امروز دوشنبه, 05 تیر 1396 - Mon 06 26 2017
قائم مقام ستاد اقامه نماز: زنان بیشتر از مردان به نماز اهمیت می دهند

 

قائم مقام ستاد اقامه نماز با اعلام نتایج یک نظرسنجی اعلام کرد: زنان بیشتر از مردان به نماز خواندن اهمیت می دهند که این مساله اهمیت نقش زنان و مادران را در تربیت دینی و معنوی فرزندان نشان می دهد.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا از ستاد اقامه نماز، محمود مظفر در یادداشتی نوشت:‌ یک تحقیق و پژوهش کاربردی با موضوع «بررسی نگرش مردم تهران به نماز» توسط صدا و سیما انجام شده که نتایج آن می تواند مورد استفاده مدیران و متولیان فرهنگی و آموزشی باشد تا در برنامه ریزی ها مورد نظر قرار گیرد.
وی نتیجه این تحقیق را در یک جمله خلاصه کرد و نوشت: نماز عامل مهمی در تحرک و پویایی و نشاط فرزندان و مانع رخوت و تنبلی است.
مظفر در ادامه به نتایج این نظرسنجی پرداخت و افزود:‌ حدود 70 درصد مردم تهران دائم الصلاه، 20درصد کاهل نماز و کمتر از 10درصد تارک نماز هستند و با افزایش سن، میزان تقید و نماز خواندن افزایش می یابد و در سنین نوجوانی و جوانی این موضوع کم رنگتر است که نهادهایی همچون آموزش و پرورش و دانشگاه ها در این زمینه می بایست کار بیشتر و متنوع تری انجام دهند.
وی افزود: زنان بیشتر از مردان به نماز خواندن تقید و اهمیت می دهند (زنان70 درصد و مردان60 درصد) که این امر اهمیت نقش مادران را در تربیت دینی و معنوی فرزندان می رساند و حدود90 درصد می دانند که نماز باعث آرامش، رشد و ترقی و شکرگزاری در برابر نعمت های خدا و احساس گناه در اثر نخواندن نماز می شود.
مظفر در ادامه نوشت: علی رغم اینکه اکثراً، اثرات و برکات نماز را می دانند ولی دو عامل مهم یعنی تنبلی و سستی و همچنین مشغله زندگی و کاری و نبود وقت کافی علت اصلی بی توجهی به نماز و ترک این فریضه است.
وی افزود: نکته قابل توجه اینکه در آموزش و تبلیغ ها این موضوع می تواند مورد تاکید خانواده قرار گیرد که نماز علاوه بر آثار معنوی و ارتباط با خداوند، عامل مهمی در تحرک و پویایی و نشاط فرزندان و مانع رخوت و تنبلی است، در دعای ابوحمزه ثمالی درایام رمضان می خوانیم خدایا پناه می برم از کسلی و تنبلی، و نماز یکی از راه های کاربردی و عملی در تحقق این دعاست.
قائم مقام ستاد اقامه نماز افزود: از طرفی نبود توجه و دقت در امور عبادی و دینی و ترجیح بیشتر بر امور اقتصادی و اجتماعی و علمی در طولانی مدت، جنبه معنوی انسان رشد نکرده و در سیر تکاملی او در مقطعی از زندگی او را گرفتار خواهد نمود و باید بدانند که خدایی که توصیه به تلاش و فعالیت در همه عرصه های زندگی نموده، روزانه 10 مرتبه توصیه و شتاب برای بهترین عمل نموده است. (حی علی خیر العمل)
وی در ادامه نوشت: اقامه نماز که شکر و سپاس از نعمت های خدا، عامل عفو گناهان، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و ده ها کاربرد دیگر را دارد نیز نوعی کار است که با این تفاوت که از نوع بهترین و باعث تسهیل سایر کارها می شود.
مظفر اضافه کرد: طبق این تحقیق با بالا رفتن تحصیلات تا سطوح عالی، میزان افرادی که مرتب و دائم نماز می خوانند کمتر و برعکس به تعداد افرادی که اصلا نماز نمی خوانند، افزوده می شود.

 

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2161186
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
1219
7250
151123
2161186
امروز: دوشنبه، 05 تیر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .