×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۰ فروردین - ۱۴۰۳   - ساعت: ۱۶:۵۸
it is true
true
true
انتخابات؛ چالش‌ها و فرصت‌های پیش رو

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه، یاسر وظن‌پور ازعندی در نشست صمیمی با محقق فاضل؛ حجت‌الاسلام‌‌و‌المسلمین سهراب مظفری میانجی؛ نماینده حضرات آیات عظام شبیری زنجانی‌، علوی گرگانی و دوستی زنجانی، معایب و محاسن انتخابات در کشورمان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به‌عنوان سوال اول، با‌توجه‌به اعتراض بعضی کاندیداهای نسبت به رد صلاحیت‌ها‌، نظر حضرتعالی چیست؟

ابتدا عرض کنم که اگر ابتدا به ساکن هر شخصی که ثبت‌نام کند و همه را تائید کنند‌، این روند جفا می‌شود برای ملت و کشور‌، پس رسیدگی به صلاحیت‌ها و دقت‌نظر باید باشد و اما ابتدا نسبت به ترکیب اعضای هیئت اجرای شهرستان‌ها و هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات می‌بایست تجدید‌نظری صورت گیرد‌.

احساس می‌شود هم در شهرستان و هم در استان‌ها وجود یک روحانی که سرآمد روحانیون آن شهرستان یا استان باشد که از حیث علم و عدالت و انصاف سرآمد دیگر روحانیون آن مناطق باشد‌، ضروری‌ست؛

همچنین سایر اعضاء نیز باید افرادی باشند که ضمن وفاداری به نظام‌، دارای حسن شهرت و امین و منصف و عادل بودنشان در مرحله اول سپس اهل تشخص بودن و جزو سرآمد اهالی آن شهرستان و استان باشند و اگر آن شاخصه‌ها را نداشته باشند در رد صلاحیت‌ها دقت لازم نمی‌شود یا در اعلام‌نظرها با افراط و تفریط نظر داده، آن‌هنگام کسی که نباید تائید می‌شد تائید می‌شود و کسی که باید تائید می‌شد‌، نمی‌شود.

به‌طور مصداقی عرض کنم؛ فردی نزد حقیر آمده بود که استان بند یک ماده ۳۱ را استناد کرده و رد صلاحیت کرده بود (عدم اعتقاد و التزام عملی به اسلام) خُب اگر یک روحانی برجسته در جمع آن اعضاء بود هیچ‌ موقع چنین اتفاق نمی‌افتاد؛ چراکه آن فرد شش باب مسجد ساخته و … و از طرفی هم فحول علمای منطقه تائید کرده بودند. نزد ما آمدند لاجرم مطلبی نوشتیم یا فرد دیگری برادر دو شهید و خود جانباز و سابقه چهار دوره نماینده داشت‌، بند دو همان ماده را استناد کرده بودند که عدم التزام عملی به نظام مقدس و  رد صلاحیت کرده بودند‌.

فرد دیگری نزد حقیر آمده که سابقه پنج‌دوره نمایندگی داشت، می‌گفت: فلانی من سراغ مشروب‌خور که نمی‌توانم بروم و علت رد صلاحیتم را به او بگویم. شما را ملجاء دانستم آمده‌ام و … غرض اینکه اگرافرادی با آن شاخه ها در هیات های اجرایی و مرکزی باشند دقت نظر ها هم بیشتر می‌شود‌.

فلذا آن موقع رجوع می‌کنند نزد علما و حتی مراجع عظام تقلید دیگر چاره چیست؟ و انتظار هم دارند به حرف‌هایشان گوش داده و پاسخ‌گو شد و اگر غیر این باشد از روحانیت و مراجع عظام تقلید و نظام و حتی اسلام عزیز بدبین می‌شوند‌.

لذا آن ضرورت احساس می‌شود هم در ترکیب اعضاء تجدید‌نظر شود و هم در این مواد قانونی‌، به‌نظر می‌رسد کارشناسی دقیقی صورت نگرفته و می‌بایست مجلس آتی در قالب طرحی مجدداً مطرح و بررسی شود؛ چراکه معایب اش زیاد و همگان را به زحمت می اندازد و اما نسبت به شورای محترم نگهبان هم قوانین و هم اعضاء انصافاً جزو محاسن نظام مقدس می‌باشند و اشهد بالله هر موقع احساس مسئولیت کردیم و مطلبی نوشتیم، با سعه‌صدر و حسن‌توجه نسبت به رفع آن اقدام کردند.

یا فرد دیگری که باز سابقه چند‌دوره نمایندگی داشت و زمانی‌که بنده در مجلس بودم؛ نوعا نمایندگان ادوار را می‌شناسم‌، خلاصه نزد بنده آمدند و اظهار می‌داشتند که فلانی مجلس‌، مجلس قدیم نیست. عملاً نمی شود طرح عمرانی که نیاز به منابع مالی داشته باشد را مطرح کرد و تصویب نمود‌. در جواب گفتم که پس چرا شرکت نموده‌اید و مصر هستید صلاحیتتان تائید شود؟

ببینید این مطلب درست نیست؛ چرا‌که مجلس با بودن نمایندگان وزین، وزین می‌شود و نسبت به شکوفایی کشور قدمی می‌شود برداشت. برای اینکه ریل‌گزاری‌ها و نظارت بر حسن انجام کار و قوانین به عهده مجلس می باشد.

پس مردم شریف کشورمان می‌بایست در‌نظر داشته باشند که زمان تبلیغات اولاً فریب وعده‌های کذایی نامزدها را نخورند.

دوماً افرادی را انتخاب نمایند تا هم از مردم و هم با مردم باشند و درد اقشار آسیب‌پذیر جامعه را بفهمند و بدانند‌.

سوماً افراد متخصص و متعهدی که صاحب فکر و ایده و دارای حسن شهرت باشند و دیانت و امانت‌داریشان برای اهل آن منطقه روشن باشد و در‌عین‌حال دلسوز باشند آن موقع اهلیت دارد‌.

الحاصل مردم هر منطقه از کشور عزیزمان این را در‌نظر داشته باشند فرد یا افرادی را که می‌خواهند انتخاب کنند، آن فرد یا افراد یعنی ویترین شهرشان می‌باشد. پیامش این‌است‌که ملت عزیز و بزرگوار ایران ما نیز در شکوفایی و آبادانی کشورمان مشارکت کردیم و این فردی که انتخاب نمودیم شاخص ترین فرد منطقه ی ما بود که سرآمد اهالی شهرمان بود از هر حیث‌، لذا به این باور رسیدیم که یکی از مفیدترین افرادی که می‌بایست وارد مجلس شورای اسلامی این دوره باشد این فرد است‌، با این عقیده و فکر می‌شود افرادی راانتخاب کرد که در خور کشور عزیزمان باشد.

علیرغم تبلیغات سوء مغرضین مردم عزیز کشورمان این را در نظر داشته باشند اگر مشارکت کم داشته باشند بالاخره افرادی با آرای کم وارد مجلس می‌شوند؛ ولی اگر با آن نیّت و فکر مشارکت نشود، آن‌موقع نالایق هاوارد می شوند و این برای کشور می شود خصارت، ولی اما اگر با مشارکت بالایی افرادی را انتخاب کنیم که اهلیّت دارند این می شود سرمایه‌گزاری و آنوقت می شود انتظار داشت که مشکلات کلان و اساسی کشور مرتفع می شود؛ چرا‌که افراد صاحب فکر وقتی دیدند موانع کجاست ی توانند راهی بیابند تا موانع را برطرف کنند‌.

فلذا مشارکت هر‌چقدر بالاتر باشد رای افرادی که اهلیّت بیشتری دارد، بیشتر می‌شود و عوام‌فریب‌ها کمتر؛ و اینکه سازمان صدا و سیما نیز پای کار آمد، اقدام مبارکی می‌باشد؛ بلکه کمک بیشتری کند نسبت به شناخت نامزدهای نمایندگی مجلسین، پس مردم بزرگوار کشورمان بدانند مشکلات این کشور توسط دلسوزان همین کشور حل خواهد شد.

از‌این‌رو امید و انتظار می‌رود مردم بزرگوار کشورمان با نهایت مشارکت حضور خود در صندوق‌های رای و انتخاب اصلح ترین ها سهمی در آبادانی و شکوفایی وطن عزیزمان داشته باشیم‌.

الحاصل؛ بی‌تفاوتی و عدم مشارکت خسارت است تماما و احساس مسئولیت کردن و مشارکت هم سهیم شدن در شکوفایی کشور و هم اقتدار آن می‌باشد در عرصه‌های بین‌الملل‌. پس سرنوشت وطن و ملت در‌گرو انتخاب خوبان با مشارکت بالاست‌.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


مهرصبا
false