در مورد خرید بازیهای  کامپیوتری 

 

 دکتر محمد تقی احمدیان رئیس پژوهشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی شریف به استفاده از نرم افزار های متناسب با سطح هوشی کودک فرصتی را برای تفکر، اکتشاف و به دست آوردن مهارت های لازم در اختیار کودک قرار میدهد و قدرت تفکرو خلاقیت اورا شکوفا می کند و توانایی تفکر حل مسئله را در او تقویت می کند. البته بازی باید برای کودک جذاب و لذت بخش باشد تا کودک بتواند از محتوای آن نیز مسائلی را بیاموزد . این چند نکته به شما کمک می کند انتخاب صحیح تری در خرید این بازی ها داشته باشید.

 

بهتر است اول از همه  به فکر سرگرم کننده بودن بازی باشید، بالاخص  برای کودکان  سن زیر 5 سال خط مشخصی بین آموختن صرف و تفریح نمی توان کشید . پس برای اینکه کودک چیزهائی یاد بگیرد لازم است قبل از آن لذت ببرد . مطمئن باشید که کودک بیشتر دوست دارد که زمان خوشی را سپری کند بجای آنکه اهداف آموزشی بزرگترها رابرآورده کند . 

 

بازی هایی را انتخاب کنید که بازی بیش از یک بازیکن در آنها تشویق شده و باعث می شود که دو یا سه نفر با هم بازی کنند . به توصیه مرکز ملی رسانه ها و خانواده ها، بهتر است خانواده ها کامپیوتر را به  یک وسیله اجتماعی تبدیل کنند . بهترین نرم افزار موجود در این خصوص Lapware  ذکر شده است که به شما و  کودکتان اجازه می دهد تجربه ای مشترک کامپیوتر داشته باشید .

 

بازیهایی را انتخاب کنید که به کودک فرصت های پیروزی را با روش های مختلف می دهد . بعبارت دیگر لازم نباشد که برای ادامه یافتن بازی، کاربر حتما از یگ مهارت به خصوص که تکرار آن برای کودک دشوار است، استفاده کند . تصویرهای کم تحرک و طولانی که حتما با رمز و راز تغییر خواهد کرد، کودک را خسته می کند . مزرعه های اعداد یا جنگل های پر از موسیقی که کودک را بدنبال خود بکشد و هر چه که ماهرتر شد بازی نیز ماهرانه تر قابل پیاده شدن باشد، بهتر است.  

 

به یاد داشته باشید نسخه نوشتاری یا دیداری _ شنیداری در یادگیری کودک از نسخه نرم افزاری می تواند بهتر باشد، مثلا کتاب یک قهرمان خاص آموزنده تر از بازی آن قهرمان خاص برای کودک است .

 

هنگام خرید همیشه احتمال برگرداندن و پس دادن بازی خریداری شده را با فروشنده مطرح کنید ، چرا که این احتمال  وجود دارد سیستم سخت افزاری شما متناسب نباشد یا بازی خریداری شده مانند لباس ، یک شماره کوچکتر به تن فرزند شما در آید ! یا شما آن بازی را برای کودکتان مناسب ندانید .

 

 بنابر تحقیقات انجام شده، بازی هایی که محتوای خشن دارند، کودک را در معرض افزایش رفتارهای پرخاشگرانه قرار می دهند ، بخصوص اگر به صورت همیشگی بازی شوند و عملا کودک، زمان خیلی زیادی را به این بازیها اختصاص دهد . این نکته ارزش یادآوری دارد که همه بازیهای ویدیویی و کامپیوتری بد نیستند . بازیهای پر کیفیت به کودک فرصت حل مسائل مختلف زندگی و مهارت تفکر منطقی را آموزش می دهد . همچنین بازی کامپیوتری به تقویت مهارتهای حرکتی ظریف، مهارت، سرعت عمل و سرعت انتقال می انجامد . البته کودک را به تکنولوژی اطلاعات علاقه مندتر می سازد.

 

بهترین کار برای شما این است که تا فرصت باقی است و کودک هنوز اولین تجربه ها را در به کارگیری این وسیله درک می کند، به او کمک کنید تا قوانین استفاده سالم و بی ضرر از آن را بیاموزد .

به یاد داشته باشید کودکان به آسانی به مسائل مختلف عادت می کنند ولی به سختی عادت نادرست را ترک می کنند . نکته آخر اینکه یک مصرف کننده هوشیار باشید، آنچه را به صلاح کودکتان هست انتخاب کنید چیزی که مناسب سن او باشد و پیغام های نادرست به او ندهد

 

منبع:

  کنترل بازی های کامپیوتری در کودکان _ روانشناسی بالینی_تکنولوژی tdcsPsychology.blag.ir 

 

 بلایی که تبلت سر کودکان می آورد _ کودک و تکنولوژیniniban.com _  

http://psychologi__news._Sttangl.eu510\feresehen_    im_vorschulalter_ beeinteachtigt_ nachhaltig_die _ nirnentwicklug 

   مترجم :زهرا خباز بهشتی

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2809607
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
4675
6937
119217
2809607
امروز: سه شنبه، 25 مهر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .