امروز یکشنبه, 04 تیر 1396 - Sun 06 25 2017
رصد پديده نجومي گذر عطارد از مقابل خورشيد در مراغه

مركز تحقيقات نجوم و اختر فيزيك مراغه ظهر روز دوشنبه پديده نجومي گذر عطارد از مقابل خورشيد را از آسمان اين شهرستان رصد مي كند.

 

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا  ؛ رئيس مركز تحقيقات نجوم و اختر فيزيك مراغه روز دوشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: پديده نجومي گذر عطارد از مقابل خورشيد در تمام شهرهاي ايران قابل رويت بوده و اولين نقطه قرارگيري آن مقابل خورشيد در ساعت 15 و 41 دقيقه روي مي دهد و در مناطق غربي كشور مدت زمان بيشتري اين پديده قابل رصد است.
حسين عبادي، افزود: اين پديده نجومي از اولين لحظه آغاز در آسمان مراغه با تلسكوپ و دوربين هاي دوچشمي مجهز به فيلتر خورشيدي قابل مشاهده است.
وي اظهار كرد: اين پديده در اين شهرستان همزمان با غروب خورشيد در ساعت 20 و 22 دقيقه به اتمام مي رسد و آخرين لحظه قابل مشاهده آن در كشور مربوط به شهرستان بانه در استان كردستان خواهد بود كه حدود 10 دقيقه پس از غروب خورشيد در مراغه است.
رئيس مركز تحقيقات نجوم و اختر فيزيك مراغه گفت: پديده گذر سياره عطارد از مقابل خورشيد همانند كسوف بوده كه در مقياسي كوچكتر اتفاق مي افتد كه در آن خورشيد، عطارد و زمين در يك مسير مستقيم قرار مي گيرد.
عبادي، افزود: گذر معمول سيارات زهره و عطارد در زمان‌هايي رخ مي دهد كه اين سيارات در گره مداري خود با زمين قرار مي‌گيرد و در اين حالت اين سيارات از مقابل ديسك خورشيد عبور مي‌كنند.
وي گفت: تعداد گذرهاي سياره عطارد نسبت به سياره زهره بيشتر بوده و هر قرن حدود 13 تا 14 بار شاهد گذر اين سياره از مقابل خورشيد هستيم.
رئيس مركز تحقيقات نجوم و اختر فيزيك مراغه يادآوري كرد: در قرن كنوني نيز گذر سياره‌ عطارد در ماه‌هاي ارديبهشت و آبان روي مي‌دهد كه در آبان، عطارد در حال عبور از گره‌ صعودي بوده و در مدار بيضوي خود به خورشيد نزديكتر و قطر ظاهري اين سياره هنگام عبور ۱۰ ثانيه‌ قوسي است.
عبادي، ادامه داد: در ارديبهشت ماه، اين سياره از گره‌ نزولي با اندازه‌ ظاهري ۱۲ ثانيه‌ قوسي عبور و به زمين نسبت به خورشيد نزديكتر است.
پديده نجومي گذر سياره عطارد (تير) از مقابل خورشيد در آسمان ايران از ساعت 15 و 41 دقيقه آغاز و تا 19 و 58 دقيقه غروب خورشيد در تهران قابل رويت است و هرچه به طرف غرب كشور حركت شود به اين مقدار افزوده مي شود و پس از آن نيز در كشورهاي غربي ايران از جمله ليبي و مصر در ساعت 23 و 30 به اتمام مي رسد.
گذرهاي ارديبهشتي در فاصله زماني 13.7 يا 33 سال و گذرهاي آباني هر 13 يا 33 بار رخ مي دهد.
از آخرين باري كه گذر عطارد از ايران قابل رويت بود، 13 سال مي گذرد كه اين واقعه در 17 ارديبهشت سال 82 روي داده است.
تير يا عطارد كوچك‌ترين و نزديك‌ترين سياره به خورشيد در منظومه خورشيدي بوده كه سطح رو به خورشيد آن، به‌دليل نزديكي به خورشيد، بسيار داغ و رويه پشت به خورشيد آن نيز بسيار سرد است.
مركز نجوم و اختر فيزيك مراغه در ارديبهشت سال 1381 با موافقت شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به عنوان يك مركز پژوهشي تأسيس شد.
فعاليت هاي پژوهشي اين مركز از سال 1382 آغاز شده كه علاوه بر محققان دانشگاه هاي داخل كشور محققاني از موسسات پژوهشي خارجي چون موسسه پژوهشي ايزميران روسيه، رصدخانه كوت دازور فرانسه، رصدخانه بويراكان ارمنستان و دانشگاه باكو در قالب قراردادهاي پژوهشي با اين مركز همكاري داشته اند.
تاكنون اجراي ٤٤٥ طرح پژوهشي توسط محققان در اين مركز پيشنهاد شده كه نتيجه آن چاپ بيش از 320 مقاله ISI ، ارايه 42 مقاله در كنفرانس هاي علمي بين المللي و ارايه 32 مقاله در همايش هاي علمي ملي است.
اين مركز از مهرماه سال 1392 نيز فعاليت آموزشي خود را با پذيرش چهاردانشجو در دوره كارشناسي ارشد و دكتري رشته فيزيك نجومي آغاز كرده است.
مراغه با حدود 250 هزار نفر جمعيت در 147 كيلومتري جنوب تبريز مركز استان آذربايجان شرقي واقع است.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2157851
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
5134
6078
147788
2157851
امروز: یکشنبه، 04 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .