امروز چهارشنبه, 26 مهر 1396 - Wed 10 18 2017
پوشش رسانه ای خوب، حلقه مفقوده تور بین المللی دوچرخه سواری آذربایجان

 

سی و یکمین دوره تور بین المللی ایران- آذربایجان با حاشیه هایی همراه بود که شاید مهمترین و بزرگترین آن که طی این همه سال به یکی از نقاط ضعف تور تبدیل شده، معضلی به نام پوشش رسانه ای است که هنوز پس از گذشت 31 سال خود را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا به نقل از ایرنا، دوره اخیر تور بین المللی نیمه حرفه ای ایران - آذربایجان که مهمترین رخداد رشته دوچرخه سواری ایران و در تقویم اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری (uci) نیز به ثبت رسیده است، با تمام تلاش های مسئولان برگزاری، همچنان با نقاط ضعف بسیار بدیهی و ابتدائی همراه است که نشان می دهد از چشم مسئولان امر پنهان مانده است.
پوشش رسانه ای و به خصوص تصویری تورهای بین المللی دوچرخه سواری از جمله شاخص های اصلی، مهم و تاثیرگذاری در رتبه بندی تورها و ارتقای سالانه آنها به شمار می رود که این موضوع طی 31 سال که از برگزاری تور ایران- آذربایجان سپری می شود، به حلقه مفقوده تبدیل شده و مسئولات امر نیز کوچکترین اعتنائی به این موضوع مهم نمی کنند.
اگر مسئولان فدراسیون دوچرخه سواری و ورزش و جوانان آذربایجان شرقی همچنان به مقوله پوشش رسانه ای و نحوه و نوع پخش آن از رسانه های تصویری بی توجهی نشان دهند، بدون تردید قدیمی ترین تور کشور در سال های آینده با چالش ها و مشکلات جدیدتر و بزرگتری مواجه خواهد شد که شاید جبران صدمات ناشی از آن به این آسانی های ممکن نباشد.
اینکه چرا و به چه دلیل تور بین المللی نیمه حرفه ای ایران - آذربایجان پس از 31 سال از رسانه ملی پخش زنده نمی شود و حتی پوشش خبری آن نیز در صدا و سیما و سایر رسانه های کشور اعم از مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری آنچنان که باید به درستی پرداخت نمی شود، پرسشی است که ذهن بسیاری از اهالی ورزش و مردم منطقه را به خود مشغول کرده است.
مسئولان ورزش کشور و آذربایجان شرقی باید متوجه باشند که ادامه روند کنونی بی توجهی به پوشش رسانه ای تور دوچرخه سواری ایران- آذربایجان نه تنها عاملی برای جلوگیری از ارتقای درجه تور خواهد بود ، چه بسا به دلیل نبود استقبال از سوی رسانه ها با چالش های جدیدی همچون بی رغبتی تیم های خارجی برای حضور در آن روبرو شود.
نبود نوآوری، حضور نیافتن تیم های قدر خارجی، بی توجهی به تشریفات مدرن در آیین های اهدای جوایز، تکیه بر عادت های گذشته و سنتی، بی توجهی به دعوت و حضور خبرنگاران رسانه های مختلف داخلی و خارجی، استفاده از مجریان ناکارآمد و گاها' کم اطلاع در مراسم های اهدای جوایز، بی خلاقیتی در میزبانی از تیم ها و دهها مشکل ریز و درشت از جمله چالش های مهم و تاثیرگذار تور بین المللی ایران- آذربایجان است.
اینکه حتی اعلام اسامی دقیق و صحیح رکاب زنان صاحب عنوان برای دریافت جوایز خود، با اغلاط مختلف املائی و تلفظی همراه است که موجب مزاح تماشاگران و اعضای تیم های شرکت کننده می شود، از ضعف هایی است که نیاز به اصلاح فوری دارد تا اگر در سال های آینده کیفیت تور در این مسایل حاشیه ای ارتقا نیابد، لااقل پایین تر نرود.
امسال مسئولان برگزاری تور سی یکم حتی در تامین ابتدایی ترین تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای خبرنگاران و عکاسان انگشت شماری که در تور حضور داشتند، ناتوان نشان دادند، به گونه ای که حتی کلاه های ایمنی برای عکاسانی که سوار بر موتورسیکلت ها بودند تامین نشد.
بی توجهی به مسایل مهمی همچون تبلیغات و رسانه ای کردن تور بین المللی ایران- آذربایجان طی سال های اخیر روند نزولی به خود گرفته است به گونه ای که مروری بر گذشته این تور حتی در سال های اولیه نشان می دهد که با وجود نبود امکانات امروزی در حوزه اطلاع رسانی و تبلیغات، استقبال مردمی و حضور تماشاگران انبوه در مسیرهای تور و به خصوص در نقطه آغاز و خط پایان با شور و حرارت فراوانی همراه بود که این مقوله امروز به هیچ عنوان دیده نمی شود.
به گزارش ایرنا، در کنار نقطه ضعف مربوط به پوشش رسانه ای، تور دوچرخه سواری ایران - آذربایجان از حضور نیافتن تیم های درجه یک و عنوان دار آسیایی و اروپایی رنج می برد که به عنوان مثال امسال از مجموع 17 تیم شرکت کننده ، تنها سه تا چهار تیم توانستند در مراحل شش گانه تور صاحب عنوان شوند.
کارشناسان معتقدند اینکه طی 31 دوره از برگزاری تور نیمه حرفه ای ایران- آذربایجان به عنوان قدیمی ترین تور آسیا، تنها هشت رکاب زن خارجی موفق به قهرمانی شده اند و مقام قهرمانی 23 دوره به ورزشکاران ایرانی اختصاص یافته است، به نوعی نشان دهنده سطح کیفی تیم های خارجی می باشد.
این در حالی است که بهترین دوران برگزاری تور بین المللی ایران- آذربایجان طی سال های 1993 تا 1997 بود که طی این سال ها رکاب زنان مطرحی همچون ' سرگئی بلوسوف ' (Sergej Belousov) و ' آندراج میزوروف ' ( Аndrej Mizurov ) از قزاقستان در تور شرکت داشتند که بعدها از ورزشکاران صاحب عنوان در تورهایی نظیر اسپانیا و توردوفرانس شدند.
اما رفته رفته و با گذشت زمان که باید تور ایران - آذربایجان به جایگاه رفیع و پایدارتری دست می یافت ، از تاثیرگذاری و سطح کیفی کاسته شد و از این رو ضروری است مسئولان وزارت ورزش و جوانان و همچنین فدراسیون دوچرخه سواری راهکارهای جدید و ابتکاری برای ارتقای جایگاه این تور ارایه دهند و اجرایی کنند.
البته نباید از نظر دور داشت که برگزاری مرتب و منظم و بدون مشکلات امنیتی و انتظامی طی 31 سال از نقاط مثبت و قوت تور بین المللی ایران- آذربایجان است که با همکاری و تعامل مطلوب بین سازمان ها، ارگان ها و نهادهای ورزشی و غیرورزشی آذربایجان شرقی حاصل شده و تاکنون نیز طبق برنامه زمان بندی و ثبت شده در موعد مقرر این تور برگزار شده و هیچگاه با تاخیر و یا تعطیلی همراه نبوده است.
امید است ، مسئولان وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون دوچرخه سواری و مدیران آذربایجان شرقی با رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت، قدیمی ترین تور دوچرخه سواری ایران و آسیا را در سال های آینده به یکی از رویدادهای ورزشی و اجتماعی پربیننده و پرمخاطب کشور تبدیل کنند.
از: سیدیحیی مرتضائی

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2817598
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
5152
7514
127208
2817598
امروز: چهارشنبه، 26 مهر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .