×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۹ اردیبهشت - ۱۴۰۰   - ساعت: ۱۵:۳۳
it is true
true
true
ارائه راهکار در برابر تهدیدات سایبری روی مراکز حیاتی و حساس (۱)

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه، کاشف الدین بیضایی کارشناس فضای سایبر طی یادداشتی نوشت:

پیچیدگی سامانه ها و شبکه های مبتنی بر فناوری اطلاعات، چالش‏های امنیتی فراوانی برای کشور به همراه دارد. براین اساس، ارتقاء پایداری عملیاتی و مصون سازی زیر ساخت های حیاتی وحساس کشور در مقابل تهدیدات امنیتی، بسیار حائز اهمیت است.

شرایط جنگ و دفاع در عصر حاضر چنان متحول شده است که نیازمند ارتقاء دانش انسان‏ها در حوزه فناوری هستیم. اصول نوین حاکم بر فضای سایبر، ما را ملزم به شناخت فضای جدید و استفاده مناسب از دانش و ابزارهای روز می نماید. هر روزه تهدیدات جدیدی در حوزه سیستم‏های عامل و نرم افزارهای تجاری و امنیتی کشف می شوند که نیازمند توجه جدی هستند.

از آنجاییکه عملیات پیوسته و ایمن زیر ساختهای حیاتی کشور منوط به عملکرد سیستم های کنترلی می‏باشد، تشخیص تهدیدات بالقوه، پیامدها و چالشهای امنیت این سیستم ها اهمیت فراوانی دارد.

ضمن شناخت زیر ساخت ها ومراکز حیاتی وحساس، سناریو ها وراهکار های مناسب در برابر تهدیدات سایبری ارائه می گردد. امروزه بحث امنیت و دفاع از داده ها و شبکه های اطلاع رسانی فراتر از مقوله های مطرح شده است و دسترسی سریع و آسان به شبکه های رایانه ای که تصور میشود دژی نفوذ ناپذیر باشند حتی از مسافت های دور و فراقاره ای امکان پذیر میباشد بنابراین لازم است توجه به امنیت و صیانت از داده ها و حفاظت از خطوط اطلاع رسانی و شبکه های وابسته در مراکز حیاتی وحساس مورد بررسی قرار گیرد.

درسالهای اخیر شنیده میشود نیروگاه ها و مراکز حساس مورد تهدید وخرابکاری و نفوذ حملات ازطریق سایبر قرار گرفته است .

اتفاقی که درنیروگاه نطنز پیش آماده حاصل عدم توجه به پدافند غیرعامل در حوزه سایبر است به خصوص در بحث پیش بینی های برق ایمن و یو پی اس وتدارک شبکه است.

آنچه که متصور است در زیرساخت‌های حیاتی کشور تهدیدات سایبر وحملات خرابکارنه شناسایی و مورد مطالعه قرار نگرفته بنابراین با آسیب‏های جدی روبرو گردیده است بررسی اولیه نشان می دهد با تهدید جزیی خرابکاری بزرگی رخ داده است لذا جهت مقابله با تهدیدات چهار راهکار پیشنهادت می گردد :

۱. ارزیابی آسیب‌ها در سطح فیزیکی و سایبری
۲. برنامه ریزی برای از بین بردن آسیب‌های
۳. توسعه سامانه‌ها برای شناسایی و جلوگیری از تلاش‌ها برای حملات احتمالی
۴.هشدارهایی برای آگاهی‌های به موقع اساسی قبل از تهدید صورت پذیرد
مسولین و مدیران امر باید دربرابرتهدیدات هیبریدی و خرابکاری و نفوذ شناخت لازم و کافی داشته باشند تا سطح آمادگی متناسب در حوزه سایبر داشته باشیم و…

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false