امروز جمعه, 27 مرداد 1396 - Fri 08 18 2017
ایجاد مرکز تکثیر و پرورش حیوانات آزمایشگاهی در دانشگاه تبریز

رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز از صدور مجوز رسمی برای ایجاد مرکز تکثیر و پرورش حیوانات آزمایشگاهی به عنوان یک طرح کار آفرینی در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، جواد اشرفی هلان رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز ، با اعلام این خبر و با بیان اینکه امروزه استفاده از حیوانات آزمایشگاهی در پژوهش های علوم زیستی جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است، گفت: مراکز پژوهشی برای پیشبرد مقاصد علمی خود هزینه های سرسام آوری را صرف این مهم می نمایند و البته نتایج به دست آمده نه تنها از نظر علمی بلکه از نظر اقتصادی سود سرشاری را برای آنها به ارمغان می آورد.

وی با اشاره به اینکه شباهت فیزیولوژیکی و ژنتیکی زیاد حیوانات آزمایشگاهی رایج به انسان و هزینه کم پرورش آنها از جمله ویژگی های مهم در تکثیر و استفاده از آنها بوده است، افزود: از این رو با ایجاد مراکز پرورش حیوانات آزمایشگاهی می توان خدمتی نوین در عرصه مطالعات علمی باشد که در بسیاری از مراکز علمی نبود فضای کافی و نگرانی از بابت بو و بیماری های ناشی از حیوانات مورد مطالعه مانع از ایجاد چنین مراکزی شده است، که خوشبختانه در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز با ارایه طرحی و با استفاده از علم پرورش و تکثیر صحیح و اصولی این مشکلات را بر طرف ساخته ایم.

اشرفی هلان در ادامه با بیان اینکه ایجاد این مرکز در راستای پاسخ گویی به نیازهای تحقیقاتی و آموزشی دانشگاه های مختلف منطقه بوده است، تصریح کرد: به منظور تکثیر و پرورش گونه های رایج و کمیاب حیوانات آزمایشگاهی در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته تا اینکه در این مرکز پرورش حیوانات در بخش‌های جداگانه با اتاق های مجهز و استاندارد از نظر نور، حرارت ورطوبت و نیز رعایت شرایط بهداشتی صورت گیرد.

رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه این مرکز در حال حاضر فعالیت های خود را در زمینه پرورش و تکثیر موش کوچک سوری و موش سفید بزرگ (صحرایی) متمرکز کرده است گفت: این مرکز برای اولین بار در ایران توانسته است به پرورش هامستر نژاد چینی اقدام نماید و برای گسترش فعالیت‌های خود نیز برنامه‌هایی تدوین کرده است.

به گفته وی اجرای این طرح از مهر سال گذشته زیر نظر دکتر عمادخلیل زاده، معاون پژوهش و فناوری دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز و دکتر غلامرضا وفایی سیاح، استادیار و مسئول بخش فیزیولوژی این دانشکده و با به کارگیری توانمندی‌های انجمن علمی دانشجویی دانشکده دامپزشکی آغاز شده و اخیرا توانست مجوز رسمی ایجاد این مرکز را از دانشگاه تبریز اخذ نماید.

اضافه می نماید: این طرح در جشنواره دانشجویی دانشگاه تبریز و در بخش کارآفرینی، به عنوان طرح برتر انتخاب شده است.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2467106
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
3068
5841
99354
2467106
امروز: جمعه، 27 مرداد 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .