×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۰   - ساعت: ۰۸:۲۸
it is true
true
true
امام زمان (عج) چه جایگاهی دارد ؟ و وظیفه ی ما در قبال آن چیســت  ؟

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه، حجت الاسلام والمسلمین مظفری میانجی در گفتگو با روزنامه افکار گفت:

امام زمان (عج) چه جایگاهی دارد ؟ و وظیفه ی ما در قبال آن چیســت؟ بنده در جواب این سوالتان اســتقبال می کنم از آیه ی شریفه ی ۲۴سوره ســجده که در واقع جواب نیز در آن نهفته اســت . می فرماید : و جعلنا ایمّ ه یهدون بامرنا لمّ ا صبروا و کانوا بایاتنا یوقنون یعنی و برخی از آن بنی اسرائیل را امام و پیشــوایانی که خلق را به امر ما (نه به امر خلق) هدایت کنند قرار دادیم برای آنکه (در راه حق) صبر کردند و در آیات ما مقام یقین یافتند .

در واقع جایگاه امام (ع) نیز در این آیه مشــخص می شود یعنی دو چیز امام را به پیشوایی می رســاند ابتدا ایمان و یقین به آیات الهی و دیگر صبر و شکیبایی و پایداری . پس اگر این شاخصه ها را نداشته باشد هرگز به امامت نمی رســد و مطلب بعدی که از این آیه ی شریفه دستگیرمان می شود اینکه تعیین رهبری ، از حقوق الهی است و محتوا ، شیوه و محدوده ی هدایت را نیز خداوند حکیم تعیین می کند.

پس انتخاب از سوی خداست نه به انتخاب مردم باشد .و مطلب بعدی هم اینکه مقام امامت بالاتر از نبوت اســت چراکه حضرت ابراهیم علیه السلام پیامبر بود ولی از خداوند تقاضای امامت را نیز می کنند و خداوند نیز مرحمت می فرمایند همچنین پیامبر اســام (صلی الله علیه و آله و سلم ) هم همینطور هم نبوت داشــتند و هم امامت . کما اینکه حضرت ابراهیم خلیل الله برای فرزندانش نیز این مقام را از خداوند تقاضا کردند ، خداوند فرمود و اما به ظالمیــن این مقام را نمی دهیــم ، پس مقام و جایگاه امامت بسیار بالاتر است .

و آنچه بسیار اهمیت دارد متذکر شویم تا جوانان عزیز کشورمان متوجه شــوند اینکه لمّ ا صبروا ، اصل امامت اســت و یهدون بالمرنا (فرع امامت) و صبر خود بر سه نوع است ۱ صبر بر مصیبت که این نوع صبر ۳۰۰ حســنه دارد ۲ صبــر در عبادت و این نوع صبر ۶۰۰ حســنه دارد ۳ صبر در معصیت و این نوع صبر هم ۹۰۰ حسنه دارد. و اتمام صبر باید در وجود امام خاصه شود که : صبر نفسه فی جنب الله ، آنموقع یعنی وقتیکه همه ی آنها را دارا شــد ، او می شود امام مطلق و وقتی به چنان جایگاهی رســید دیگر کرســی و لوح قلم و جبرئیل و مکائیل … همه در مقابل امام علیه الســام شی محسوب می شــوند .

به عبارت دیگر همه چیز از او می دانیم حتی نفســی را که می کشیم از اوست ، اما به خداست . همانطور که الرحمت اللتی وسعت کل شــی ء نیز یکی از نامهای امام زمان (عج) است .فلذا مرتب باید بخوانیم اللهم عرفنی حجتک ، چراکه آن معرفتی که می بایست داشته باشیم تا امام زمانمان (عج) را بشناســیم ، نداریم ، از اینرو شایسته است همیشه از خــدا بخواهیم آن معرفت را بــه همه ی ما مرحمــت بفرمایند .

و اما وظیفه ما بصورت کلی یعنی عموم مســلمین ، حفظ دین اســت و اگر نتوانیم در حفظ دین قدم اساسی برداریم ، لااقل تخریب دین هم نباید بکنیم ، چراکه امام زمانمان (عج) تمام همّ و غم اش حفظ دین است . و اینکه از ظلم و ستم بدور باشیم عموما و خاصه ظلم مسلمان به مسلمان چراکه اینها قلب مبــارک امام زمانمان (عج) را بــه درد می آورد . برای اینکه پدر وقت ما حضرت حجت علیه الســام می باشــند . النهایه اول معرفت سپس دعا برای تعجیل ظهور حضرتش وظیفه ی اساسی همه ی ماست …

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false