امروز جمعه, 31 شهریور 1396 - Fri 09 22 2017
نمایش احکام و فرامین دوره قاجاری در موزه قاجار تبریز

به‌ مناسبت روز جهانی موزه‌ نمایشگاهی از احکام و فرامین سلاطین قاجار به میرزا یوسف خان مستشار الدوله تا چهارم خرداد در موزه قاجار تبریز برای بازدید علاقمندان دایر است.به گزارش پایگاه خبری مهرصبا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، نمایشگاه احکام و فرامین سلاطین قاجار مربوط به میرزا یوسف خان مستشار الدوله، شامل 31 عدد از فرامین و احکام صادر شده به وی می باشد.
در این گزارش با اشاره به اینکه اسناد و مکتوبات یاد شده پیش از این در موزه آذربایجان نگهداری می شد، خاطرنشان کرد: به جهت ارتباط موضوعی این احکام و فرامین با دوره قاجار، اسناد به موزه قاجار انتقال یافته و به مدت یک هفته در خانه امیر نظام گروسی در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
در گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه اسناد مذکور از نظر تحقیقاتی و پژوهشی بسیار ارزشمند هستند، یکی از اهداف اداره کل از برپایی این نمایشگاه، ترغیب پژوهشگران به تحقیق و پژوهش در خصوص احکام و فرامین عنوان شده است.
میرزا یوسف خان مستشار الدوله یکی از پیشروان و آزادی خواهان دوره قاجار در زمان سلطنت ناصرالدین شاه بود و با نوشته های خود نقش بسزایی در مبانی فکری نهضت مشروطه در سال های بعد داشت.
موزهٔ قاجار یکی از موزه‌های شهر تبریز است. این موزه در محل خانهٔ امیرنظام گروسی و در محلهٔ ششگلان قرار گرفته‌است. موزهٔ قاجار در سال 1385 خورشیدی پس از مرمت و بازسازی، به‌طور رسمی راه‌اندازی شد.
کتاب 'یک کلمه' با مضمون ضرورت ترویج قانون گرایی در ایران دوره ناصری از جمله آثار گرانقدر میرزا یوسف خان مستشارالدوله است که گفته می شود با آن کتاب در زندان آن قدر بر سرش کوبیدند که چشمان اش کور شد.
خانه امیرنظام گروسی که در دوره ناصرالدین شاه و در زمان پیشکاری امیر نظام گروسی و توسط وی ساخته شده‌است در سال 1370 توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شد با شماره 1749 در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردید. پس از مرمت و بازسازی بنا با حفظ ویژگی‌های معماری و شاخص‌های سنتی بنا به عنوان موزه قاجار مورد استفاده قرار گرفت. این موزه در نزدیکی مقبره الشعرا تبریز که مدفن بیش از 400 شاعر نامی از جمله شهریار، قطران، اسدی طوسی، فاریابی و ثقةالاسلام است قرار دارد.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2657482
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
4943
7501
124546
2657482
امروز: جمعه، 31 شهریور 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .