امروز چهارشنبه, 26 مهر 1396 - Wed 10 18 2017
ضرورت دانش افزایی کاربران شبکه های مجازی در استان

شبکه‌های مجازی و یا اجتماعی عنوانی است که از مدتی پیش در کشور همه گیر شده است و بسیاری از شهروندان بدون داشتن آشنایی با فرهنگ استفاده از این شبکه ها، دست به ریسک بزرگی می‌زنند. شایعات، کلاهبرداری‌ها و مسائلی که باعث از هم پاشیده شدن بنیان خانواده‌ها می‌شود، تنها بخشی از جنبه‌های منفی استفاده ناآگاهانه از شبکه‌های اجتماعی و ورود به این شبکه‌هاست.

فرهنگ‌سازی در تمام جامعه
معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی برای کاربران شبکه‌های مجازی در تمام سطوح و اقشار جامعه گفت: هم اکنون بیشتر مردم وقت زیادی را در شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های ارتباطی مجازی صرف می‌کنند اما از فرهنگ صحیح استفاده از این شبکه‌ها کم اطلاع هستند.
«سعید خیابانی شبستری» تصریح کرد: در زمینه آموزش همگانی تمام ادارات و دستگاه‌های دولتی مسئول هستند. باید همه نهادها سعی کنند با ایجاد گروه‌ها و شبکه‌های بومی، جوانان و اقشار مختلف مردم را به سوی شبکه‌هایی که محتوایی صحیح و سالم دارند، جلب کنند. فرهنگ‌سازی در این زمینه مهم است و باید از ظرفیت مردم در زمینه آموزش به آنان نیز استفاده شود.

آموزش از مدارس
مدیرکل آموزش و پرورش استان نیز گفت: در صورتی که دانش آموزان به آموزش صحیحی دست پیدا کنند، این آموزش خیلی زود می‌تواند به سایر اقشار جامعه نیز منتقل شود.
«جعفر پاشایی» تصریح کرد: امروز دشمن در لایه‌های مختلف از جمله شبکه‌های اجتماعی، سعی در گمراه ساختن جوانان و نوجوانان ما از باورهای دینی وملی دارد و همین موضوع مسئولیت نهادهایی مانند آموزش و پرورش را سنگین تر می‌کند.
وی اظهار کرد: با مد نظر قرار دادن مقوله پدافند غیرعامل نیز این آموزش‌ها ضروری است و در استان نیز برخی از مدارس نمونه به عنوان پایلوت در این زمینه فعالیت می‌کنند تا با بررسی نقاط مثبت و منفی طرح، این نوع آموزش‌ها را همگانی کنیم.

 شبکه‌های مفید در مساجد
یکی از فعالان مذهبی در عرصه فضای مجازی نیز اظهار کرد: مساجد می‌توانند به پایگاه‌های مجازی مجهز شوند و استفاده از شبکه‌های مجازی برای تبلیغ دین موضوعی است که در سال‌های اخیر جواب مثبتی از آن گرفته ایم.
«مصطفی مستوفی» تصریح کرد: مساجد پایگاه‌های مردمی هستند و آموزش در این مکان‌های مذهبی می‌تواند اقشار بیشتری از جامعه را با معایب و مزایای این شبکه‌ها آشنا
کند. وی ادامه داد: نکته قابل توجه این‌که نه فقط جوانان بلکه اقشاری در سنین مختلف دوست دارند از شبکه‌های مجازی مفید استفاده کنند و مساجد می‌توانند مکانی برای آموزش و فرهنگ‌سازی در این زمینه شوند. مستوفی اظهار کرد: نمونه‌های موفق و پرطرفداری از حضور مساجد در فضای مجازی وجود دارد و فعال بودن و حمایت از شبکه‌های اجتماعی مفید و یا مذهبی می‌تواند در ادامه کار نیز به نفع جامعه باشد.

گواهینامه برای فضای مجازی
یکی از کارشناسان حوزه فناوری ارتباطات نیز گفت: وظیفه دستگاه‌های مسئول است که برنامه‌هایی برای آموزش عموم شهروندان برای استفاده بهتر از فضای مجازی تدارک ببینند و حتی برای کسانی که دوره‌ها را گذرانده‌اند، گواهینامه صادر کنند.
«میرمجید سیدین» افزود: نکته مهم در این زمینه فراگیر بودن آموزش هاست تا مردم با دانستن فرهنگ صحیح ،فرصت حضور سازنده‌ را  در فضای مجازی داشته باشند.
وی اظهار کرد: تقویت و توسعه نرم افزارهای پیام رسان و شبکه‌های اجتماعی بومی از جمله برنامه‌های شورای عالی فضای مجازی است که باید اقدام عملی در این زمینه انجام گیرد و این موضوع در آذربایجان شرقی ضروری تر است.
منبع : همشهری

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2817643
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
5197
7514
127253
2817643
امروز: چهارشنبه، 26 مهر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .