امروز جمعه, 02 تیر 1396 - Fri 06 23 2017
همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد شهادت شیخ محمد خیابانی برگزار شد

 

همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد شهادت شیخ محمد خیابانی در دانشگاه آزاد اسلامی شبستر برگزار شد تا صاحب نظران و تاریخ پژوهان برای معرفی ابعاد مختلف شخصیت این روحانی مبارز به زادگاهش سفر کنند.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا به نقل از ایرنا ؛ محمد عبدخدایی با سفر به زادگاه شیخ محمد خیابانی و پدرش آیت الله غلامحسین عبدخدایی در این همایش یک روزه گفت: انگلیس در کشتن خیابانی دست داشت زیرا می خواست یک نظامی را سر کار بیاورد و تا بتواند تمام آزادی خواهان را سرکوب کرده و میرزا کوچک خان را بکشد.
وی که در زمان حاضر دبیر کلی جمعیت فدائیان اسلام را عهده دار است، افزود: نام شیخ زنده است و همچنان زنده خواهد ماند.
وی گفت: نام کسانی که در راه آزادی این مملکت و مبارزه با استکبار جهانی و قدرت های بزرگ گام برداشته اند، بر سینه تاریخ خواهد درخشید.
دبیر علمی همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد شهادت شیخ محمد خیابانی هدف از برگزاری این همایش را بازخوانی بخشی از تاریخ معاصر ایران در دوره مشروطه و بعد از مشروطه و در عین حال بررسی تاریخ مبارزات مردمی دانست و گفت: این همایش در عین حال بازخوانی تاریخ محلی است.
منیژه صدری گفت: بیش از 50 چکیده مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود که چکیده منتشر شده آنها در روز همایش توزیع شد و اصل مقالات بعد از همایش چاپ می شود.
وی گفت: نقش علمای آذربایجان در اتحاد و همبستگی ملی در ایران، خاندان و موقعیت فرهنگی اجتماعی شیخ محمد خیابانی و خاندان همسرش، مبارزات ضد استبدادی شیخ محمد خیابانی در دوره مشروطه و مبارزات ضد استعماری شیخ محمد خیابانی از جمله محورهای این همایش است.
وی افزود: از دیگر محورهای این همایش می توان به اتحاد اسلامی عثمانی و شیخ محمد خیابانی، بررسی زمینه‌های قیام شیخ محمد خیابانی، ارزیابی قیام شیخ محمد خیابانی، افکار و عقاید ملی شیخ محمد خیابانی، تحریف قیام شیخ محمد خیابانی و منبع شناسی (اسناد داخلی و خارجی، خاطرات، مطبوعات) اشاره کرد.
همایش ملی بزرگداشت شهید شیخ محمد خیابانی با همکاری موسسه دیارکهن٬ کتابخانه و اسناد ملی٬ دانشگاه تبریز٬ انجمن ایرانی تاریخ٬ انتشارات مهد آزادی٬ موسسه مطالعات تاریخ معاصر٬ شهرداری شبستر و شهرداری خامنه و چند نهاد دیگر برگزار شد.
شبستر با حدود 125 هزار نفر جمعیت در 71 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.
این شهر زادگاه بزرگانی همچون شیخ محمود شبستری، شیخ محمد خیابانی و آیت الله غلامحسین عبدخدایی است.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2143664
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
3271
4691
133601
2143664
امروز: جمعه، 02 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .