امروز دوشنبه, 15 آذر 1395 - Mon 12 05 2016
قائم مقام ستاد اقامه نماز: زنان بیشتر از مردان به نماز اهمیت می دهند

 

قائم مقام ستاد اقامه نماز با اعلام نتایج یک نظرسنجی اعلام کرد: زنان بیشتر از مردان به نماز خواندن اهمیت می دهند که این مساله اهمیت نقش زنان و مادران را در تربیت دینی و معنوی فرزندان نشان می دهد.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا از ستاد اقامه نماز، محمود مظفر در یادداشتی نوشت:‌ یک تحقیق و پژوهش کاربردی با موضوع «بررسی نگرش مردم تهران به نماز» توسط صدا و سیما انجام شده که نتایج آن می تواند مورد استفاده مدیران و متولیان فرهنگی و آموزشی باشد تا در برنامه ریزی ها مورد نظر قرار گیرد.
وی نتیجه این تحقیق را در یک جمله خلاصه کرد و نوشت: نماز عامل مهمی در تحرک و پویایی و نشاط فرزندان و مانع رخوت و تنبلی است.
مظفر در ادامه به نتایج این نظرسنجی پرداخت و افزود:‌ حدود 70 درصد مردم تهران دائم الصلاه، 20درصد کاهل نماز و کمتر از 10درصد تارک نماز هستند و با افزایش سن، میزان تقید و نماز خواندن افزایش می یابد و در سنین نوجوانی و جوانی این موضوع کم رنگتر است که نهادهایی همچون آموزش و پرورش و دانشگاه ها در این زمینه می بایست کار بیشتر و متنوع تری انجام دهند.
وی افزود: زنان بیشتر از مردان به نماز خواندن تقید و اهمیت می دهند (زنان70 درصد و مردان60 درصد) که این امر اهمیت نقش مادران را در تربیت دینی و معنوی فرزندان می رساند و حدود90 درصد می دانند که نماز باعث آرامش، رشد و ترقی و شکرگزاری در برابر نعمت های خدا و احساس گناه در اثر نخواندن نماز می شود.
مظفر در ادامه نوشت: علی رغم اینکه اکثراً، اثرات و برکات نماز را می دانند ولی دو عامل مهم یعنی تنبلی و سستی و همچنین مشغله زندگی و کاری و نبود وقت کافی علت اصلی بی توجهی به نماز و ترک این فریضه است.
وی افزود: نکته قابل توجه اینکه در آموزش و تبلیغ ها این موضوع می تواند مورد تاکید خانواده قرار گیرد که نماز علاوه بر آثار معنوی و ارتباط با خداوند، عامل مهمی در تحرک و پویایی و نشاط فرزندان و مانع رخوت و تنبلی است، در دعای ابوحمزه ثمالی درایام رمضان می خوانیم خدایا پناه می برم از کسلی و تنبلی، و نماز یکی از راه های کاربردی و عملی در تحقق این دعاست.
قائم مقام ستاد اقامه نماز افزود: از طرفی نبود توجه و دقت در امور عبادی و دینی و ترجیح بیشتر بر امور اقتصادی و اجتماعی و علمی در طولانی مدت، جنبه معنوی انسان رشد نکرده و در سیر تکاملی او در مقطعی از زندگی او را گرفتار خواهد نمود و باید بدانند که خدایی که توصیه به تلاش و فعالیت در همه عرصه های زندگی نموده، روزانه 10 مرتبه توصیه و شتاب برای بهترین عمل نموده است. (حی علی خیر العمل)
وی در ادامه نوشت: اقامه نماز که شکر و سپاس از نعمت های خدا، عامل عفو گناهان، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و ده ها کاربرد دیگر را دارد نیز نوعی کار است که با این تفاوت که از نوع بهترین و باعث تسهیل سایر کارها می شود.
مظفر اضافه کرد: طبق این تحقیق با بالا رفتن تحصیلات تا سطوح عالی، میزان افرادی که مرتب و دائم نماز می خوانند کمتر و برعکس به تعداد افرادی که اصلا نماز نمی خوانند، افزوده می شود.

 

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

855431
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
711
6153
20433
855431
امروز: دوشنبه، 15 آذر 1395


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

عضویت

ثبت نام کاربر
یا انصراف
مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .