امروز دوشنبه, 08 خرداد 1396 - Mon 05 29 2017
ناسا: یکی از قمرهای مشتری زیست‌پذیر است !

 

ناسا به تازگی اعلام کرده است که احتمالا «اروپا»، یکی از اقمار سیاره مشتری، از مواد شیمیایی لازم برای امکان حیات برخوردار است.به گزارش پایگاه خبری مهرصبا ؛  ناسا، سازمان فضایی آمریکا، اعلام کرد که بر طبق یک تحقیق تازه، میزان هیدروژن و اکسیژن موجود در سطح این ماه کوچک با ترکیب آنها در سطح کره زمین قابل مقایسه است. این بدان معناست که ساختارهای اصلی ایجاد حیات می‌تواند در آن وجود داشته باشد.
سطح اروپا از یخ پوشیده شده ‌است. گمان می‌رود که در زیر این سطح یخی یک اقیانوس آب شور موجود باشد. در این مطالعه که توسط یکی از آزمایشگاه‌های ناسا انجام شده‌است، برای تخمین میزان مواد شیمیایی موجود در این سیاره، دانشمندان به بررسی اثر آب شور اقیانوس روی صخره‌های سطح آن پرداخته شده ‌است. در این پدیده- که در سطح کره زمین هم اتفاق می‌افتد- آب شور به سوراخ‌های صخره‌ها راه پیدا می‌کند و از ترکیب شدن نمک و مواد شیمیایی داخل صخره‌ها، هیدروژن آزاد می‌شود.
در این تحقیق که حاوی فرمول‌های پیچیده‌ای است، و بر اساس دانش قبلی که از سطح اروپا موجود بود، دانشمندان تلاش کردند با مطالعه میزان شکستگی صخره‌های سطح این سیاره و میزان شکل‌گیری صخره‌های تازه میزان هیدروژن موجود در آن را حدس بزنند.
اما برای تخمین میزان اکسیژن موجود دانشمندان به مطالعه سطح سیاره پرداختند. آنها دریافتند که پرتوهای ساطع‌شده از سمت مشتری، باعث جدا شدن اجزای تشکیل‌دهنده مولکول آب یخی و آزاد شدن اکسیژن موجود در آن می‌شود.
دانشمندان متوجه شدند که میزان اکسیژن موجود در این سیاره 10 برابر هیدروژن است که تقریباً برابر با وضعیت کره زمین است.
یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این کشف تازه، کمک به دانشمندان برای درک بهتر این قمر مشتری و زیست‌پذیری احتمالی آن است.
ناسا در مراحل اولیه ساخت فضاپیمایی برای ارسال به اروپاست. امید این است که این فضاپیما در اواسط دهه ۲۰۲۰ میلادی از نزدیکی این قمر کوچک عبور کند و عکس‌هایی با کیفیت بالا برای دانشمندان ارسال کند.

منبع:آنا

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

1991369
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
3500
7473
198863
1991369
امروز: دوشنبه، 08 خرداد 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .