امروز چهارشنبه, 26 مهر 1396 - Wed 10 18 2017
امنیت ودفاع سایبری

 

 کاشف الدین بیضایی طی یادداشتی با عنوان امنیت ودفاع سایبری در پایگاه خبری مهرصبا نوشت: در طول چند سال گذشته در مورد تهدیدات سایبری پیشرفته و تاثیر آنها، هر دو بالقوه و بالفعل، در زیرساخت اطلاعات کشور مورد بحث می باشد. تهدیدات سایبری در پیچیدگی و رسیدن به هدف  روشهای متفاوتی بایستی دنبال کرد یک مدل  دفاع سایبری در برابر بسیاری از حمله سایبری پیشرفته  ممکن موثر نباشد

    شرايط جنگ و دفاع در عصر سايبر چنان متحول شده است كه ما نيازمند طيف جديدي از مديران و فرماندهان دفاعيِ آشنا و بعضاً مسلط به فناوري اطلاعات و ارتباطات هستيم . اصول نوين حاكم بر فضاي سايبر، ما را ملزم به شناخت فضاي جديد و استفاده مناسب از دانش و ابزارهاي روزمي نمايد

متاسفانه در گذشته و تا حدود زيادی در شرايط فعلی بوقوع نپيوسته، و انگيزه های حرفه ای موجب گشته است تا مديران ارشد بيشتر به جنبه های استراتژيکی، تاکتيکی و تکنولوژی ابزاری (مواد و انرژی) در مورد مسائل نظامی وغیر نظامی توجه داشته باشند، تا عوامل اطلاعات و حتی مديريت. يعنی هنوز هم داشتن هواپيمای جنگنده .. با هزينه سرسام آور را به داشتن يک سيستم اطلاعاتی مدرن و جامع و صرف هزينه برای آن ترجيح ميدهند و اين در حاليست که با تخصيص هزينه يک يا دو موشک يا هواپيما و چرخبال ، امکان پياده سازی سيستم اطلاعاتی مناسبی که ضريب حفظ و صيانت همان دسته ابزار را بطور قابل توجهی افزايش دهد، وجود دارد.

فضاي سايبر در معنا به مجموعه هايي از ارتباطات دروني انسانها از طريق كامپيوتر و مسائل مخابراتي بدون در نظر گرفتن جغرافياي فيزيكي گفته مي شود. بهتراست  چنین تعریف کنیم:  محیط الکترونیکی واقعی است که ارتباطات انسانی به شیوه ای سریع، فراتر از مرزهای جغرافیایی و با ابزار خاص، خود؛ در آن، زنده و مستقیم روی می‌دهد.

 

    در عصر حاضر جنگ، تهاجم و دفاع در صحنه فيزيکی نبرد خلاصه نميشود. بلکه فناوری اطلاعات  نيز تحت تاثير برخورد بين دولتها و ملتها قرار گرفته است. در واقع مدتی است که نبرد در  دنيای شبکه های رايانه ای وفضایی سایبر نيز آغاز شده است و مسئولين ذيربط در مقطع کنونی نيز ميبايست  سپرهای محافظ و دژهای مستحکمی برای حفظ استقلال و امنيت ايران اسلامی در اين خصوص  بنا نمايند.

امروزه امنیت رایانه وفضای سایبر در سطح جامعه ودر تمام جهان یک امر ضروری است با برطرف کردن ضعف‌های سیستم‌های رایانه‌ای ونرم‌افزارها، حفاظت بیشتری پدید میطلبد.هم چنین استفاده از روش‌های رمزگذاری روی داده ها، لایه سوکت‌های امن، جداسازی داده ها، میتواند روشهای مفیدی برای جلوگیری از دستیابی هکرها به داده‌ها شود.و در آخر اینکه محتمل بودن جرایم سایبر سیاسی با افزایش مهارت تعداد بیشتری از افراد در برنامه نویسی ونفوذ به سیستم‌های رایانه افزایش می‌یابد، اما تروریسم وجاسوسی رایانه‌ای تنها تهدیدهایی برای شبکه‌های رایانه‌ای نیستند!!جرایم سایبر می‌تواند امنیت وخلوت افراد را نیز همانند امنیت جامعه به خطر بیندازد لذا براساس انچه که گفته شد در زمینه دفاع همه جانبه در مقابل حملات سایبری موارد زیر (سیاست امنیتی)پیشنهاد می گردد::

·         سياستهای امنيتی فيزيکی، مانند کنترلهای دسترسی فيزيکی

·         سياستهای امنيتی شبکه، مانند سياستهای پست الکترونيکی

·         سياستهای امنيتی داده، مانند کنترل دسترسی و کنترل صحت

·         سياست های امنيتی نرم افزاری ، مانند توليد نرم افزار مورد نياز

 یاداشت اول در خصوص سایبر نگاشته شده ادامه دارد ...

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2813056
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
610
7514
122666
2813056
امروز: چهارشنبه، 26 مهر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .