امروز یکشنبه, 29 مرداد 1396 - Sun 08 20 2017
انکوباتورها و تاثیر آن بر كارآفرينى (قسمت اول)

بابک کبیری طی مقاله ای با عنوان انکوباتورها و تاثیر آن بر كارآفرينى  در پایگاه خبری مهرصبا نوشت : كارآفرينى به عنوان يك پديده نوين در اقتصاد نقش مؤثرى را در توسعه و پيشرفت اقتصادى کشورها يافته است. كارآفرينى در اقتصاد رقابتى و مبتنى بر بازار امروزه داراى نقش كليدی است. به عبارت ديگر در يك اقتصاد پويا، ايده ها، محصولات و خدمات همواره در حال تغيير مى باشند و در اين ميان كارآفرين است كه الگويى براى مقابله و سازگاری با شرايط جديد را به ارمغان مى آورد. از اين رو در يك گسترده وسیع تمام عناصر فعال در صحنه اقتصاد (مصرف كنندگان، توليد كنندگان و سرمايه گذاران) بايد به كارآفرينى بپردازند و به سهم خود كارآفرين باشند. آنچه در اين رابطه اهميت دارد اين است كه عليرغم اهميت روزافزون اين پديده و نقش فزاينده آن در اقتصاد جهانى كمتر به اين موضوع پرداخته ميشود. وضعيت اقتصادى كشور و تركيب جمعيتى امروزه بيش از پيش مارا نيازمند يافتن زمينه هاى پيشرو در صحنه اقتصادى مى كند و در اين راستا ضرورت داشتن مدل، الگوها و راهكارهاى مناسب جهت آموزش، تربيت و استفاده بهينه از نيروى فعال و كارآفرين بيشتر مى‌شود.

 

قدرت و توان اقتصادی یک کشور و نیز دستیابی به پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیکی به منظور کسب توان رقابت در عرصه بین المللی تا حد زیادی بستگی به تعامل و ارتباط مثبت بین اهداف ما دارد.

 

انكوباتورها يا مراكز رشد با ايده كاهش ريسك‌ راه اندازى و بالا بردن ضريب موفقيت مؤسسات نوپا و تقويت نقش مثبت آنان در كارآفرينى، كاهش فاصله علم و صنعت و كاستن هزينه های تحقيقاتى مربوط به تجارى سازى، در بسيارى از كشورهاى دنيا تجربه شده است كه مطالعات انجام شده حاكى از عملكرد بسيار مثبت آنان است.

 

مقدمه:

 

نگرش به وجود آمده در جهت افزايش سهم بخش خصوصى در فعاليتهاى فناورى و پژوهشى اقتصاد محور و نيز توجه به كارآفرينى مولد براى دانش آموختگان، نياز به شكل‌گيرى موسسات خصوصى در عرصه هاى مختلف فناورى را آشكار مى سازد. بنيانگذاران اين موسسات كه به عنوان كارآفرينان مخاطره جو مطرح مى‌شوند، دست به گريبان مشكلاتى از قبيل هزينه بالاى راه اندازی و فقدان تجربه در زمينه هاى مديريتى به ويژه در حيطه فناورى، عدم آشنايى با شيوه هاى تجارى سازى ايده ها و... هستند كه در بيشتر موارد سبب كاهش انگيزه ها و يا عدم موفقيت چشمگير مى‌گردد.

 

مراكز رشد يا انكوباتورها با هدف كاهش اين مخاطرات و تضمين موفقيت موسسات نوپا و تقويت نقش مثبت آنهادر كارآفرينى در بسيارى از كشورها جهان تجربه شده اند مركز رشد واحدهاى علم و فناورى مركزى است با مجموعه اى از فعاليت ها كه در آن كارآفرين و موسسات كوچک و متوسط به اطلاعات و مشاوره‌های ضرورى و نيز خدمات و تجهيرات با ارزش افزوده بالا دسترسى دارند اين مجموعه از خدمات زمينه شكل‌گيرى رشد و توسعه موسسات نوپاى فعال در زمينه‌های فناورى و اشتغال‌زایی با جهت‌گيرى اقتصادى را فراهم مى نمايد.

 

تجربه بسیاری از انكوباتورها حاكى از موفقيت بيش از 80٪ مؤسساتی است كه سالهای ابتدايى خود را در انکوباتور مستقر بوده‌اند، حال آنکه آمار نشان می‌دهد 75٪ مؤسسات تازه تاسیس که از حضور در یک انکوباتور بي بهره بوده‌اند دچار شكست شده‌اند. ( مهدی، حمید، 1384 (http://fa.istt.ir))

 

انكوباتور چيست؟

 

انكوباتور از نظر لغوی، نام دستگاهى است كه گرماى لازم را برای تبديل تخم به جوجه فراهم آورده و نوزادانى را كه زودتر از موعد مقرر به دنیا آمده‌اند، به رشد لازم مى‌رساند. رابطه انكوباتور و تجارت در اينست كه يک انكوباتور تجارى اید‌ه‌ها و فكرهای كارآفريانه را به مرحله رشد و تكامل مى‌رساند.

 

يک انكوباتور يا مركز رشد مجموعه‌اى متشكل از يك يا چند ساختمان است كه واحدهای تحقیقاتى نوپا نظیر هسته‌های تحقیقاتی دانشگاهى، شركتهاى تحقيقاتى خصوصى و مراكز تحقيق و توسعه صنایع و سازمانهای اجرايى به صورت موقت در آن مستقر و از خدمات پشتیبانی دايرشده در اين مركز، بهره‌مند می‌شوند. (ابراهیمی و همکاران، (www.imi.ir)).

 

انكوباتور يا مركز رشد، مكانی است كه كسب و كارهای جدید در آن خلق مى شود. اين مراكز از كارآفرینان قبل از اينکه طرح آنها به مرحله اى برسد كه بتوان بر آن سرمايه‌گذارى كرد، حمايت مى کنند.

 

اين مراكز شرايطى را براى كارآفرینان، مخترعن و نوآوران فراهم مى‌كنند كه بدون اينکه ذهن خود را با ریسک‌پذيرى اجرای طرحهاى خود مشغول كنند، با سرمايه كم و ريسک پذيرى كمتر با خاطرى آسوده و با احساس مسئولیت بیشتر به اجراى طرح تحقيقاتی خود بپردازند.

 

انكوباتورها محل ايجاد شرکتهاى كوچک و متوسط و حمايت کننده آن هستند. وظيفه اين مراكز تبديل واحدهای تحقيقاتی  نوپا و (SME)ها به موسسات توسعه يافته تحقيقاتی و اقتصادى آماده ورود به بازار است.

 

انكوباتورها محل ایجاد اين شركتها هستند. مراكز رشد فقط يكى از حلقه‌های زنجيره ارزشى هستند كه قرار است ايده را به محصول قابل عرضه به بازار تبدیل كند. پاركهاى علم و فناورى امكاناتى را فراهم مى‌کنند تا شركتهاى كوچك تاسيس شده در كنار دانشگاهها و مراكز تحقیقاتی صنایع بزرگ به یک هم‌افزایی و ارزش افروده بالايی برسند و در توليد ملى و بهبود وضعیت اقتصادی نقش ويژه‌ای را ايفا مى‌کنند.

مراكز رشد در كنار پاركهاى علم وفناورى با حمايت پژوهشگران در اجراى طرحهاى تحقیقاتى خود در رشد كيفيت صنعت، كيفیت پژوهش در دانشگاهها و كاهش فرار مغزها در اثر حمايت از طرحهای تحقیقاتی و رضایت شغلى دركشور نقش  بسزايی دارند. ( روایی، امیرحسین،1385( www.tebyan.net).

ادامه دارد....

 

 

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2477315
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
2205
5863
109563
2477315
امروز: یکشنبه، 29 مرداد 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .