×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۹ خرداد - ۱۳۹۹   - ساعت: ۰۶:۰۳
it is true
true
true
محمدعلی مددی؛ نماینده سابق مجلس در واکنش به آشفته بازار خودرو: دست آقایان(!) و دلالان خودرو در یک کاسه است

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه، نماینده ادوار مجلس در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو با انتقاد از نبود هیچ حمایت دولتی از شورای رقابت و مخالفت های پیاپی با این شورا، گفت: آقایان عرضه را کم و بازار را تشنه می کنند تا سود حاصله نصیب دلالان خودشان شود.

محمدعلی مددی، نماینده ادوار مجلس گفت: تا زمانی که جایگاه قانونی شورای رقابت در ایران مشخص نشود مشکلات این حوزه هم حل نخواهد شد.

عضو سابق شورای رقابت با اشاره به اینکه طبق ماده ۶۱ و ۶۲ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ تنها مرجع رسیدگی به رقابتی شدن بازار و جلوگیری از بازار انحصاری “شورای رقابت” است اظهار کرد: طبق ماده ۵۸ همین قانون، در شرایط بازار انحصاری تنها شورای رقابت مکلف به تصویب دستورالعمل تنظیم و رقابتی کردن بازار است.

مددی با تصریح بر اینکه تولید خودرو در ایران انحصاری و خودروسازی دست دو خودروساز کاملاً دولتی است گفت: دولت باید جایگاه شورای رقابت را قبول و مجلس هم حمایت کند که متاسفانه دولتی ها جایگاه شورای رقابت را به دلیل خصلت انحصار طلبی قبول ندارند.

عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: دولت به جای اینکه از شورای رقابت که کاملا قانونی هم است حمایت کند متاسفانه در مخالف جریان شورای رقابت حرکت می کند. واضح است که اینها خودشان عرضه را کم و بازار را تشنه می کنند تا سود حاصله نصیب دلالان خودشان شود.

این نماینده ادوار مجلس معتقد است که اگر شورای رقابت به تنظیم دستورالعمل قیمت گذاری ورود کند از فساد جلوگیری خواهد شد و اگر بازار قیمت خودرو را تعیین کند قطعاً افزایش قیمت خودرو به نفع خودروسازان خواهد شد.

مددی از دولت خواست قبل از هر چیز انحصار بازار خودرو را بشکند در غیر این صورت نه تنها آزادسازی قیمتها منجر به کنترل بازار و قیمت نهایی نخواهد شد بلکه نتیجه عکس می دهد که البته الان هم نتیجه عکس داده و بازار قابل کنترل نیست.

عضو سابق شورای رقابت با بیان اینکه هزینه تمام شده خودرو نباید ملاک قیمت گذاری باشد افزود: در حال حاضر هزینه ها شفاف نیستند، ما در شورای رقابت چهار سال برای بررسی هزینه ها از کارشناسان دعوت کردیم اما موفق به شفاف سازی هزینه ها نشدیم.

 

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false