امروز سه شنبه, 28 شهریور 1396 - Tue 09 19 2017
مراكز ترك اعتیاد و ضرورت نظارت مضاعف

اردوگاه های ترك اعتیاد در صورتی كه وظایف تعریف شده خود را به درستی انجام دهندتاثیرشگرفی در زدودن پدیده شوم اعتیاد از جامعه خواهند داشت،اماهرگونه اهمال و اشتباه و نظارت نشدن بر رفتارآنها،می تواند ضربه ای مهلك بر روح و روان فردمعتادبرجا گذارد و آنها را از نجات دوركند.

 

گر چه اعتیاد خطر جدی برای جامعه محسوب می شود اما نوع برخورد و بازپروری فرد گرفتار شده در دام اعتیاد، در آینده او بسیار تاثیرگذار است و در این بین نوع رفتارهایی كه با معتادان در اردوگاه های ترك اعتیاد صورت می گیرد نیز از عوامل تعیین كننده محسوب می شود.
این خطر تشدید می شود وقتی كه جوانان و نوجوانان نیز هدف اصلی در این مسیر تاریك قرار می گیرند تا این سرمایه های انسانی به نابودی كشانده شوند و به یقین در این صورت نوع رفتارها باید كاملا عالمانه و بر اساس چارچوب های معقول و منطقی باشد.
مراكزی با عنوان اردوگاه های ترك اعتیاد ایجاد شده كه برخی از آنها قانونی و دارای مجوز از سازمان بهزیستی است، اما تعدادی از آنها نیز به صورت غیرقانونی فعالیت می كنند كه به هیچ عنوان فعالیت غیرقانونی این مراكز قابل توجیه نیست.
مراكز قانونی ترك اعتیاد خود نیاز به نظارت و پایش مستمر دارند چه رسد به اینكه مراكزی باشند كه به طور غیرقانونی در این امر خطیر فعالیت كنند كه نه تنها مشكلی را حل نمی كنند بلكه مشكلات دیگری را نیز برای جامعه ایجاد می كنند.
نظارت نداشتن بر این مراكز و گاهی استفاده از روش های درمانی تایید نشده حتی ممكن است زیان های جسمانی به بار آورده و منجر به مرگ فرد معتاد نیز شود.
استان البرز نیز مانند سایر استان های كشور از معضل اعتیاد و تاثیرات ناشی از مصرف مواد مخدر بی نصیب نبوده است، اما باید برای ریشه كنی این پدیده شوم اجتماعی به گونه ای چاره اندیشید تا از بروز پدیده منفی دیگر یعنی نابودی سرمایه های انسانی جلوگیری كرد.
مدیركل بهزیستی استان البرز معتقد است پیشگیری و ساماندهی در بحث اعتیاد جامع و كامل نیست.
داریوش بیات نژاد به خبرنگار ایرنا گفت: برای اقدام در این زمینه با محدودیت های اجباری مواجه می شویم. یكی از دغدغه ها در زمینه ترك اعتیاد اشتغال افراد بهبود یافته است تا دوباره گرفتار این بلای شوم نشوند.
وی خاطرنشان كرد: سن مصرف مواد مخدر رو به كاهش است و در ترك اعتیاد نیز مشكل نخست این است كه اراده فرد قوی نیست، علاوه بر این نگاه جامعه و حتی خانواده به او بدبینانه است و آشنایی كم با خطرات اعتیاد دربین افراد جامعه نیز بر مشكلات می افزاید.
مدیركل بهزیستی استان البرز گفت: مراكز بهزیستی كه مسیربهبودی را برای افراد خودمعرف برای ترك اعتیاد هموار می سازد، دوره درمانی معمولا 90 روزه دارد كه بین دو تا سه ماه از دوره درمان اقامتی است.
وی اضافه كرد: اكنون در البرز 120كمپ ترك اعتیاد به متقاضیان خدمات ارائه می دهند كه 10 كمپ در سه ماه گذشته در اجرای طرح های نظارتی بهزیستی غیرمجاز شناخته و از فعالیت آنها جلوگیری به عمل آمده است.
وی یادآورشد: دركمپ های ترك اعتیاد علاوه براقدامات درمانی،كارگاه های اشتغالزایی هم ایجاد شده تا زمینه برای افزایش توان فرد معتاد خودمعرف فراهم شود.
بیات نژاد گفت: برای تعطیلی یك كمپ در ابتدا اخطارهای لازم داده می شود و درصورت بی توجهی از فعالیت آن جلوگیری خواهد شد.
موضوع فعالیت 18 كمپ در منطقه كمالشهر كه این منطقه 130هزار نفر جمعیت دارد و برخی از مراكز بازپروری در كنار مدارس قرار گرفته را نیز از مدیركل بهزیستی جویا شدیم كه وی در پاسخ گفت: این موضوع با اعتراض هایی ازسوی آموزش و پرورش استان همراه بود كه پس از نشست های مختلف این امر به تایید رسید كه فعالیت این كمپ ها مشكلی را برای مراكز آموزشی منطقه ایجاد نمی كند.
وی خاطرنشان كرد: علت اینكه كمپ های ترك اعتیاد بیشتر در منطقه كمالشهر هستند به آن دلیل است كه دراین منطقه بیشترین آمار اعتیاد را شاهد هستیم و در این كمپ ها استاندارد رعایت شده و مزاحمتی برای مراكز آموزشی ندارند.
دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان البرز نیز در این باره به خبرنگار ایرنا، اظهار كرد: دریك دوره شاهد شكل گیری قارچ گونه مراكز ترك اعتیاد بودیم كه با اجرای طرح های ساماندهی شمار آنها به 120 مركز رسید.
علی اسدیان افزود: با هماهنگی بهزیستی، دانشگاه علوم پزشكی، نیروی انتظامی و مراجع قضایی عملكرد مراكز ترك اعتیاد تحت نظارت مستمر و كامل قرار دارد و این مراكز از یك نگاه فرصت است چراكه سیاست برون سپاری به بخش خصوصی برای كمك به مراكز ماده 16 كه دولتی است صورت می گیرد و ازسوی دیگر درصورت نظارت بیشتر می توان دراین زمینه گام های موثرتری را برداشت.
وی با اشاره به اینكه سال گذشته جلسات متعدد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با دستگاه‌های مختلف برگزار شد، گفت: در حوزه مبارزه با مواد و درمان معتادان مواد مخدر كلاس‌های آموزش و پیشگیری متعددی برگزار شد.
وی با اشاره به اینكه قانونگذار به جهت اینكه همه دستگاه‌ها در زمینه مبارزه با مواد مخدر همكاری كنند، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر را تشكیل داده است، گفت: بخشی از اعتبارات شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر در زمینه آموزش مصرف می شود كه دراین زمینه درسال گذشته چهار هزار و 100 دانشجو ، 30 هزار دانش آموز ، 47هزار نفر از والدین آموزش های لازم را گرفتند.
اسدیان گفت: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان البرز در مناطقی كه خطرات بیشتری دانش‌آموزان را تهدید می‌كند آموزش و پیشگیری از اعتیاد به موادمخدر را با جدیت در دستور كار خود قرار داده است.
وی تاكید كرد: مجوز جدید برای فعالیت كمپ ها داده نخواهد شد و با توجه به موضوع فعالیت 18 كمپ در منطقه كمالشهر با هماهنگی آموزش و پرورش درصدد آن هستیم تا مشكلات برطرف شود و درصورت عدم حل نسبت به جابجایی اقدام خواهد شد .
دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان البرز یادآورشد: در یك مقطعی قرار گرفتن كمپها در مجاورت مراكز آموزشی اجتناب ناپذیر بود اما اگر مشكلی دراین زمینه بوجود آید قطعا پیگیری می شود و در كمیسیون های این شورا جانمایی این مراكز تحت كنترل قرار گرفته است.

منبع : ایرنا

 

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2636640
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
2940
4218
103874
2636640
امروز: سه شنبه، 28 شهریور 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .