امروز پنج شنبه, 08 تیر 1396 - Thu 06 29 2017
یادداشت مولاوردی برای دختر مظلوم شهرم!

 

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در یادداشتی نوشته است، اینک که دختر جوان شهرمان به خون خفته است ماییم و یک ابراز تاسف برای پدری جنایتکار و تسلیت به مادری که به یکباره تمام هستی خود را از دست داده است و سر تکان دادن برای دختری که....

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا از معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، شهیندخت مولاوردی در این یادداشت آورده است، چند روزی از قتل دختر جوان به دست پدرش در شهرخوی می گذرد، فرماندار خوی درتشریح جزئیات این جنایت به اعتراف متهم اشاره کرده که به استناد شایعاتی که از مسایل اخلاقی دخترش به گوشش رسیده به خودش اجازه داده با محاکمه، صدور حکم و اجرای آن در ملاعام با شلیک دو گلوله آبروداری کند و به دلیل ممانعت از رسیدن نیروهای امدادی به محل حادثه دختر جوانش در دم جان می سپارد.
در این یادداشت آمده است، اگرچه آمار دقیق و مستندی در مورد چنین قتل هایی که با نام دفاع از ناموس انجام می شود و به قتل های ناموسی موسوم است در دسترس نیست، اما براساس گزارش سازمان ملل هرساله بیش از5000 زن در اقصی نقاط جهان به دلایل ناموسی به دست پدر، شوهر، برادر یا فامیل های ذکور خود به قتل می رسند، پاکستان، افغانستان، ایران، ترکیه، بنگلادش، عراق، یمن، اردن و لبنان از جمله کشورهایی هستند که بیشترین آمار قتل های ناموسی در جهان به نام آنها ثبت شده است.
مولاوردی دریاداشت خود آورده است: ریشه این جنایات که بدترین و افراطی ترین شکل خشونت علیه زنان در خانواده است و در دفاع از شرف و ناموس مردان خانواده به وقوع می پیوندد به فرهنگ، مناسبات و قوانین مردسالارانه و قبیله ای جوامع بازمی گردد.
درادامه این یاداشت آمده است، کاستلز پدرسالاری را کنترل بی قید و شرط مردان بر زنان و فرزندان تعریف می کند. طیفی از دلایل از جمله از زیر بار ازدواج ناخواسته نرفتن تا رابطه جنسی خارج از ازدواج را می توان برای توجیه این قتل ها و طبیعی جلوه دادن و رسمیت بخشیدن به آن ردیف کرد که عمدتا هم با بردن انگشت اتهام به سمت زنان و دختران، (و امروز به سمت شبکه های اجتماعی) مورد تایید و تشویق جامعه قرار می گیرد و معمولا ماموریت مردان و پسران خانواده درکنترل و محدود کردن زنان و دختران فامیل محسوب شده و قانون هم مجوزهای لازم را برای ارتکاب آن در اختیار قرارمی دهد.
مولاوردی آورده است: به رغم روند تضعیف ساختارهای پدرسالارانه در نیم قرن اخیر به نظر می رسد هنوز در سطوح مختلف به موازات هم تلاش می شود تا قدرت این ساختارها حفظ شود.
معاون رئیس جمهوری درامور زنان وخانواده ادامه داد: صرف نظر ازتاثیر خلاها و تجویزهای قانونی و عدم بازدارندگی آن در ارتکاب اینگونه اعمال، سوالی که این روزها می تواند ذهن ها را به خود مشغول کند آن است امروزه والدین تا چه اندازه از مهارت برقراری ارتباط سازنده و موثر با فرزندان خود برخوردار هستند؟هرچند این سوال به طور جدی در مورد مهارتهای ارتباطی پدران و مادران و مناسبات فیمابین آنها هم مطرح است و نیز بین سایر افراد جامعه در رفتار و تعامل صحیح و اصولی و میزان تاب آوری و ...
دریادداشت آمده است، بویژه در خانواده های دو فضایی کنونی (فضای واقعی و مجازی) که مدت مکالمات و ارتباطات کلامی اعضای خانواده از متوسط دو ساعت به 17دقیقه در روز رسیده است تا چه اندازه توانسته ایم از این ظرفیت برای ارتقای این مهارت ها بهره برده و تهدیدات آن را به فرصت تبدیل کرده و گسست نسلی را به حداقل برسانیم؟
در یادداشت قبلی که به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر با اشاره به شعار امسال سازمان ملل در گوش سپردن به کودکان و جوانان به عنوان گام نخست در رشد ایمن و سالم آنان منتشر شد، بر اهمیت هنر خوب گوش کردن و مهارت گفت وگو و تاثیر آن بر پیشگیری و بازدارندگی از بسیاری از آسیبها تاکید شد.این حوادث جانخراش که گاه گداری در گوشه و کنار مملکت اتفاق می افتد تلنگری است بر وجدان خفته همه کسانی که مسئولیت خود را در این باب به باد فراموشی سپرده اند.
اینک که دختر جوان شهرمان به خون خفته است ماییم و یک ابراز تاسف برای پدری جنایتکار و تسلیت به مادری که به یکباره تمام هستی خود را از دست داده است و سر تکان دادن برای دختری که....
ای کاش این بار تمام واکنش ها به این خلاصه نشود.

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2182577
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
1822
6320
172514
2182577
امروز: پنج شنبه، 08 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .