×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۸ مهر - ۱۴۰۲   - ساعت: ۱۲:۲۲
it is true
true
true
تأکید ائمه و پیشوایان دینی بر زنده‌ نگه‌ داشتن نام حسین‌(ع)

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه، به نقل از روزنامه سایه، با‌توجه‌ به ایام سوگواری و اربعین ابا‌عبدالله‌الحسین‌(ع) گفت‌وگویی با محقق فاضل؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین سهراب مظفری میانجی داشتیم‌ که حاصل آن را می‌خوانیم. ببینید این موضوع زیارت اربعین حضرت سیدالشهدا(ع) بسیار موضوع مهمی‌ست.

ما در جهان اسلام دوتا اتفاق داریم که این‌طور مسلمین حتی از فرق اسلامی در یک محلی اجتماع می‌کنند یکی قضیه حج است یکی هم زیارت اربعین حضرت سیدالشهدا‌(ع). فلذا غافل نباشیم حتی اگر دولت جمهوری اسلامی هم مختصر هزینه کند و مبلغین هم پای‌کار بیایند این‌ها هزینه کردن نیست این‌ها از طرفی سرمایه‌گذاری و از طرفی قدم برداشتن برای اتفاق و اتحاد مسلمین است. برکات و صواب و حسناتی دارد مثلاً نمونه روایاتی داریم از معصومین ع برای زیارت اربعین حضرت سیدالشهدا(ع) که حالا عیناً اشاره می‌کنم در بحثمون به اون روایت‌ها. عرض به خدمتتون که چنین صواب دارد و چنان صواب دارد و شفیع صد نفر در روز قیامت می‌شود و حتی وعده اجابت دعا در زیر یارگاه و قبه حضرت سیدالشهدا(ع) داده شده و این ازلحاظ صواب و حسنه.

از طرفی این هم خیلی مهم است که عرض به خدمتتون که به نمایش می‌گذارد قدرت اسلام و جهان اسلام را که اتفاق و اتحاد مسلمین را که بله این‌ها چنان اتحاد و اتفاق دارند و اگر بازتاب خوبی در جهان مخابره شده بود و حیف و صد حیف که پارسال اواخر زیارت اربعین بود که زوار ما رفته بودند، ایران آن آشول بپا شد و مغرضین توطئه کردند و آن اتفاق‌ها صورت گرفت و بازتابش در تنگنا قرار داده شد و نشد قشنگ بازتاب پیدا کند چون بازتابش ابتدا خیلی خیلی بالا بود انتشارش خیلی بالا بود و دیدند برای اینکه آن خنثی کنند داخل کشورمان مغرضین توطئه کردند و نیرنگ بکار بردند. حالا اون اتفاق که شده بود عامداً بود یا سهواً بود هرچی، اون خانمی که فوت کردند دیگر مغرضین آن را بهانه کردند و توطئه خودشان را بکار بردند و تا حدودی موفق هم شدند کشور را به آشوب کشیدند.

همان هم باعث شد که این قضیه کمرنگ بشود کمتر منتشر بشود در کل دنیا. فلذا اگر اون دقیقاً و بیشتر و پررنگ‌تر و برجسته‌تر، چطور غربی‌ها جریان کوچکی را برجسته می‌کنند و در جهان مخابره می‌کنند، اگر برجسته می‌شد و مخابره می‌شد دیگر این بی‌حیایی‌هایی که در بعضی از کشورها من‌جمله سوئد و دانمارک و سایرین دست یه آتش‌سوزی قرآن می‌برند جرئت نمی‌کردند.

امیدواریم که جهان اسلام به عمق این مسئله پی ببرند و با اتحاد و اتفاق بیشتری با مودت و دوستی بیشتری برادران اهل تشیع و فرق مختلف برادران اهل تسنن به‌صورت اتحاد بیشتری اربعین حضرت سیدالشهدا مشرف. برای نمونه روایتی عرض کنم از امام صادق ع که می‌فرماید من زار الحسین بن علی ص عارف بحق کان کمن زار الله فی عرشه، منبع روایت هم اشاره کنم بحارالانوار جلد ۱۰۱ ص ۷۷، معنایش هم این می‌شود که هر کس امام حسین علیه‌السلام را بامعرفت زیارت کند مانند کسی است که خدا را در عرش خود زیارت کرده است،

یا همانند آن روایت را امام رضا علیه‌السلام هم دارد می‌فرماید هر کس مرقد حسین علیه‌السلام را در کنار شط فرات زیارت کند مانند کسی است که خدا را بالای عرش زیارت کرده است، منبع این روایت هم التهذیب جلد شش ص ۳۸ است. یا باز امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید هرکس به زیارت حسین علیه‌السلام رود در‌حالی‌که به حقش شناخت دارد خداوند نام او را در اعلی علیین ثبت می‌کند، منبع این روایت هم لا یحذرالفقیه جلد دو ص ۳۴۲. یا روایتی هم از امام صادق علیه‌السلام عرض کنم تا بیاییم از اهل تسنن مواردی را نقل کنم. سیف تمار از امام صادق علیه‌السلام نقل می‌نماید که حضرت صادق فرمود زائر حسین علیه‌السلام شفیع صد نفر در روز قیامت است، کسانی که آتش دوزخ برایشان واجب شده است و کسانی را که در دنیا مسرفین بودند، یعنی شفیع این‌ها هم می‌شود، منبع این روایت هم مستدرک الوسائل جلد ده ص ۲۵۳ است.

ببینید نهضت حسین تنها جریانی است در جهان که فرد با هر تفکر و اعتقادی که باشد اگر کلیه صحنه‌های آن را آن چنانکه بود مجسم کند هرگز جلودار بروز احساسات و عواطف فطری خود نخواهد بود زیرا کربلا به قول امام شافعی فاجعه‌ای بود که دنیا را لرزاند و قله کوه‌ها را نزدیک به آب شدن کرد.

یا عرض به خدمتتون اینو باید همگان همه فرق مسلمین بدانند معمولاً انسان روزهایی را که در آن حوادث مهم و یا ولادت و شهادت شخصیت‌های برجسته تاریخ رخ داده است را گرامی می‌دارد تا ارزش‌هایی را که در آن حوادث و شخصیت‌ها تجلی یافته حفظ نماید و حفظ ارزش‌ها نیز زمانی ممکن است که افراد جامعه شناخت کافی نسبت به آنان پیدا کند و در زندگی خویش بستر تحقق آن را فراهم نماید، فلذا این را عرض کنم که تأکید ائمه و پیشوایان دینی بر زنده نگه‌داشتن نام حسین علیه‌السلام با زیارت و ذکر مصیبت او نیز دراین‌راستا بوده است تا مکتب حسین ع زنده بماند و تربیت حفظ شود و افراد جامعه چون حسینی تربیت و جامعه‌پذیر شوند که بر این امر همه فرق اسلامی اعم از تسنن و تشیع اتفاق‌نظر دارند. ب

بینید نهضت حسین تنها جریانی است در جهان که فرد با هر تفکر و اعتقادی که باشد اگر کلیه صحنه‌های آن را آن چنانکه بود مجسم کند هرگز جلودار بروز احساسات و عواطف فطری خود نخواهد بود؛ زیرا کربلا به قول امام شافعی فاجعه‌ای بود که دنیا را لرزاند و قله کوه‌ها را نزدیک به آب شدن کرد.

یا عرض به خدمتتون اینو باید همگان همه فرق مسلمین بدانند معمولاً انسان روزهایی را که در آن حوادث مهم و یا ولادت و شهادت شخصیت‌های برجسته تاریخ رخ داده است را گرامی می‌دارد تا ارزش‌هایی را که در آن حوادث و شخصیت‌ها تجلی یافته حفظ نماید وحفظ ارزش‌ها نیز زمانی ممکن است که افراد جامعه شناخت کافی نسبت به آنان پیدا کند و در زندگی خویش بستر تحقق آنرا فراهم نماید.

فلذا این را عرض کنم که تأکید ائمه و پیشوایان دینی بر زنده نگه‌داشتن نام حسین علیه‌السلام با زیارت و ذکر مصیبت او نیز دراین‌راستا بوده است تا مکتب حسین‌؟ع؟ زنده بماند و تربیت حفظ شود و افراد جامعه چون حسینی تربیت و جامعه‌پذیر شوند که بر این امر همه فرق اسلامی اعم از تسنن و تشیع اتفاق‌نظر دارند؛ و اما شاید بعضی از جوانان شیعی فکر کنند که اهل سنّت امام حسین‌(ع) را قبول ندارند، نه این‌چنین نیست معمولاً حسب اعتقادات مذهبی خودشان ناله سرندادن را انتخاب نموده‌اند وگرنه عشق به آن حضرت و متابعت از او را لازمه‌ی ایمان خود می‌دانند‌. به‌غیراز فرقه منحرفین. ببینید در المعجم الکبیر و در مجمع الزوائد که هر دو از کتب مهم برادران اهل سنت می‌باشد روایت از پیامبر‌؟ص؟ نقل می‌کنند که آن حضرت فرمود: و هر کس حرمت اسلام، من و خویشانم را نگه دارد امر دین و دنیایش را حفظ خواهد کرد.

کما اینکه امام شافعی رئیس مذهب شافعی‌ها در ابراز ارادت خود نسبت به خاندان پیامبر‌(ص) از هیچ کوششی دریغ نکرد و حتی از اینکه او را به خاطر این ارادتمندی رافضی خوانند ابا نکرد و در قالب اشعاری که خود سرود گفته است: ای سواره، اگر به مکه می‌روی در ریگزار منی بایست و سحرگاهان خطاب به ساکنان مسجد خیف که همانند امواج خروشان دریا به منی سرازیر می‌شوند ندا سر داده و بگو؛ اگر دوست داشتن آل محمد‌؟ص؟ رفض است، انس و جن گواه باشند که من شافعی، رافضی هستم؛ و دو بیت شعری هم دارد دلیل بر ای اعتقاد محکم وی دارد.

آن دو بیت چنین است: یا آلَ بیتِ رسولِ اللهِ حُبَّکُم  فَرض منَ الله فی القُرانِ اَنزُلُهُ یَکفِیکُمُ مِن عَظیمِ الفَخر اَنَّ کُم  مَن لَم یُصَلِّ عَلیکم لا صَلاه لَهُ  یعنی ای آل محمد (ص) محبت شما واجبی است که خدا آنرا در قرآن نازل کرده و همین یک دلیل بر عظمت قدر شما کافی است که هر کس نماز بخواند و بر شما درود نفرست نمازش، نماز نیست.

او با توسل به آن‌ها و امید اینکه شفیع او در قیامت واقع شوند هم گوید: اهل‌بیت پیامبر‌(ص) وسیله‌ی نزدیکی من به خدای یگانه‌اند و به‌وسیله آن‌ها امیدوارم که نامه‌ی اعمالم فردای قیامت به دست راستم داده شود.

او معتقد بود که ارادت به خاندان علی‌(ع) را باید علنی و آشکار ساخت و این پندار باطل را از اذهان دور کرد که رفض را در دوستی علی‌‌(ع) و فاطمه (سلام الله علیها) و فرزندان آن دو می‌داند؛ و اینکه از دو مرز سنی‌نشین کشورمان برای پیاده روی اربعین اختصاص داده شده است در همان راستا می‌باشد و ان شاءالله سبب تقویت بیش‌ازپیش اتحاد و انسجام برادران اهل سنت و تشیع باشد؛ و شعرای فارسی‌زبان اهل سنت هم حسنین‌(ع) را استوانه حق و حقیقت و مجموعه‌ای تمام‌نما از فرهنگ تعالی‌بخش اسلام دانسته و در منقبت و رثای سبطین پیامبر‌(ص) سرودهای جاودانه‌ای سروده‌اند؛ و یا مولانا جلال الدین محمد رومی (همان مولوی شاعر) که فقیه حنفی مذهب و عارف بزرگ قرن هفتم محسوب می‌شود گوید: اگر حسین‌(ع) نمونه‌ای است شایسته تقلید، نه بدین جهت است که به‌دست تبهکاران بدگهر کشته شد، این از بدیهیات است ‌.

آنچه به‌راستی درباره زندگی او شایسته‌ی ذکر است پیروزی اوست در جهاد اکبر، تنها به برکت عظمت معنوی اوست که وقایع منجر به شهادت جسمانیش معنی می‌یابد. پس تقلید از آن حضرت یعنی تکلیف بر پیروانش که به جهاد اکبر برخیزد. خلاصه آنکه تنها ازطریق تحمل رنج و بلای سفر معنوی، بدان مثال که در عالم ظاهر با مصیبت امام حسین‌(ع) و اهل‌بیت او رضوان‌الله علیهم اجمعین تحقق یافت، انسان می‌تواند به آن کمالی برسد که از بهر آن آفریده شده است.

در این صورت است که انسان حق دارد از شادی و وصال حق دم زند. بدان جهت است کسی که معرفت شناخت حضرتش را یافته است، تحمل رنج و بلای سفر زیارتش آسان می‌شود و از زیارت اربیعین آنحضرت غفلت نمی‌کند؛ و یک جمله‌ای هم از سعدی شیرازی عرض کنم، در وصف پیامبر(ص)و آلش‌(ع) چنین نیکو می‌ستاید: پروردگارا ترا بحق فرزندان فاطمه زهرا‌(س) اهل‌بیت طاهر و پاکت که در پایان زندگی و آخرین نفس حیات، زبان مرا بقول ایمان (شهادتین لااله الا الله، محمد رسول‌الله) گویا ساز، اگر دعای مرا مستجاب سازی، مقتضای لطف عام تُست و اگر نپذیری بدامان عنایت دودمان پیغمبر که حاصّان درگاه تواند، دست می‌زنم و شفاعت از آنان می‌خواهم. کما اینکه ما نیز روایت‌های فراوانی در آثار زیارت اباعبدالله(ع) و قبولی دعا در بارگاهش داریم و اینکه پیامبر و ائمه اطهار برای او دعا می‌کنند. همچنین ثواب هزار جنگ همراه با پیامبر مرسل یا امام عادل را دارد.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


مهرصبا
false