×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۵ خرداد - ۱۴۰۲   - ساعت: ۱۹:۱۲
it is true
true
true
لزوم تاسیس بخش قافلانکوه با مرکزیت آچاچی

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه،بخش مرکزی شهرستان میانه با ۲۱۷۰ کیلومترمربع مساحت و ۱۲۹۶۰۰ نفر جمعیت از هفت دهستان و بیش از۱۲۰روستای دارای سکنه تشکیل شده است. وسعت، جمعیت و تعداد روستاهای بخش مرکزی میانه به تنهایی از بسیاری از شهرستانهای استان آذربایجان شرقی بیشتر است.

لذا مدیریت این منطقه توسط یک بخشداری مشکلات فراوانی داشته و برای مردم قانع کننده نمی باشد. در نتیجه تقسیم بخش مرکزی میانه به دو قسمت و تاسیس بخش جدیدی در این منطقه ضروری می باشد بنا بر این ذیلا بصورت اجمالی با دهستانهای بخش مرکزی میانه آشنا می شویم تا به درک بهتر موضوع کمک کند.

۱_ دهستان قافلانکوه غربی:جمعیت ۱۱۰۱۹نفر.
تعداد روستا:۱۶ مرکز دهستان و جمعیت آن: آچاچی ۳۶۴۷ نفر

۲_ دهستان شیخ در آباد: جمعیت۱۷۹۹ نفر. تعداد روستا: ۳. مرکز دهستان و جمعیت آن:شیخ در آباد ۱۶۸۱ نفر

۳_ دهستان گرمه جنوبی: جمعیت: ۵۳۹۴ نفر. تعداد روستا:۳۹ مرکز دهستان و جمعیت آن: گوندوغدو ۱۰۲۴ نفر

۴_ کوله بوز شرقی: جمعیت: ۴۴۰۲نفر تعداد روستا:۲۰ مرکز دهستان و جمعیت آن:کنگاور ۲۵۴ نفر

۵_ کوله بوز غربی: جمعیت ۳۵۵۳ نفر تعداد روستا:۱۷. مرکز دهستان و جمعیت آن:باشماق ۵۳۳نفر

۶_ قزل اؤزن: جمعیت ۲۶۱۷نفر. تعداد روستا:۱۲ مرکز دهستان و جمعیت آن:قویجاق ۲۳۰نفر

۷_ اوچ تپه شرقی:جمعیت:۱۸۴۳نفر. تعداد روستا:۱۹ مرکز دهستان و جمعیت آن: پورسوقلو ۲۱۰ نفر

همانگونه که ملاحظه می شود دهستان قافلانکوه غربی با ۱۱۰۱۹ نفر جمعیت پر جمعیت ترین دهستان و مرکز آن یعنی شهر آچاچی با ۱۱۹۰ خانوار و ۳۶۴۷ نفر جمعیت، پس از شهر میانه دومین منطقه پر جمعیت بخش مرکزی میانه محسوب می شود. بدون احتساب جمعیت ۹۸۹۷۳ نفری ساکن در شهر میانه، تعداد۱۲۵ روستای دارای سکنه بخش مرکزی به اضافه شهر آچاچی مجموعا ۳۰۶۲۷ نفر جمعیت دارد که در حدود دوازده درصد از جمعیت ۳۰۶۲۷ نفری روستاهای بخش مرکزی در شهر آچاچی ساکن هستند. با این اوصاف و با توجه به همجواری دهستانهای قافلانکوه غربی ، گرمه جنوبی و قزل اوزن و سکونت نزدیک به دوسوم جمعیت روستاهای بخش مرکزی در این سه دهستان و واقع شدن شهر آچاچی بر سر راه ترانزیتی میانه – زنجان که اهالی دهستانهای فوق برای دسترسی به بازار و مراکز تجاری مرکز شهرستان (میانه) و مناطق مرکزی کشور (زنجان_ کرج و تهران ) بالاجبار باید از وسط آچاچی عبور کنند، تشکیل بخش جدیدی با نام قافلانکوه متشکل از دهستانهای قافلانکوه غربی ، قزل اوزن و گرمه جنوبی ، با مرکزیت آچاچی بهترین گزینه می باشد.

مطالعه مطالب ذیل توسط مسولان و مردم می تواند چرایی انتخاب آچاچی را به عنوان مرکز بخش توجیه کند. ۱- با وجود اینکه جمعیت بخشهای ترکمانچای و کندوان در گذشته تقریبا برابر بود ولی به لحاظ جمعیت زیاد مرکز بخش ترکمانچای (۷۴۴۳ نفر) در مقایسه با مرکز بخش کندوان(۲۰۳۱ نفر) توجه مسولان دولتی و غیر دولتی به ترکمانچای بیشتر از ترک می باشد بطوریکه برخی ادارات مثل دادگاه عمومی بخش و اداره ثبت اسناد و املاک در ترکمانچای دایر است ولی در ترک وجود ندارد .
لذا در صورت تاسیس بخش جدید در منطقه ما،اگر مرکز بخش یک روستای کوچک و دور افتاده باشد شاید تا ابد نتواند چنین امکاناتی را برای منطقه جذب کند.

۲- به لحاظ واقع شدن آچاچی در شاهراه ارتباطی ایران – اروپا و نزدیکی به راه آهن تهران – تبریز ، همسایگی با شهر میانه، همجواری با رودخانه بزرگ قزل اوزن و پس از آبگیری سد شهریار(استور) واقع شدن در ساحل دریاچه سد، پتانسیل و ظرفیت سرمایه گذاری فراوانی در زمینه صنایع و غیره دارد.

بنا به مراتب فوق از مسولان و نمایندگان مردم میانه در مجلس تقاضا می شود ضمن فراهم نمودن مقدمات مساله فوق ، پیگیری های لازم را جهت تاسیس بخش قافلانکوه با مرکزیت آچاچی انجام دهند.

منبع:کانال شهر آچاچی

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


مهرصبا
false