×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۰ فروردین - ۱۴۰۳   - ساعت: ۱۶:۲۵
it is true
true
true
یادداشت؛ خواص و لحظه های تاریخ ساز

کاشف الدین بیضایی یکی از اصحاب قلم میانه در یادداشتی به مناسبت انتخابات، نوشت: شرط عبور از فضای غبارآلود فتنه و انتخابی درست، بصیرت و آگاهی است.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه، متن یادداشت بدین شرح است:

   این برهه از زمان باید دنبال رو خواص اهل حق و آنهایی که شاخص‌ها و معیارهای انتخاب کاندیدای اصلح را معرفی می کنند، باشیم چرا که شهدا حضور در صحنه و اثر انگشت ما را مبنی بر شهادت بر اصلح بودن افراد انتخاب شده، می‌بیند.

   زندگی انسانها در ادوار و زمانهای مختلف، گرچه در هر مقطع، شکلی متمایز و منحصر به فرد از فرهنگ، حکومت، اقتصاد، جمعیت و قدرت و … داشته است ولی از نظر تاریخ حاکم بر رفتار و اعمال اجتماعی، سراسر شباهت و همانندی است؛ این شباهت در صفات و رفتار تا حدی است که حوادث و رخدادهای گذشته می‌تواند منشا عبرت، پند و تجربه برای آیندگان باشد.

   در یک تقسیم‌بندی کلی، جامعه انسانی به دو گروه خواص و عوام، پیشرو و دنباله‌رو، و اهل تفکر، تحقیق و تحلیل‌گر و بالعکس تقسیم می شود.

   دسته عوام با صفاتی همچون دنباله‌روی و تقلید، در رخدادهای سیاسی و اجتماعی، قدرت تحلیل و درک مسائل ندارند و همچون موجی بر اثر وزش باد به سمتی حرکت کرده و به سرعت رنگ عوض می‌کنند، و رفتار خود را با تفکر و تحلیل انجام نداده و بیشتر، از دیگران تقلید می‌کنند.

   البته هرگز عوام بودن و نداشتن قدرت تفکر و تحلیل به معنای نداشتن تحصیلات علمی نیست، چه بسا کسانی که تحصیلات عالیه دارند ولی عوام هستند.

   گروه خواص، کسانی هستند که رفتار و اعمال خود را بر اساس تحقیق و آگاهی انتخاب می‌کنند، پیش از حرکت، راه را شناسایی کرده و جهت انتخاب مسیر و علت آن را می دانند، بر اساس مطالعه قبلی تصمیم می‌گیرند و کمتر تابع موج تبلیغات و حرکت انبوه خلق هستند، این گروه حوادث را خلق کرده و دسته نخست را مطابق میل خود وارد عمل می کنند.

   طبق فرمایش رهبر فرزانه انقلاب باید مواظب باشیم که عوام نباشیم، یعنی هر کاری می‌کنیم از روی بصیرت باشد و آن کسانی که در راسند باید هم مواظب خودشان باشند و هم مواظب کل جامعه که به سمت دنیا طلبی، به سمت دل بستن به زخارف دنیا و به سمت خودخواهی نروند.

   در طول تاریخ، افراد زیادی بوده‌اند امثال قیس که در برابر حیله‌های معاویه ثابت‌قدم ماند و ایمانش را به متاع دنیا نفروخت، افرادی چون حر بن یزید ریاحی این انسان بزرگ در سرنوشت سازترین لحظه تاریخ حیات مسلمین، عجیب‌ترین چرخش فکری را بر مدار اندیشه خود، به حرکت در آورد و زیباترین گرایش در فضای شکننده و سخت متلاطم را به نمایش گذاشت.

   یکی از صحنه‌هایی که خواص می‌خواهند ایفای نقش کنند، بستر انتخابات است.

   نخبگان، خواص و برجستگان سیاسی و اجتماعی در هر نظامی دارای اهمیت وی‍ژه‌ای هستند. این اهمیت به نقش آنها در ایجاد بالندگی یا رکود در مسایل و امور سیاسی‌اجتماعی بستگی مستقیم دارد و به تبع وابستگی‌های فرهنگی و اجتماعی در جوامع مختلف، این نقش پررنگتر یا کم رنگ‌تر می‌شود.

   تاثیرگذاری نخبگان بر مخاطبین و افکار عمومی موضوع پراهمیتی است که برخی از زمان‌ها منجر به پیروزی یا شکست در صحنه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و… می شود.

   طرح مبحث واکاوی نقش نخبگان در فضای مشارکت سیاسی همچون موضوع انتخابات به جهت تاکید رهبران و اندیشمندان در جوامع مختلف و نظر به بااهمیت بودن آن دارد و نظام‌های مختلف با گرایش‌های گوناگون در به کارگیری نخبگان در جهت تحقق اهداف به خوبی بهره برده و می‌برند.

   امروزه خواصی که مردود افکار عمومی هستند، می‌خواهند با ایجاد شبهه آفرینی که از ترفندهای روانی دشمن است، خودشان را ناجی نشان بدهند و به دنبال باز کردن راههای نفوذ فردی و شبکه‌ای هستند ولی به طور حتم، مردم بصیر آنها را تشخیص داده و به آنها نمره قبولی نمی‌دهند.

   برای مقابله با شبهات نیاز به بصیرت داریم، شبهه در فضای غبار آلود شکل گرفته و گسترش می‌یابد، بنابراین انتظار از خواص این است که مرز و موضع خود را در برخورد با این موضوع مشخص کنند.

ادامه دارد ….

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


مهرصبا
false