امروز یکشنبه, 04 تیر 1396 - Sun 06 25 2017
مدیر جهاد کشاورزی میانه از آغاز برداشت گندم با پیش بینی برداشت بیش از 130 هزارتن در سال جاری خبرداد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میانه ازآغاز برداشت گندم با پیش بینی برداشت بیش از 130 هزارتن و رشد ۲۰ درصدی محصول در هر هکتار با کشت رقم های اصلاح شده خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، شهرام ایرانی پور با اشاره به آغاز برداشت گندم در سطح ۱۰۷ هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع این شهرستان اظهار کرد: از این مقدار سطح زیر کشت گندم در شهرستان میانه ۶۵ هزار هکتار گندم دیم و ۳۵ هزار هکتار گندم آبی و ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار آن نیمه آبی است.

وی با بیان اینکه متوسط برداشت گندم از مزراع آبی شهرستان ۵ هزارو 500 کیلوگرم در هر هکتار و 2 هزارو 300 کیلوگرم در کشت نیمه آبی و ۱ هزارو 500  کیلوگرم در هرهکتار دیم است، تصریح کرد: امسال با توجه به بارندگی خوب و پراکنش مناسب باران در سال زراعی برداشت گندم در شهرستان میانه با رشد ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه میزان برداشت گندم در مزارع آبی شهرستان بین ۵ تا 30 تن در هر هکتار است گفت: تا اویل تیرماه سال جاری ۶ هزار تن خرید تضمینی گندم داشته ایم.

ایرانی پور گفت: پیش بینی می شود در سال جاری ۸۰ هزار تن خرید تضمینی گندم داشته باشیم که این میزان در سال گذشته ۳۴ هزار تن بوده که با افزایش ۱۳۵ درصدی آن روبه رو هستیم.

 وی از افزایش ۲۰ درصدی کشت جو در شهرستان میانه خبرداده افزود: کار برداشت در ۹ هزار و ۶۰۰ هکتار از مزراع جو  در این شهرستان نیز در حال انجام است.

ایرانی پور بیان کرد: از این میزان سطح زیر کشت جو ۱هزارو 800  هکتار بصورت آبی و ۷ هزارو 800 هکتار آن بصورت دیم است که در هر دو حالت نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش کشت داشته است.

وی افزود: متوسط برداشت محصول جو در شهرستان میانه در کشت دیم ۱ هزارو 350  کیلوگرم و در کشت آبی ۵۰۰۰ کیلوگرم در هکتار است.

ایرانی پور با بیان اینکه خرید تضمینی جو از طریق تعاونی های روستایی انجام و پیش بینی می شود امسال ۱۵ هزار تن خرید تضمینی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: قیمت خرید تضمینی جو 10 هزار می باشد که در بازار آزاد 7 هزار ریال می باشد.

با تلاش محققان موسسه تحقیقات کشاورزی دیم، برای مقابله با شرایط خشکی در مناطقی که توانایی تامین آب مورد نیاز برای کشت محصولات کشاورزی را از دست داده اند، رقم گندم با عنوان باران را معرفی کرده است.

کارشناس ترویج مدیریت جهاد کشاورزی میانه بابیان اینکه این رقم برای کشت در مناطقی که امکان تأمین آب و آبیاری تکمیلی را ندارند، مناسب است، افزود: رقم گندم باران در سال زراعی ۱۳۷۸ با تنها یک کیلوگرم بذر در سطح شهرستان میانه کشت شد که این میزان در سال جاری به بیش از ۲ هزار تن رسیده و هزار هکتار از اراضی شهرستان به کشت این نوع گندم اختصاص‌یافته است.

مهندس قاسمی درباره عملکرد تولید اراضی دیم با کشت این نوع گندم نیز گفت: در سال زراعی ۹۴-۹۳ متوسط عملکرد تولید گندم باران در اراضی دیم حدود ۳۰۰ الی ۵۰۰ کیلوگرم تفاوت برداشت این نوع رقم با گندم سرداری است.

قاسمی بابیان اینکه برداشت این رقم اصلاح‌شده با کمباین بسیار راحت و ریزش کم‌تری دارد، افزود: مهم‌ترین ویژگی رقم اصلاح‌شده گندم با عنوان باران، کیفیت آرد این گندم و مقاوم بودن در برابر بیماری‌های همچون زنگ زرد و خشک‌سالی می‌باشد.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2159811
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
7094
6078
149748
2159811
امروز: یکشنبه، 04 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .