×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۵ بهمن - ۱۴۰۱   - ساعت: ۰۵:۵۵
it is true
true
true
همه آن‌چه باید درباره وای‌فای نسل ۶ بدانید

وای‌فای سریع‌ترین و در عین حال آسان‌ترین مسیر برای دستیابی به اینترنت پرسرعت است که استاندارد‌های خود را دارد.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مانند رژه اجتناب ناپذیر زمان، وای‌فای سریع‌تر و سریع‌تر می‌شود تا با نیاز‌های روزافزون پهنای باند ما برای پخش جریانی، بازی، تماس‌های ویدیویی و همه فعالیت‌های متصل ما سازگاری داشته باشد.

وای فای ۶ جدیدترین و بهترین استاندارد شبکه بی‌سیم است. تمایز بین نسخه‌های مختلف وای‌فای همیشه گیج‌کننده بوده است؛ یعنی هر کدام دو نام دارند، بنابراین شما تنها کسی نیستید که سر خود را می‌خراشید و می‌پرسید «وای فای ۶ چیست؟».

وای فای ۶ در سال ۲۰۱۸ معرفی و در سال ۲۰۱۹ وارد بازار شد. بنابراین ما اکنون در حال ضربه زدن به تعداد بسیار مهمی از روتر‌ها و دستگاه‌های سازگار از جمله iPhone ۱۱، iPhone ۱۲، iPhone ۱۳، iPhone SE، و همچنین iPad Pro و iPad Pro مک بوک ایر/ مک بوک پرو هستیم.

چه زمانی به وای فای ۶ رسیدیم؟

اگر یک روتر بی‌سیم خریداری کرده باشید، مطمئنا مدتی را در مورد استاندارد‌های مختلف وای فای مانند ۸۰۲.۱۱ac و ۸۰۲.۱۱n گیج شده و تعجب کرده‌اید که معنی آن‌ها چیست، از کجا آمده و مهمتر از همه کدام یک سریعتر است.

گستره گیج کننده استاندارد‌های وای فای توسط موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE)، بزرگترین انجمن حرفه‌ای مهندسان جهان که از جمله موارد دیگر، استاندارد‌های سخت افزاری و فنی را برای طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها برای اطمینان از قابلیت همکاری و پیشرفت جهانی ایجاد می‌کند، ایجاد شده است.

برای فناوری استاندارد‌های وای فای به‌ویژه توسط یک گروه تجاری که دستگاه‌ها را مطابق با استاندارد‌های IEEE تایید می‌کند و علامت تجاری را روی «وای فای» نگه می‌دارد، حفظ و حمایت می‌شود.

وای فای ۶، جدیدترین استاندارد در سال ۲۰۱۹ شروع به کار کرد. این استاندارد با استاندارد ۸۰۲.۱۱ax IEEE مطابقت دارد. هر یک از استاندارد‌های قبلی IEEE دارای یک عدد متناظر هستند: وای فای ۵ به ۸۰۲.۱۱ac اشاره دارد.

هر نسل مجموعه‌ای از پیشرفت‌ها را با هم ترکیب می‌کند که تجربه بی‌سیم شما را سریع‌تر و سازگارتر می‌کند. به عنوان مثال، وای فای ۵ شکل‌دهی پرتو را معرفی کرد، تکنیکی که به روتر‌ها اجازه می‌دهد سیگنال‌های خود را مستقیما روی دستگاه‌ها متمرکز کنند تا در همه جهات ارسال کنند. به‌عنوان یکی از مزایای اصلی یک استاندارد متمرکز، هر نسخه از وای فای سازگار با مدل‌های قبلی بوده است، بنابراین دستگاه‌های وای فای ۶ با دستگاه‌های وای فای ۱-۵ کار می‌کنند.

در مورد وای فای با کارایی بالا چه می‌دانید؟

مکن است اصطلاح «بی‌سیم با کارایی بالا» را دیده باشید که فقط یک عبارت توصیفی دیگر است که برای وای فای ۶ استفاده می‌شود. نام جایگزین به این اشاره دارد که چگونه بیشتر پیشرفت‌های وای فای ۶ حول هماهنگی بهتر ارتباط با انواع دستگاه‌های مختلف به این ترتیب، در حالی که شما یک ضربه اولیه در سرعت آپلود و دانلود خام را تجربه خواهید کرد، مزایای واقعی خود را به مرور زمان نشان می‌دهد، زیرا خانه‌ها و مشاغل با حجم فزاینده‌ای از فناوری‌های هوشمند و متصل پر شده‌اند.

چه چیز جدیدی در مورد وای فای ۶ وجود دارد؟

وای فای ۶ مجموعه‌ای از ارتقا‌ها را معرفی می‌کند که اتصال بی‌سیم و کارآیی شبکه بی‌سیم شما و تا حدی دستگاه‌هایی را که به آن متصل می‌کنید، بهبود می‌بخشد. همان طور که انتظار دارید، سرعت کلی آپلود و دانلود سریع‌تر خواهد بود. یک دستگاه منفرد در شبکه وای فای ۶ باید تقریبا ۴۰ درصد سریع‌تر از دستگاه وای فای ۵ باشد، به لطف رمزگذاری داده کارآمدتر که اطلاعات بیشتری را در همان انتقال و سایر تکنیک‌ها قرار می‌دهد.

علاوه بر این، وای فای ۶ محدوده فرکانسی قدیمی ۲.۴ گیگاهرتز را دوباره معرفی می‌کند که روتر‌های وای فای ۵ استفاده از آن را متوقف کردند. طول موج طولانی‌تر و کندتر وای فای ۲.۴ گیگاهرتزی به معنای بارگذاری و دانلود کندتر است؛ اما برد طولانی‌تری ارائه می‌دهد و در برابر تداخل فیزیکی دیوار‌ها و سایر مسدود کننده‌های سیگنال خانگی انعطاف پذیرتر است.

پشتیبانی بیشتر برای دستگاه‌های بیشتر

وای فای ۶ در محیط‌های متراکم دستگاه با تعداد زیادی اتصالات مختلف که برای پهنای باند رقابت می‌کنند، بیشتر رخ نشان می‌دهد.‌ وای فای ۶ در حفظ حداکثر سرعت ثابت در حالی که به طور همزمان به بسیاری از دستگاه‌ها متصل است، بسیار بهتر است؛ حتی در جایی که نسخه‌های وای فای قبلی دچار مشکل می‌شدند.

عملکرد در یک شبکه شلوغ در نهایت ویژگی امضای وای فای ۶ است. افراد بیشتر و بیشتری در حال اتصال دستگاه‌های هوشمند به شبکه‌های خانگی از جمله ترموستات، چراغ‌ها، یخچال، قفل‌ها و دوربین‌های امنیتی هستند. اگرچه ممکن است این ابزار‌ها در بسیاری از موارد به پهنای باند زیادی نیاز نداشته باشند، اما تعداد زیاد دستگاه‌های موجود در شبکه می‌تواند سرعت کار با برخی دستگاه‌ها مانند رایانه‌ها، تلفن‌ها و کنسول‌های بازی را کاهش دهد. ظرفیت وای فای ۶ برای توزیع موثر اطلاعات به و از بسیاری از دستگاه‌ها ممکن است منجر به افزایش عملکرد بیشتر از سرعت بالای آپلود/دانلود آن در هنگام ارتقا شود.

این ارتقا از فناوری‌های جدیدی که به وای‌فای ۶ معرفی شده‌اند، شامل OFDMA (دسترسی چندگانه تقسیم فرکانس متعامد) و OBSS (مجموعه‌های سرویس اولیه همپوشانی) است که به روتر اجازه می‌دهد کانال‌های فردی را تقسیم و پیام‌ها را پی‌درپی به چندین دستگاه به طور همزمان ارسال کند؛ همچنین این فناوری می‌تواند برای هماهنگی بهتر هنگام برقراری ارتباط مجدد دستگاه‌ها مورد استفاده قرار گیرد. بهبود‌های MU-MIMO (چند کاربر – ورودی چندگانه، چند خروجی) و شکل دهی پرتو که هر دو در وای فای ۵ معرفی شدند، همچنین امکان سازماندهی فضایی بهتر سیگنال‌ها را فراهم می‌کنند.

قدرت و امنیت

یکی دیگر از مزایای همه آن دستگاه‌های متصل بهبود عمر باتری است. وای فای ۶ به دستگاه‌ها و روتر‌ها اجازه می‌دهد تا ارتباطات را با قابلیتی به نام Target Wake Time برنامه ریزی کنند. TWT به جای روشن نگه داشتن آنتن‌ها برای دریافت سیگنال، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در زمان تعیین‌شده خاموش بمانند تا انرژی خود را هدر ندهند؛ در حالی که به طور فعال مورد نیاز نیستند. اگرچه TWT به طور خاص با در نظر گرفتن تجهیزات خانه هوشمند ایجاد شده است، اما TWT به طور بالقوه می‌تواند هر دستگاه متصل را کارآمدتر کند.

در نهایت، دستگاه‌های وای فای به WPA۳ (دسترسی محافظت شده از وای فای ۳)، جدیدترین و ایمن‌ترین استاندارد رمزگذاری بی‌سیم نیاز دارند که رهگیری و شکستن ارتباطات در شبکه را برای بازیگران خارجی پیچیده‌تر می‌کند. WPA۳ در برخی از دستگاه‌ها با استاندارد‌های قبلی موجود است، اما گنجاندن آن در استاندارد، امنیت پایدارتری را در سراسر سخت‌افزار تایید شده تضمین می‌کند.

هنگام خرید دستگاه‌های وای فای ۶ به چه نکاتی توجه کنیم؟

سیستم صدور گواهینامه WiFi Alliance دارای یک آرم است. اگر در حال خرید روتر جدید و یا فناوری دیگری هستید، می‌توانید بسته‌بندی آن را برای برچسب «WiFi ۶ Certified» بررسی کنید. این تمام چیزی است که باید بدانید! دستگاه‌هایی که بر اساس استاندارد‌های قبلی کار می‌کنند یکپارچه کار می‌کنند، بنابراین نیازی نیست نگران سازگاری قبلی باشید.

وای فای ۶ به طور گسترده در تلفن‌های رده بالا، لپ‌تاپ‌ها و روتر‌ها و تعداد فزاینده‌ای از محصولات ارزان‌تر در دسترس است، اما هنوز با جایگزینی وای فای ۴ و ۵ به عنوان استاندارد‌های غالب فاصله دارد. اگر شما یکی از کاربران اولیه هستید که خانه‌ شما روز به روز هوشمندتر می‌شود، یا در حال حاضر نیاز به پشتیبانی از یک شبکه بی‌سیم نسبتا شلوغ دارید، باید به‌روزرسانی به وای‌فای ۶ و ساخت و ساز در حد استاندارد را در نظر بگیرید.

وای فای ۶E چیست؟

خریداران دقیق و کاربران اولیه ممکن است متوجه شوند که برخی از روتر‌ها (عمدتا گران قیمت و سطح بالا) «وای فای ۶E» نامگذاری شده‌اند. روتر‌های WiFi ۶E تمام استاندارد‌های IEEE برای WiFi ۶ را برآورده می‌کنند و می‌توانند با استفاده از سیگنال ۶ گیگاهرتز به دستگاه‌ها متصل شوند.

با باز کردن پهنای باند بالقوه بیشتر، روتر‌های وای فای ۶E می‌توانند در تئوری گام‌های بیشتری برای کاهش تراکم شبکه بردارند؛ این در حالی است که در عمل، دستگاه‌های بسیار کمی برای فروش وجود دارند که در واقع از پشتیبانی ۶ گیگاهرتز بهره می‌برند؛ روتر‌های وای فای ۶E هنوز نسبتا جدید و گران هستند.

پشتیبانی از وای فای ۶E ممکن است کند رشد کند. برزیل، کره و آمریکا به طور قانونی طیف ۶ گیگاهرتز را باز کرده‌اند، اما بسیاری از کشور‌های دیگر این کار را نکرده‌اند. به این ترتیب شرکت‌ها ممکن است در ادغام پشتیبانی در دستگاه‌های خود کند باشند. مانند تلویزیون‌های ۸K، به نظر می‌رسد وای فای ۶E گام بعدی برای شبکه‌های خانگی باشد، اما سرمایه گذاری روی آن در حال حاضر، حتی به عنوان یک اقدام ضد آینده، زود است. بسیاری از ما هنوز می‌پرسیم «وای فای ۶ چیست؟».

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


مهرصبا
false