امروز چهارشنبه, 07 تیر 1396 - Wed 06 28 2017
بیماری تب برفکی خطری برای انسان ندارد

دکترای دامپزشک حرفه ای گفت: بیماری تب برفکی خطری برای انسان ندارد و از این جنبه نگرانی وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا  ؛ مهدی قیامی راد در گفت و گو  با خبرنگار مهر در خصوص بیماری تب برفکی اظهار داشت: بیماری تب برفکی که در استان ما به نام دباغ شناخته می شود، بیماری بسیار عفونی و به شدت واگیردار در دام هایی مثل گاو و گوسفندان است.

وی تصریح کرد: عامل این بیماری از خانواده پیکورنا ویریده، جنس افتوویروس است که دارای هفت سروتیپ  SAT۱، SAT۲، SAT۳، Asia۱،   A، C و O می باشد.

دکترای دامپزشک حرفه ای افزود: این ویروس های RNA دار، تغییرات شدید آنتی ژنی داشته و تیپ های زیادی دارند.

قیامی راد با بیان این که این بیماری برای انسان خطری ندارد، گفت: مرگ و میر عمدتا در دام های جوان و به دلیل عوارض میوکاردیت دراین گروه سنی اتفاق  می افتد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد با بیان این که  ویروس عامل بیماری  به روش مستقیم یعنی تماس دام آلوده با دام حساس و  به صورت غیر مستقیم نیز منتقل می شود، اذعان داشت: بیماری تب برفکی  به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از مهمترین موانع تامین بهداشت و تولیدات دامی و فراورده های آن است.

وی اظهار داشت: اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای، مراقبت کلنیکی و  سرولوژیکی و  واکسیناسیون از جمله راه های توصیه شده برای کنترل این بیماری است.

قیامی راد با بیان اینکه این بیماری مشترک نیست، گفت: تب برفکی با وجود اینکه پیشگیری دارد اما درمان ندارد و درمان آن به شکل علامتی یعنی آنتی بیوتیک و ویتامین تراپی است.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2178820
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
4385
5911
168757
2178820
امروز: چهارشنبه، 07 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .