×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۶ دی - ۱۳۹۹   - ساعت: ۱۸:۳۹
it is true
true
true
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی: حاشیه رودخانه مرزی ارس سامان‌دهی می‌شود/ تلاش برای الحاق ۲۵ هکتار از اراضی زیر آب رفته ایران در طغیان‌های فصلی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، از آغاز عملیات اجرایی پروژه ایمن‌سازی ۱۸۲ هکتار از حاشیه رودخانه ارس و بازگرداندن ۲۵ هکتار اراضی از دسترس خارج شده در اثر طغیان‌های فصلی به ایران طبق هماهنگی‌ با کشور جمهوری آذربایجان بر اساس پروتکل توافقی سال ۱۳۳۴ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه، از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی، “یوسف غفارزاده” با اعلام این خبر گفت: با اجرای این پروژه در محدوده شهرستان جلفا که ۱۶۰ میلیارد ریال برای آن اعتبار پیش‌بینی شده ۱۸۲ هکتار از اراضی حاشیه رودخانه ارس ایمن‌سازی شده و ۲۵ هکتار از اراضی از دسترس خارج شده، به خاک کشور بازگردانده می‌شود.

وی ادامه داد: طبق برنامه، شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با کمک عوامل اجرایی خود، اراضی به زیر آب رفته کشورمان در شهرستان جلفا را که به دلیل طغیان‌های فصلی رودخانه ارس از دسترس خارج شده بود، بر اساس پروتکل‌های توافقی میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به حالت قبلی خود برگرداند.

وی اعتبار مورد نیاز برای ساماندهی مناطق اولویت‌دار رودخانه ارس را در محدوده این استان ۶۰۰ میلیارد ریال اعلام و اظهار کرد: هم اینک طرح ساماندهی رودخانه مرزی ارس در ۸ کیلومتری شهرستان جلفا به طرف خداآفرین در حال اجراست که از جمله اقدامات انجام شده در این محدوده می‌توان به احداث دایک ۳.۷۵ کیلومتری، لایروبی رودخانه به طول یک کیلومتر و اجرای جاده انحرافی اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه تاکنون در محدوده استان ۹ ناحیه اضطراری و اولویت‌دار در رودخانه ارس، شناسایی و مطالعه شده که عملیات ساماندهی در آنها ضروری است، خاطرنشان کرد: طول این مسیرهای خطرساز ۱۶ کیلومتر است که از جمله آنها می‌توان به اراضی روستاهای اوزان، ابراهیم سمیع، عاشقلو و بویدوز اشاره کرد.

غفارزاده همچنین محافظت از جاده راهبردی مرزی و اراضی کشاورزی حاصلخیز حاشیه ارس را از اهداف عمده طرح ساماندهی رودخانه مرزی ارس اعلام و اظهارکرد: با توجه به شیب موجود و سیلاب‌های فصلی رودخانه دائمی ارس در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و بعضاً خرداد که دبی رودخانه می‌تواند به بیش از ۱۸۰۰ مترمکعب بر ثانیه برسد، فرسایش خاک امری اجتناب‌ناپذیر بوده و امیدواریم بتوانیم حداکثر ظرف ۴۵ روز آینده به اهداف پیش‌بینی شده خود در محدوده شهرستان جلفا برسیم.

وی از طرح ساماندهی رودخانه مرزی ارس به عنوان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های عمرانی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی نام برد و افزود: هدف از اجرای قانون حفظ و تثبیت کناره رودخانه‌های مرزی و آئین‌نامه اجرایی آن، ویژه استان‌های دارای رودخانه مرزی، ساماندهی، کنترل سیلاب، جلوگیری از فرسایش خاک و بازگرداندن اراضی از دسترس خارج شده با نظارت دبیرخانه کمیته هماهنگی رودخانه های مرزی مستقر در وزارت نیرو است.

وی ادامه داد: این کمیته متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های کشور، امور خارجه، نیرو، جهاد کشاورزی، دفاع (سازمان جغرافیایی) و سازمان برنامه و بودجه و فرماندهی مرزبانی ناجا بوده که بر تمامی طرح‌ها در مراحل مختلف طراحی و اجرا بر اساس شرح وظایف تعریف شده و پروتکل‌های مرزی بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای همسایه نظارت می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی افزود: طی ۳۰ سال اخیر با ساماندهی ۶۱ کیلومتری مناطق پرخطر رودخانه ارس در شمال غرب ایران ۱۲۵۰ هکتار از اراضی از دسترس خارج شده، در مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان مجدداً به خاک ایران بازگردانده و حدود ۶۰ هزار هکتار از اراضی این محدوده، ایمن‌سازی شده است.

رودخانه مرزی ارس در شمال غرب ایران که از کوه‌های “مین گول” ترکیه سرچشمه می‌گیرد، ۲۴۸ کیلومتر آن در محدوده استان آذربایجان‌شرقی قرار گرفته و پس از طی مسیر ۴۵۰ کیلومتری در ایران و پیوستن به رودخانه “کورا” در جمهوری آذربایجان، سرانجام به دریای خزر وارد می‌شود.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false