امروز پنج شنبه, 27 مهر 1396 - Thu 10 19 2017
وقتی نماینده در کمیسیون های تخصصی خودش جایی ندارد!

 

طبق ماده ۴۷ آیین نامه داخلی مجلس روشن است اگر کمیسیونی بیش از حد متقاضی داشته باشد، روسای شعب باید بر اساس اولویت هایی چون تجربه، تخصصی و سابقه عضویت در کمیسیون ها اعضا را انتخاب کنند.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا، کمیسیون‌های شکل گرفته در هر دوره از مجلس شورای اسلامی عهده دار وظایفی در حیطه تخصص خود هستند و اختیاراتی نیز در همان زمینه دارند. مجلس شورای اسلامی دارای ۱۳ کمیسیون تخصصی آموزش و تحقیقات، اجتماعی، اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی، برنامه، بودجه و محاسبات، بهداشت و درمان، شوراها و امور داخلی کشور، صنایع و معادن، عمران، فرهنگی، قضایی و حقوقی و کشاورزی، آب و منابع طبیعی است که اعضای قطعی و نهایی این کمیسیون‌ها در خرداد ماه سال جاری قطعی و نهایی شدند.

دکتر فردین فرمند با تخصص و درجه پروفسوری در رشته انرژی بدون شک یکی از نمایندگان حاضر در مجلس دهم می باشد که بالاترین مدرک در این رشته را در ایران دارد و حق اش این بود که عضو کمسیون انرژی باشد تا مجلس از تخصص این فرزند لایق ملت استفاده نماید ولی ظاهرا مواضع مستقل نماینده شجاع و آزاد اندیش میانه به مذاق بعض اشخاص که خود را قیم مجلس می دانند و همه چیز را از نگاه تنگ جناحی می بینند خوش نیامده و با لابی های ناروای خود مانع از حضور ابن متخصص انرژی در کمسبون انرژی شده اند.

بدون شک محروم کردن کمسیون انرژی از تخصص بالای دکتر فرمند ظلم به مجلس و اجحاف در حق ملت ایران است و اگر امور نمایندگان با تبعیض، عدم تخصص، باندبازی، اشاعه و سخن‌پراکنی و ایجاد جو و شبهه و صد البته عدم وجود شیوه انتخاب مناسب و بهینه و روش‌های غیر علمی و کاربردی تعیین شود، چه توقعی از سایر بخش‌ها و دستگاه‌ها می‌توان داشت.

همانطور که دکتر شیویاری دیگر نماینده مردم میانه در مجلس با توجه به تخصص پزشکی خود به عضویت کمیسون بهداشت و درمان در آمد، اما به نظر می رسد تعیین ترکیب برخی کمیسیون‌های مجلس بر هیچ اصول و روش علمی استوار نبوده و حتی منطبق بر آیین‌نامه نیست.

خانه ملت با رأی ملت بر اساس توانایی‌ها و سوابق فردی و اجتماعی افراد تشکیل می‌شود و مجلسی که قرار است مدافع حقوق ملت و کشور باشد، نباید چنین رویه هایی را در پیش بگیرد.

در حالی که مطابق ماده ۳۸ کمیسیون انرژى براى انجام وظایف محوله درمحدوده نفت، گاز، برق، سدها و نیروگاههاى آبى و برقى، انرژى اتمى و انرژى‏هاى نو مطابق ضوابط این آئین‏نامه تشکیل مى ‏شود، حال فردین فرمند با مدرک تخصصی انرژی بر اساس ماده ۳۲ ایین نامه به منظور سامان دادن و کارآمد سازی مجلس و نمایندگان، خصوصاً نسبت به طرز کار قوای مجریه و قضائیه و مجلس مبتنی بر اصول متعدد قانون اساسی بالاخص اصل نودم در صندلی کمیسیونی به همین نام باید بنشیند.

اما این تنها دکتر فرمند نیست که از کمسیون تخصصی خود بازمانده است، بلکه علی ساری نماینده اهواز که دارای دکتری انرژی  که وی نیز دارای تخصص در حوزه انرژی می باشد، از راه یابی به کمیسیون انرژی مجلس باز مانده است.

در همین زمینه علی ساری نماینده اهواز در گفتگو با خبرنگار افکارنیوز گفت: تمام تحصیلات اینجانب در رابطه با انرژی است اما متاسفانه با حضور اینجانب در کمیسیون انرژی مجلس مخالفت شد.

نماینده اهواز در مجلس افزود: رشته تحصیلی اینجانب در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری،  مهندسی برق، قدرت، سیستم و انرژی بود.

ساری با اظهار تعجب از عدم راه یابی اش به کمیسیون انرژی گفت: علاوه بر تحصیلات، سوابق کاری و اجرایی اینجانب نیز در حوزه نفت است و اینجانب کارمند رسمی وزارت نفت هستم. از طرف دیگر حوزه انتخابیه اینجانب نیز نفت خیز است.

وی افزود: علاوه بر اینجانب، فردین فرمند نماینده میانه نیز دارای تخصص در حوزه انرژی است که از راه یابی به کمیسیون انرژی مجلس باز ماند.

نماینده اهواز در مجلس اضافه کرد: در بین داوطلبان کمیسیون انرژی مجلس فقط ما ۲ نماینده دارای تخصص در زمینه انرژی بودیم که از راه یابی به کمیسیون مرتبط بازماندیم.

ساری با اشاره به اعتراض خود در این زمینه گفت: اعتراض ما نتیجه ای نداشته چرا که در جواب اعتراض ما گفته شد که شما سابقه و تخصص در انرژی دارید اما باید بروید کمیسیون اصل ۹۰ و یا کمیسیون اجتماعی.

طبق ماده ۴۷ آیین نامه داخلی روشن است اگر کمیسیون هایی بیش از حد متقاضی داشت روسای شعب باید بر اساس اولویت هایی چون تجربه، تخصصی و سابقه عضویت در کمیسیون ها اعضا را انتخاب کنند.

با آغاز بکار مجلس دهم تقاضا برای برخی کمیسیونها بیش از سقف عضویت است که کمیسیونهای امنیت ملی و سیاست خارجی، صنایع و معادن، برنامه و بودجه، آموزش و تحقیقات و انرژی نیز یکی از آن ها بود.

نحوه تعیین عضویت در کمیسیونهای دارای متقاضی زیاد طبق آئین نامه داخلی مجلس یک شورا تصمیم گیری می کند. این شورا مرکب از روسای شعب پانزده گانه رسیدگی به اعتبار نامه ها و یکی از نواب رئیس مجلس است و این شورا بر اساس سوابق اجرایی، مدرک تحصیلی و سابقه حضور در کمیسیون های مجلس تصمیم گیری می کند.

با در نظر گرفتن این معیارها، باز تقاضا برای عضویت در یک کمیسیون به نظر می رسد این شورا باید در قبال عدم عضویت دکتر فردین فرمند در کمسیون انرژی پاسخگو و دلایل خود را بصورت صریح و شفاف اعلام نماید.

منبع:میانا

 

 

ارتباط با مدیر سایت:

نام و نام خانوادگی:

   پست الکترونیک:

     متن:

تماس با ما

2821502
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
2895
6161
131112
2821502
امروز: پنج شنبه، 27 مهر 1396


    شایان ذکر است پایگاه اطلاع رسانی مهرصبا در ویرایش و تلخیص مطالب مندرج مختار است.مدیریت

تمامی اخبار و مطالب و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

© حقوق این سایت متعلق به مهرصبا میباشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

  

ورود یا عضویت

ورود

مجوز استفاده از قالب خبري ناب نيوز براي اين دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از اين قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .