×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ اسفند - ۱۴۰۲   - ساعت: ۰۲:۴۰
it is true
true
true
هنگام بروز بلایا و حوادث “بسیج” اولین نهادی برای خدمت رسانی بود | هنوز به فقر علمی نرسیده‌ایم که غربی‌ها بهتر از ما به تاریخ دین ما ،آگاه‌تر باشند

حجت الاسلام و المسلمین سهراب مظفری میانجی نماینده حضرات آیات عظام شبیری زنجانی و دوستی زنجانی و مرحوم علوی گرگانی در تهران با تشریح لزوم تشکیل بسیج بعد از انقلاب گفت: در فضای مجازی چند سالی است که ضمن اینکه مغرضین، بسیج را می‌کوبد بلکه دین و مکتب ما نیز توطئه ها می‌کنند و روایت‌ها و اقوال تاریخی را تحریف و جعل می‌کند و منتشر می‌نمایند تا به ایمان و اعتقاد جوانان و مردم ما لطمه بزنند. مردم بزرگوارمان بدانند به فقر علمی نرسیده‌ایم که غربیها بهتر از ما به تاریخ دین ما و زندگانی پیشوایان دینی ما ،آگاه تر باشند.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه، به نقل از پنهان خبر؛ حجت الاسلام و المسلمین سهراب مظفری میانجی، محقق و پژوهشگر دینی می‌گوید: «افسوس و هزار افسوس که تمام پتانسیل بسیج پس از تاسیس تا هشت سال صرف جنگ شد.» او با بیان اینکه بسیج اولین نهادی است که در تمامی مشکلات کشور وارد عرصه می‌شود گفت که در فضای مجازی و با نیت تخریب نهاد انقلابی بسیج را می‌کوبند.

سازمان بسیج مستضعفین یک مجموعه مردم نهاد است که بعد از انقلاب در ۵ آذرماه سال ۵۸ به دستور امام خمینی (ره) به منظور خدمت رسانی به جامعه توسط خود مردم تشکیل شد و در دی ماه سال ۵۹ در قانون به رسمیت شناخته شد. این سازمان در حال حاضر در بخش‌های مختلف کشور در حال خدمت رسانی است و جزو نهادهای مردم پایه شناخته می‌شود.

در رابطه با لزوم تشکیل و جایگاه و اهداف این سازمان خبرنگار پنهان خبر، با حجت الاسلام و المسلمین سهراب مظفری میانجی نماینده حضرات آیات عظام شبیری زنجانی و دوستی زنجانی و مرحوم علوی گرگانی در تهران به گفتگو پرداخیتم که مشروح آن را در ادامه آمده است.

*قبل از پرداختن به دلیل چرایی تشکیل بسیج، کمی در خصوص شرایط و وضعیت منطقه و کشور در سال‌های قبل از انقلاب توضیح دهید؟

در آن موقع هر دو ابرقدرت‌ها دنبال منافع خود بودند و تقویت نفوذ خود، و آمریکا در این راستا در آرامشی وصف ناپذیری ثروت‌های ملل مستضعف را غارت و به اجرای اهداف استراتژیک خود مشغول بود و پیمان‌های نظامی آمریکا حول مسیرهای آبی و مراکز استراتژیک و ژئوپولتیک بصورت حلقه‌های بهم پیوسته در کشورهای مجاور دریای مدیرترانه ، دریای احمر ، خلیج فارس و اقیانوس هند ، عامل تحکیم بلامنازع آن کشور شده بود.

بطوریکه پیمان ناتو در شمال مدیرترانه از اسپانیا تا ترکیه را تحت پوشش خود قرار داده بود و پیمان سنتو از ترکیه تا پاکستان مشرف به خلیج فارس و اقیانوس هند منطقه خاورمیانه را به اصطلاح ناجی آنها بود. همچنین اتحادهای دو جانبه در اطراف دریای سرخ توسط آمریکا و کشورهای مصر، عربستان، سودان، یمن و غیره روزنه های نفس کشیدن هر نیروی غیر آمریکایی را بکلی مسدود کرده بود و از بارزترین سیاست‌هایش نفت منطقه ، قسمت عمده تولیدش در جهت مصارف و منافع غرب می‌شد و مبارزه با کمونیسم و جلوگیری از نفوذ پیشرفت شوروی آن روز، البته علی رغم اینکه بلوک شرق و غرب آن روز در بسیاری از موارد دارای منافع مشترک بودند ولی دائما بر سر منافع بیشتر در کشمش بودند.

مردم بزرگوارمان بدانند به فقر علمی نرسیده‌ایم که غربیها بهتر از ما به تاریخ دین ما و زندگانی پیشوایان دینی ما ،آگاه تر باشند.

*دلیل دستور امام برای تشکیل بسیج چه بود؟

با توجه به موقعیت ممتاز و کلیدی کشورمان اهداف دیگری نیز برنامه ریزی کرده بود که سند آن در جلد هشت افشاگری دانشجویان مسلمان پیرو خط امام منتشر شد که یکی بندهای آن، افزایش دسترسی آمریکا به منابع نفتی عظیم می باشد .چنانچه کاملا مطالعه و یا بیان شود مشخص می شود که امریکا برای اجرای اهداف استراتژیک و فرعی خود به چه وسعتی روی کشورمان حساب کرده بود . و در چنان شرایطی انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی رسید . و امام با درایت تمام پس از چند ماه دستور تشکیل چند نهاد را دادند و یکی از آنها نهاد محترم و مبارک بسیج بود که در پنجم آذر ماه سال ۱۳۵۸ دستور تشکیل دادند . و از آنجائیکه انقلاب اسلامی الهام گرفته از انقلاب رسول خدا (ص) می باشد طبعا عظمت اهداف انقلاب سبب از بین رفتن منافع استکبار جهانی می‌شد بدان جهت آنها نیز توطئه های کسترده ای علیه این انقلاب نوپا می کردند از اینرو تشکیل نهاد بسیج یکی از ضروریات بسیار مهم بود .

تا چنان نهادی از بطن مردم و جامعه تشکیل شود بلکه از دستاوردهای انقلاب حفظ و حراست نمایند . همچنین برای حفظ و سیانت از اهداف و ارزش های آن و به هنگام بروز بلایا و حوادث غیر پیش بینی شده برای مردم و کشور و یا حوادث غیر مترقبه ایفای وظیفه و نقش نماید.

-ما بسیج را با جنگ هشت ساله می‌شناسیم در حالی که این نهاد پتانسیل بالای داشت

متاسفانه استکبار و در راس آن آمریکا وقتی که دیدند کل منافع آنها به خطر افتاد رئیس جمهور وقت عراق را تحریک و ترغیب کردند تا نهایتا ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ عراق به کشورمان حمله نظامی کرد و هنوز بسیجی که اولین سالروز نرسیده بود که با توطئه و با برنامه های حساب شده حتی برای اینکه با شدت و حدت بیشتری باشد کوشیدند آنرا عربی — فارسی الغاء کنند بلکه انقلاب نوپا را به شکست بکشاند و افسوس و هزار افسوس که تمام پتانسیل بسیج پس از تاسیس تا هشت سال صرف جنگ شد و خیلی ازبهترین جوانان این مرز و بوم در آن مدت به شهادت رسیدند .

*به نظر شما در حال حاضر وظیفه بسیج چیست؟

حال نیز الحمدالله عمده بچه های جهاد دانشگاهی ها و امثال آنها از برادران بسیج هستند و می بایست یکی از سیاست های راهبردی نظام ، ضمن آموزش نظامی و آمادگی همگانی نظامی ملت عزیزمان، ترغیب نوجوانان و جوانان عزیز کشورمان به سمت علم باشد که جهت فتح قله ها و تعالی و شکوفایی و آبادانی کشور نیاز به جوانان متخصص و متعهد می باشد .

این بسیجیان فرزندان خودتان و خودمان می باشد و تفکر و روحیه آنها منهم و معهمی است یعنی هم از مردم هستند و هم با مردم هستند و چنانچه تا حال مشاهده شده هر حوادثی که کشور و شهرهایمان را تهدید کرده، غیر از جنگ، حوادثی همانند سیل و زلزله و مانند آنها ، بسیج جزو اولین ها بوده است که جهت کمک به مردم وارد عرصه شده و کمک کرده و گره گشایی نموده حتی در بازسازی ها.

*حرف آخر

و اما در فضای مجازی چند سالی است که ضمن اینکه مغرضین، بسیج را می‌کوبد بلکه دین و مکتب ما نیز توطئه ها می کنند و روایت ها و اقوال تاریخی را تحریف و جعل می کند و منتشر می‌نمایند تا به ایمان و اعتقاد جوانان و مردم ما لطمه بزنند .مردم بزرگوارمان بدانند به فقر علمی نرسیده‌ایم که غربیها بهتر از ما به تاریخ دین ما و زندگانی پیشوایان دینی ما ،آگاه تر باشند . لذا مغرضین به هر طریقی می خواهند با شبه افکنی ها و القاعات و عوام فریبی ها و … مردم را سست کنند ، که ان شاءالله تعالی مردم شریف کشورمان روز بروز هوشیارتر می شود.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


مهرصبا
false