×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۹ خرداد - ۱۳۹۹   - ساعت: ۰۴:۱۲
it is true
true
true
بارقه امید در کویر محرومیت/ دستان پر مهری که به یاری محرومان شتافتند

معصومه درخشان طی یادداشتی در پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه،نوشت:

نامشان جهادگر است، بسیجیانی که سال‌هاست بهترین تفریح برایشان خدمت به مردم مناطق محروم است و از این که در جهت محرومیت زدایی و خدمت به مردم گام بردارند لذت می‌برند.

” جهادگران مشغول جهادند” عبارت نام آشنایی که این روزها می‌توان از عمق جان معنای آن را فهمید. جهادگرانی که همه جا حضور دارند از همان ابتدای تشکیل جهادسازندگی تا اکنون که در قالب بسیج سازندگی جهاد می‌کنند. بدون هیچ چشم داشتی، بدون اینکه در قاب رسانه حضور یابند، با نیت جهادی به صحنه آمده‌اند و هر کجا که نیاز باشد آماده خدمت‌رسانی هستند. در مناطقی که قطره قطره باران بارید و سیلابی عظیم به راه‌انداخت حضور دارند، همدرد و شریک غم زلزله‌زدگان هستند آنهایی که دچار خشم زمین شده و دارایی‌های خود را از دست داده‌اند.

ما چه می‌کنیم؟
شاید آن روزی که دولتمردان و نمایندگان خانه ملت، جهاد سازندگی را که یادگار امام راحل بود با وزارت کشاورزی در هم آمیختند گمان و ظنشان براین نمی‌رفت که با این درهم آمیختگی، رسیدگی به روستانشینان گرفتار در حرمان فقر و فاقه، با کدام نهاد دولتی خواهد بود؟ اما این موضوع در سال ۷۹ و با حکم مدبرانه رهبر انقلاب به نوعی مسیر امیدوارکننده‌ای را پیش گرفت. بسیج موظف به ایجاد سازمان بسیج سازندگی شد و از سویی پوششی مناسب اوقات فراغت نوجوانان و جوانان اقشار مختلف در دستور کار قرار گرفت و از سوی دیگر مرهم نهادن بر دل پر رییش محرومان جامعه، آنها که با گذشت بیش از ۴۰ سال از انقلاب هنوز هم آنچنان که در خور شان آنهاست از خوان نعمت انقلاب که قرار بود، پابرهنگان و مستضعفان التیام درد یابند، بهره نبرده‌اند، وظیفه دوم این سازمان عنوان شد.

شور “سازندگی” در رزمایش خدمت

گروه‌های جهادی همه جوره پای کار انقلابند، گاهی صدای آنها از اردوهای جهادی می‌آید که به کار ساخت و ساز خانه‌های محروم می‌پردازند و در دل اردوهای جهادی کار فرهنگی می‌کنند. اقدامات پزشکی، بهداشتی و مهندسی نیز از دیگر فعالیت‌های جهادگران بسیجی است و گاهی در عرصه اقتصاد مقاومتی فعال هستند.

حالا جهادگران بسیجی به دل حادثه زده‌اند و با شیوع بیماری کرونا که معادلات جهانی را بر هم زده فعالیت‌هایشان عمق و گستردگی بیشتری به خود گرفته است. جهادگران بسیجی ساماندهی شده، گروه گروه و شبکه شبکه شدند و فعالیت‌هایشان محله محور بوده و اقدامات آنها امید بخش دل محرومانی است که چراغ خانه‌هایشان را روشن نگه داشته اند.

تولید ۲.۵ میلیون ماسک در ۲۱۲ کارگاه تولیدی 

اگر بخواهیم فعالیت جهادگران بسیجی را به زبان عدد و ارقام  بیان کنیم باید به صحبت‌های محمد اسکندری رئیس سازمان بسیج سازندگی استان آذربایجان‌شرقی استناد کنیم و بگوئیم جهادگران بسیجی همیشه در صحنه‌اند، چه آن زمان که جهادگران در جبهه‌های جنگ حضور داشتند و چند روز مرخصی خود را در قالب جهاد سازندگی به کارهای جهادی می‌پرداختند، سنگرسازان بی‌سنگری بودند که برای محافظت از رزمندگان خود را فدا می‌کردند و چه الان که در صحنه سلامت و بهداشت مردم و مقابله با بیماری کرونا در بسیاری از کارهای جهادی حضور دارند.

وقتی در چهارم اسفندماه ۹۸ قرارگاه پدافند زیستی امام رضا(ع) در بسیج سازندگی تشکیل شد باز هم جهادگران علیه مقابله با ویروس کرونا در صحنه نبرد حاضر شدند و آن طور که رییس سازمان بسیج سازندگی می‌گوید: به همین منظور ۲۱۲ کارگاه تولید ماسک راه‌اندازی شده و تاکنون ۲.۵ میلیون عدد ماسک تولید شده و در اختیار کادر پزشکی و درمانی و عموم شهروندان قرار گرفته است و باید گفت همین فرهنگ کار جهادی است که دشمن را به زانو در می‌آورد.

۳۵ هزار بسیجی پای کارند تا شهر ضدعفونی شود 

جهادگران بسیجی این روزها آرام و قرار ندارند، بخش اول کارهایشان در ایام کرونایی ضدعفونی گسترده شهر و محلات بود.

۵ هزار و ۷۰۰ گروه جهادی متشکل از ۳۵هزار نفر از جهادگران بسیجی پای کار آمده‌اند. آنها گروه‌های سه یا چهار نفره تشکیل داده و در طی سه روز به ضدعفونی تمام معابر شهری استان پرداختند.

کار این جهادگران تنها در ضدعفونی معابر خلاصه نمی‌شد بلکه تعدادی از جهادگران به کمک کادر پزشکی و پرستاری آمده و به کادر بهداشت و درمان کمک کردند.

حضور این جهادگران در مرحله دوم غربالگری و فاصله‌گذاری اجتماعی نیز مشهود بود آنجا که تک به تک به سراغ اصناف و کسبه رفته و با مطرح کردن پرسش‌هایی آنها را برای ثبت‌نام در سامانه سلامت وزارت بهداشت و ادامه فعالیت آنها مجاب می‌کردند تا اصناف و کسبه با ثبت نام و دریافت کد رهگیری بتوانند از نو فعالیت کنند.

مارش رزمایش مومنانه به صدا درآمده است

و حالا که مارش رزمایش ” کمک مومنانه” به صدا درآمده است خانواده‌های محروم و نیازمند و  اصناف و کسبه‌ای که در طی این دو ماه آسیب دیده و جزو مشاغل زیان دیده هستند را  شناسایی کرده و بانک جامع اطلاعاتی تهیه کرده و نتیجه کار آنها به شناسایی ۸۴ هزار و ۱۳۲ نفر ختم شده است.

جهادگران بسیجی  مرحله اول رزمایش « کمک مومنانه » را همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان اجرا کردند. آنها با حفظ آبرو و حرمت افراد ۱۰۵ هزار بسته معیشتی را از اولین روزهای شیوع ویروس کرونا تاکنون توزیع کرده‌اند.

توزیع ۱۰۵ هزار بسته معیشتی

طبق توضیحات رییس سازمان بسیج سازندگی استان از نیمه شعبان تاکنون ۷۵هزار بسته معیشتی و قبل از نیمه شعبان هم ۳۵هزار بسته معیشتی توسط جهادگران توزیع شده است که جمعا رقمی معادل ۱۰۵هزار بسته معیشتی را شامل می‌شود و ارزش اعتباری این بسته‌ها ۲۲ میلیارد و ۶۰۰میلیون تومان است که با استفاده از ظرفیت خیرین و عموم شهروندان تهیه شده است.

مرحله دوم رزمایش” کمک مومنانه” روز شنبه همزمان با میلاد کریم اهل بیت آقا امام حسن مجتبی علیه السلام برگزار می شود و مرحله سوم آن برای عید فطر در نظر گرفته شده و محور عملیات رزمایش مواسات پایگاه‌های مقاومت محلات هستند.

فرزندان روح‌الله

حالا بسیجیان که حاصل شجره طیبه‌ای هستند که امام راحل باغبانش بود، آمده‌اند تا هر یک به ندای یا علی چرخ ناچرخ این روستا را بچرخانند. برخی شان آجر به آجر می‌نهند تا سالنی ورزشی برای مردم روستا درست کنند. عده‌ای دیگر از طلاب بسیجی رنگ و گچ را دست افزار خود کرده‌اند برای مرمت مدرسه روستا و نقاشی و دیوارنویسی.

طلبه‌ای جوان که افتخار می‌کند چند سالی است شال خدمت به مردم روستاهای محروم را به کمر بسته و استاد خط است ساعت‌ها وقت گذاشته تا عرض ارادت این جمع را بر دیواری طویل به خط زیبا برای یادگار بنویسد: «السلام علیک یا صاحب الزمان» او خود می‌گوید که در این چند سال با نشاط‌تر و امیدوارتر شده است از برکت خدمت به مردم پردرد.

گروهی بسته‌های ارزاق را کوچه به کوچه و درب به درب آورده‌اند و به هر دق‌البابی دلی را به بارقه‌ امیدی شاد می‌‌کنند.

اگرچه که بسیاری شما را ندیدند، اما امروز روزگار، فرزندان روح‌الله و سیدعلی آمده‌اند تا کمر به خدمت شما پابرهنگان تا کنند و مزدی از شما نمی‌خواهند الا شادی لب‌هایتان و سرور قلب‌هایتان.

۹۴۴ پروژه عمرانی با ۷۱۲ میلیارد ریال اعتبار

پروژه‌های عمرانی جهادگران بسیجی در بیشتر روستاهای محروم و کم برخوردار استان به چشم می‌خورد. پروژه‌های بسیج سازندگی در شهرستان‌ها و روستاها گستردگی و پراکندگی دارد و هرکجای این  استان که نشانی از محرومیت دارد ردپای جهادگران نیز دیده می‌شود. این جهادگران در سال گذشته ۹۴۴ پروژه عمرانی را با اعتبار ۷۱۲ میلیارد ریال به اتمام رسانده‌اند.
همچنین دو هزار و ۶۳۲ گروه جهادی محله محور ساماندهی شده و برای سال ۹۹ نیز یک هزار و ۱۹۳ گروه جهادی اضافه می‌شوند.

راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه محلات

راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه محلات یکی دیگر از اقدامات ابتکاری جهادگران بسیجی است که به صورت فعالیت‌های محله محوری انجام می‌دهند و طبق گفته‌های رئیس سازمان بسیج سازندگی ۸۵۰ صندوق قرض الحسنه توسط پایگاه‌های مقاومت راه‌اندازی شده  و  ۴۹هزار و ۸۷۲ نفر از اعضای صندوق قرض الحسنه سازمان دهی شده‌اند.

اسکندری در ادامه به تشریح برنامه‌ها و هدف‌های عمده سال ۹۹ پرداخت و افزود: توسعه و توانمندی گروه‌های جهادی و اشتغال از مهم‌ترین رویکردهای سازمان بسیج سازندگی است. برای اشتغال‌زایی پروژه رفع موانع تولید کارخانجات و عارضه‌یابی از صنایع را پیگیر هستیم و هدف‌گذاری سال ۹۹ ایجاد اشتغال برای ۱۰ هزار نفر از جوانان است.

حالا که جهادگران بسیجی در تمام عرصه‌های جهادی حضوری فعال و چشمگیر دارند ما هم به نشانه سپاس  قدردان زحمت‌ها و تلاش‌های آنان هستیم.

پایان سخن

امید است مسئولان و خادمان جهادی بسیج سازندگی به واقع کلام رهبر معظم انقلاب را سرلوحه خویش قرار دهند که فرموده‌اند: «قدر این دوران و این جهت‌گیری و این روحیه را بدانید؛ نعمت خدمتگزاری را و توان خدمتگزاری را که خدای متعال به شما هدیه کرده است، قدر بدانید.»

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false